Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BAZYLEA
Bazylea to piękne miasto na styku trzech krajów - Szwajcarii, Francji i Niemiec. Krzyżuje się tu kilka szlaków kolejowych, dlatego jest idealnym miastem na bazę wypadową. To również ważny ośrodek administracyjno-handlowy.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zadbana, czysta starówka. Na tle kamienic wyróżnia się ratusz z ciemnoczerwonej, palonej cegły. Uwagę przykuwają szczególnie nietypowe kształty okien, dwa balkoniki i smukła wieżyczka. Wewnętrzny dziedziniec ratusza w niczym nie ustępuje pięknu fasady - mnóstwo zdobień i okazały posąg na środku dziedzińca dopełniają wrażenia. W ratuszu odbywają się obrady rady miasta, jednak jest on również udostępniony zwiedzającym; warto więc wejść do środka.

Nie sposób nie zauważyć najlepiej zachowanej spośród bram miejskich - bramy Spalentor. W ścianę bramy została wbudowana najstarsza czynna skrzynka pocztowa z 1843 roku. Na terenie Bazylei znajdziemy pięć takich skrzynek pocztowych.

Spośród innych budynków należy wymienić katedrę Münster położoną w bardzo ładnym miejscu. Katedra była wielokrotnie przebudowywana.

Bazylejską starówkę można obejść w ciągu kilku godzin. Wymienione atrakcje nie wyczerpują oferty tego miasta. Można zwiedzić któreś z muzeów sztuki, wybrać się na rejs po Renie, albo pójść do ogrodu zoologicznego położonego niemal w samym centrum miasta, gdzie żyje ponad 600 różnych gatunków zwierząt.

Osobiście Bazylea bardzo mi się podobała. Dużym plusem jest łatwy dojazd koleją oraz bliskość innych wartych odwiedzenia miast. Moim zdaniem warto zobaczyć to miasto.

Bazylea - widok na Ren

Bazylea - most nad Renem

Bazylea - most nad Renem

Bazylea - niezidentyfikowana ulica w centrum

Bazylea - Gerbergasse

Bazylea - Marktplatz

Bazylea - ratusz

Bazylea - Marktplatz

Bazylea - Steinenvorstadt

Bazylea - plac przy dworcu głównym