Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

TRNAWATrnawa jest siódmym pod względem wielkości miastem Słowacji, siedzibą dwóch uniwersytetów oraz słowacką siedzibą arcybiskupa. Ze względu na fakt, że jest położona niedaleko Bratysławy i posiada świetne połączenie kolejowe z tym miastem, należy do dynamicznie rozwijających się słowackich miast, aczkolwiek na pierwszy rzut oka w ogóle tego nie widać.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Trnawy jest Bazylika świętego Mikołaja - z 1543 roku. Wygląda imponująco mimo przebudowy w XVII i XVIII wieku.

Na zdjęciach z Trnawy często zobaczycie wyróżniającą się spośród innych budynków na rynku wieżę miejską. Wybudowana w 1574 roku przez mistrza Jakuba obecnie jest udostępniona dla turystów chcących podziwiać panoramę Trnawy z tarasu widokowego.

Centrum Trnawy jest niewielkie. Poza wspomnianą wieżą i Bazyliką św. Mikołaja nie znajdziemy jakichś zabytków, o których można byłoby napisać więcej niż kilka linijek. Ewentualnie można nadmienić zachowane fragmenty dawnego muru obronnego.

Trnawa jest dobrym miastem na kilkugodzinny, spokojny spacer po deptaku, rynku i uliczkach w zabytkowej części miasta. Nie polecam na kilkudniową wizytę. Dworzec kolejowy nie prezentuje się zbyt dobrze, ale mile zaskoczył mnie prysznic w toaletach.

Trnawę da się zwiedzić pieszo. Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 12-15 minut, o ile oczywiście nie zabłądzimy. O to raczej trudno. Zabytkowa część kończy się w zasadzie po minięciu Bazyliki świętego Mikołaja i przejściu kładką nad jedną z głównych ulic. Potem wita nas zabudowa znana z siedemdziesiątych i osiemdziesiątych lat ubiegłego wieku. Zaniedbane blokowiska, przychodnia, szpital, wszystko wygląda dużo gorzej niż podobne obiekty w Polsce.

W centrum znajdziemy kilka ciekawych uliczek i ładnych budynków. Nie zabraknie także domu handlowego wśród zabytkowych budynków, co wydaje się jakąś tradycją na Słowacji.

Polecam na kilkugodzinną wycieczkę.

Bazylika świętego Mikołaja


Dom kultury i dom handlowy w zabytkowej części Trnawy


Rynek z wieżą miejską


Zachowany fragment murów obronnych


Deptak