Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

KOSZYCEDrugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto Słowacji jest miastem kontrastów. Z jednej strony mamy piękne, zabytkowe centrum, z drugiej zaniedbane osiedla i legendarne getta cygańskie znane na całym świecie. Niemniej wypadałoby tam przyjechać chociaż na jeden dzień. Byłem w Koszycach tylko raz przez dwa dni.

Po przyjeździe do Koszyc jeszcze do niedawna witał nas wstrętny dworzec kolejowy, który obecnie przechodzi remont. Otwarcie nowego dworca przewidziane jest na grudzień 2013 roku; można przypuszczać, że zbiegnie się to z wejściem w życie rozkładu jazdy 2012/2013. Z kolei dworzec autobusowy, choć niezbyt duży, prezentował się przyzwoicie.

Dumą Koszyc jest największy obiekt kultu religijnego na Słowacji - katedra świętej Elżbiety. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1380 roku, a została zakończona dopiero w 1508. Katedra wygląda imponująco nie tylko z zewnątrz. W środku uwagę zwraca ołtarz świętej Elżbiety z 48 obrazami, krypta Franciszka Rakoczego oraz relikwie św. Krzyża, św. Andrzeja apostoła i trzech koszyckich męczenników. Jak informuje oficjalna strona koszyckiej informacji turystycznej, można wejść na wieżę świątyni i podziwiać piękną panoramę zabytkowej części miasta.

Obok katedry stoi wieża Urbana, która kiedyś była dzwonnicą katedralną. Wieżę wybudowano w XIV wieku. Obecnie w wieży mieści się muzeum figur woskowych, a przed wieżą umieszczono dzwon "Urban" zniszczony w wyniku pożaru w 1966 roku.

Na uwagę zasługuje piękny budynek teatru wybudowany w latach 1897 - 1899 według projektu Adolfa Langa. Według mnie to najładniejszy zabytek Koszyc.

Miłośnicy kultury żydowskiej mogą zwiedzić dwie koszyckie synagogi. Starsza z nich została wybudowana w 1883 roku, ale bardziej znana jest ortodoksyjna bożnica przy ulicy Puszkina zbudowana w latach 1926-1927. Synagoga może pomieścić aż 800 osób (tyle jest miejsc siedzących). Obok synagogi mieściła się szkoła żydowska. Synagoga jako jedyna działała również w latach 1940-45. W synagodze gromadzono Żydów przed ich transportem do obozów koncentracyjnych. Do dziś na ścianach synagogi zachowały się wiadomości napisane ołówkiem przez przyszłych więźniów.

Wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w samym centrum miasta. Jeśli ktoś ma czas, w sezonie może przejechać się kolejką dziecięcą na peryferiach Koszyc (szczegóły w artykule "Słowackie koleje wąskotorowe).

Jeśli chodzi o zwiedzanie, odradzam zapuszczanie się poza centrum miasta. Zabytkowa część Koszyc jest bardzo ładna, aczkolwiek wrażenie psuje dom handlowy zupełnie niepasujący do okolicznych kamieniczek. Starówka znajduje się blisko dworca, więc można obejść ją pieszo w ciągu kilku godzin. Z lokali gastronomicznych mogę polecić cukiernię "Aida", w której jadłem najlepsze lody na gałki w życiu.

Niestety, poza centrum Koszyce są zaniedbane, a po zmroku nie radzę zapuszczać się w nieoświetlone uliczki lub na osiedla. Ja się zgubiłem w nieoświetlonym parku przy dworcu po 21:00 i ten spacer nie należał do przyjemnych przeżyć. Nikt mnie wprawdzie nie zaczepiał, ale mijanie grupek podejrzanych osobników potrafi popsuć udany dzień.

Polecam Koszyce na jednodniową wizytę. Koszyce są również doskonałą bazą wypadową - pociągiem można dojechać do węgierskich miast Miszkolc i Eger (do tego drugiego z przesiadką), a autobusem do ukraińskiego Użgorodu, przy czym granicę należy przejść pieszo, bowiem kontrole autobusów są bardzo drobiazgowe i długie. Ceny noclegów są bardzo wysokie; przy odrobinie szczęścia można przenocować za przystępną cenę w internacie (10 minut pieszo od dworca kolejowego) lub w hotelu robotniczym kolei słowackich, który znajduje się około 3 minuty na piechotę od dworca kolejowego i tuż przy dworcu autobusowym. Niestety, cena odpowiada warunkom, chociaż noc lub dwie da się tam wytrzymać.

Typowa zabudowa poza centrum


Wieża Urbana


Teatr


Rynek


Rynek


Rynek


Katedra św. Elżbiety