Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

TRENCZYNTrenczyn należy do najbardziej znanych słowackich miast, głównie za sprawą świetnie zachowanego zamku doskonale widocznego z okien pociągu jadącego linią Bratysława - Żylina.

Zamek wzniesiony na stromym, wysokim urwisku góruje nad miastem i jest jednocześnie jego największą atrakcją. Z Wieży Mateusza rozpościera się przepiękna panorama Trenczyna i okolic. Na zamku przez cały rok odbywają się liczne imprezy kulturalne, a okazyjnie organizuje się nocne zwiedzanie obiektów. Na dolnym dziedzińcu warto zwrócić uwagę na studnię miłości i posłuchać legendy o kochankach - Omarze i Fatimie. Kiedyś na miejscu zamku stała rotunda, a w czasach Państwa Wielkomorawskiego grodzisko. Zamek to obowiązkowy punkt dla każdego, kto odwiedzi Trenczyn. Wstyd się przyznać, ale nie zwiedziłem go. Nie chciało mi się pokonywać stromego wzniesienia w prawie czterdziestostopniowym upale.

Centrum Trenczyna jest stosunkowo małe, ale może zaoferować turystom kilka ciekawych atrakcji.

Jedną z nich jest Wieża Miejska. Wieża jest częścią tzw. Dolnej Bramy wybudowanej prawdopodobnie w XV wieku jako część miejskich fortyfikacji. Brama służyła jako wejście na Plac Pokoju. Obiekt kilkakrotnie był przebudowywany. Wieża Miejska liczy obecnie 6 pięter i 32 metry wysokości. W sezonie turyści mogą wejść na wieżę, aby stamtąd podziwiać panoramę centrum miasta.

Jako ciekawostkę turystyczną należy potraktować Dom Kata. Według miejskiej legendy wspomniany dom w XVI wieku był zamieszkany przez miejskiego kata, a pomieszczenia budynku służyły jako więzienie. Obecnie dom zarządzany jest przez muzeum miejskie, które przygotowało dla zwiedzających dwie wystawy: "Z dziejów starego Trenczyna" oraz "Prawo w starym Trenczynie".

Oprócz zamku bardzo ładnie prezentuje się Plac Pokoju, czyli przestrzeń podobna do rynków głównych w innych miastach. Wśród budynków otaczających plac znajduje się między innymi Kościół Pijarów.

Spacerując po centrum Trenczyna nie sposób przeoczyć tutejszej synagogi. Została wybudowana w 1913 roku w pobliżu starej synagogi według projektu berlińskiego architekta Richarda Scheibnera. Przyglądając się konstrukcji obiektu, możemy zauważyć elementy architektury bizantyjskiej, mauretańskiej i orientalnej. W czasie drugiej wojny światowej synagoga została zbezczeszczona i splądrowana. Odbudowano ją w latach 1974 – 1984. Jako ciekawostkę mogę podać, że do czasu przeczytania informacji o zabytkach w Trenczynie, myślałem, że ten obiekt to meczet.

Trenczyn wydawał mi się spokojnym, niedużym miastem. Najbardziej podobała mi się plująca fontanna. Spodziewałem się, że starówka będzie dużo większa, ale mimo wszystko podobała mi się. Podobnie jak w innych słowackich miastach, wśród zabytkowych budynków wybudowano dom handlowy psujący charakter starówki.

Trenczyn można zwiedzić pieszo. Z dworca kolejowego i autobusowego idzie się do centrum około dziesięciu minut. Dworce nie robią najlepszego wrażenia. Polecam na jednodniową wycieczkę każdemu, kto ma zamiar zwiedzać Słowację. Do Trenczyna można bardzo łatwo dojechać pociągiem zarówno z Bratysławy, jak i Żyliny, bowiem miasto znajduje się na głównej słowackiej linii kolejowej.

Zamek


Zamek


Centrum miasta


Synagoga


Uliczka w centrum


Fontanna


Synagoga z innej strony


Dom handlowy szpecący centrum