Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

NITRANitra to jedno z największych słowackich miast, położone jednak poza głównymi liniami komunikacyjnymi, a przez to trudno dostępne. Pociągiem można do Nitry dojechać przesiadając się na stacjach Leopoldov (linia Bratysława - Żylina) lub Nové Zámky (linia Bratysława - Szturowo). Autobusy do Bratysławy jeżdżą kilka razy dziennie. Podróż pomiędzy miastami odległymi o 98 kilometrów trwa około 110 minut. Autobusem najłatwiej dojechać do Trnavy (47 kilometrów). Przejazd trwa około 45 minut.

Sama Nitra jest miastem o bogatej historii; to prawdopodobnie najstarsza osada typu miejskiego na Słowacji. Na przełomie VIII i IX wieku była stolicą samodzielnego Księstwa Nitrzańskiego. Dziś o bogatej historii świadczą dobrze zachowane zabudowania starówki.

Najważniejszy zabytek to Zamek Nitrzański wybudowany w XI wieku w miejscu słowiańskiego grodziska. W skład zamku wchodzi kilka budynków, w tym katedra z kościołem św. Emerana z XI - XII wieku. Obok katedry stoi Pałac Biskupi. Zamek pełni obecnie funkcję siedziby biskupstwa nitrzańskiego.

Zabudowa centrum Nitry to sporo, jak na miasto o tej wielkości, zabytkowych, często zaniedbanych kamienic. W Nitrze mają swoją siedzibę dwa uniwersytety oraz Wydział Teologii bratysławskiego Uniwersytetu Komeńskiego. Znajdziemy tu dwa teatry, kina, dużo różnych instytucji kultury. Niemniej temu miastu brakuje czegoś, co czyniłoby je atrakcyjnym turystycznie.

Byłem w Nitrze tylko raz. Dworzec kolejowy jest bardzo mały i zupełnie nie odpowiada wielkości miasta. Miałem wrażenie, jakbym znalazł się na jakiejś małej wsi. Znajdujący się tuż obok dworzec autobusowy zrobił na mnie przygnębiające wrażenie. Spacer z dworca na Plac Świętopełka trwał piętnaście minut. Plac ładny, deptak również, atmosfera całkiem miła. Czuć, że to już trochę większe miasto niż byle jaka mieścina. Mimo wszystko wciąż czegoś mi brakowało. Czegoś, czego nie potrafię określić.

Do Nitry warto pojechać na kilka godzin. Pod względem architektury i estetyki trudno się do czegoś przyczepić - centrum podobało mi się, chociaż dom handlowy Tesco i plac przy nim pasują tam jak pięść do oka. Nie jest to jednak miasto, w którym można spędzić tydzień nie nudząc się. Nie nadaje się na bazę wypadową. Warto zwiedzić, lecz jeżeli nie zwiedzimy, nie ma czego żałować.

Plac przy domu handlowym w centrum miasta


Plac Świętopełka


Teatr


Zegary na placu przy domu handlowym w centrum miasta


Jeden z kościołów


Deptak


Deptak


Deptak