Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

FRYBURGJeżeli ktoś nie interesuje się Szwajcarią lub w niej nie mieszka, raczej nie słyszał o Fryburgu. A szkoda, bowiem warto się tam zatrzymać choćby na kilka godzin.

Fryburg nie należy do największych miast. Liczy około stu tysięcy mieszkańców; jest również stolicą kantonu o tej samej nazwie. Przez miasto przepływa rzeka Saane wyznaczająca granicę dwóch wielkich regionów etniczno-językowych.

Większość turystów przyjeżdża do różnych miast przede wszystkim po to, żeby zobaczyć starówkę. W przypadku Fryburga na pewno nie będą zawiedzeni. Jak na miasto o takiej wielkości starówka wydaje się stosunkowo duża i znajdziemy w niej wszystko, co powinniśmy znaleźć - od wąskich uliczek, przez duże place, po fontanny i rzeźby. Wszystko czyste, zadbane, a w słoneczny ranek idealne do fotografowania.

Nad miastem góruje 74-metrowa wieża katedry św. Mikołaja, niedokończona z powodu braku pieniędzy. Aby dostać się na wieżę, trzeba wejść na górę po 368 schodach. Panorama miasta z pewnością wynagrodzi wysiłek. Katedra była budowana w latach 1283-1490. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki, między innymi witraże Polaka Józefa Mehoffera.

Fryburg to bardzo ładne i zadbane miasto. Nie czytałem wcześniej żadnych artykułów na temat tego miasta, więc moje zaskoczenie było tym większe. Jeżeli ktoś ma wykupiony bilet typu Swiss Travel i chce zwiedzić jak najwięcej szwajcarskich miast, nie powinien pominąć Fryburga. Nie jest to ogromne miasto, które można zwiedzać całymi dniami, ale warto spokojnie pospacerować po tutejszej starówce. Na pewno prezentuje się dużo lepiej niż np. Genewa i Lozanna. Chyba, że ktoś patrzy przez pryzmat sławy lub markowych sklepów. Ale o gustach się nie dyskutuje.

Dla miłośników kolei Fryburg ma dodatkową atrakcję - w samym centrum miasta można natknąć się na zabytkową kolej linowo-terenową (funikular).

Fryburg - Rue de Lausanne

Fryburg - Rue de Lausanne

Fryburg - Rue de Lausanne

Fryburg - główna ulica w centrum

Fryburg - główna ulica w centrum

Fryburg - stroma uliczka w pobliżu katedry św. Mikołaja

Fryburg - budynki nad rzeką