Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TRNAWATrnawa jest siódmym pod względem wielkości miastem Słowacji, siedzibą dwóch uniwersytetów oraz słowacką siedzibą arcybiskupa. Ze względu na fakt, że jest położona niedaleko Bratysławy i posiada świetne połączenie kolejowe z tym miastem, należy do dynamicznie rozwijających się słowackich miast, aczkolwiek na pierwszy rzut oka w ogóle tego nie widać.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Trnawy jest Bazylika świętego Mikołaja - z 1543 roku. Wygląda imponująco mimo przebudowy w XVII i XVIII wieku.

Na zdjęciach z Trnawy często zobaczycie wyróżniającą się spośród innych budynków na rynku wieżę miejską. Wybudowana w 1574 roku przez mistrza Jakuba obecnie jest udostępniona dla turystów chcących podziwiać panoramę Trnawy z tarasu widokowego.

Centrum Trnawy jest niewielkie. Poza wspomnianą wieżą i Bazyliką św. Mikołaja nie znajdziemy jakichś zabytków, o których można byłoby napisać więcej niż kilka linijek. Ewentualnie można nadmienić zachowane fragmenty dawnego muru obronnego.

Trnawa jest dobrym miastem na kilkugodzinny, spokojny spacer po deptaku, rynku i uliczkach w zabytkowej części miasta. Nie polecam na kilkudniową wizytę. Dworzec kolejowy nie prezentuje się zbyt dobrze, ale mile zaskoczył mnie prysznic w toaletach.

Trnawę da się zwiedzić pieszo. Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 12-15 minut, o ile oczywiście nie zabłądzimy. O to raczej trudno. Zabytkowa część kończy się w zasadzie po minięciu Bazyliki świętego Mikołaja i przejściu kładką nad jedną z głównych ulic. Potem wita nas zabudowa znana z siedemdziesiątych i osiemdziesiątych lat ubiegłego wieku. Zaniedbane blokowiska, przychodnia, szpital, wszystko wygląda dużo gorzej niż podobne obiekty w Polsce.

W centrum znajdziemy kilka ciekawych uliczek i ładnych budynków. Nie zabraknie także domu handlowego wśród zabytkowych budynków, co wydaje się jakąś tradycją na Słowacji.

Polecam na kilkugodzinną wycieczkę.

Bazylika świętego Mikołaja


Dom kultury i dom handlowy w zabytkowej części Trnawy


Rynek z wieżą miejską


Zachowany fragment murów obronnych


Deptak