Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

BRATYSŁAWABratysława to stolica Słowacji i jej największe miasto. Poza starówką miasto jest zaniedbane i nie zachwyca, jednak zabytkowa część wygląda bardzo ładnie, a co najważniejsze - można ją zwiedzić pieszo, bowiem znajduje się niedaleko dworca kolejowego i nie zajmuje zbyt dużego obszaru. Poza tym Bratysława to doskonała baza wypadowa na wycieczki do stolic Austrii i Węgier oraz drugiego pod względem wielkości miasta Republiki Czeskiej - Brna. Dzięki stosunkowo niskim cenom biletów kolejowych do Wiednia i Budapesztu warto rozważyć tę opcję, bowiem w wakacje można niedrogo przenocować w bratysławskich akademikach i internatach.

Najważniejszym zabytkiem wydaje się być Zamek Bratysławski. Usytuowany na 85-metrowym wzgórzu nad Dunajem góruje nad miastem, a dzięki temu, że widać go z daleka, stanowi doskonały punkt orientacyjny. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 907 roku, jednak miejsce to było zasiedlone dużo wcześniej. W czasach Państwa Wielkomorawskiego Słowianie wybudowali na wzgórzu twierdzę pełniącą rolę znaczącego ośrodka tej organizacji państwowej. W XI wieku na wzgórzu wybudowano kamienny pałac oraz kościół św. Salwatora. W XV wieku, za rządów Zygmunta Luksemburskiego, zamek przebudowano w stylu gotyckim. Pełnił on funkcję twierdzy chroniącej Bratysławę przed atakami Husytów. Później zamek został przebudowany w stylu renesansowym, a w następnym wieku w stylu barokowym. Obiekt przebudowano jeszcze raz, za rządów Marii Teresy. W późniejszych latach służył jako koszary. W 1811 roku zamek został zniszczony przez pożar. Odbudowano go w latach 1953-1968.

Obecnie pełni funkcję reprezentacyjną i jest siedzibą Rady Narodowej Słowacji. Wnętrza zamków, ze względu na remont, są tymczasowo zamknięte dla turystów. Turyści mogą spacerować po dziedzińcu. Zwiedzając Bratysławę nie sposób nie zobaczyć zamku. Trzeba się trochę pomęczyć, bowiem droga prowadzić pod górkę, ale warto tam zajrzeć chociażby ze względu na piękne panoramy miasta widoczne z wzgórza. Z jednej strony można podziwiać dzielnicę Petržalka i nowy most na Dunaju, z innej panoramę zabytkowej części Bratysławy. Na peryferiach miasta znajdują się ruiny innego zamku - Devin.

Schodząc z zamku do centrum z pewnością zauważymy nietypowy, wąski dom - to "Dom u dobrego pasterza", najwęższy budynek w Europie. Obecnie znajduje się w nim muzeum zegarów.

Panoramę bratysławskiej starówki można zobaczyć także wchodząc na Wieżę Michalską. Wieża o wysokości 51 metrów została dobudowana w XVI wieku nad Bramą Michalską - jedyną zachowaną bramą miejską w Bratysławie. Na szczycie siedmiopiętrowej wieży widać rzeźbę przedstawiającą archanioła Michała zabijającego smoka. Taras widokowy znajduje się na wysokości szóstego piętra. W przewodnikach przeczytamy, że z tarasu roztacza się przepiękny widok. Według mnie to nieprawda. Widok wcale nie jest jakiś rewelacyjny.

Z budynków w samym centrum najbardziej podobał mi się Pałac Prymasowski wybudowany w latach (1778-1781) według projektu Melchiora Hefele. Na dziedzińcu pałacu stoi renesansowa fontanna ukazująca walkę Św. Juraja ze smokiem.

Pomiędzy zabytkowym centrum a dworcem kolejowym naszą uwagę przykuje Pałac Grassalkovicha pełniący dzisiaj funkcję pałacu prezydenckiego. W dzień można spacerować po pięknym, zadbanym ogrodzie przy pałacu. Budynek jest bardzo charakterystyczny i bardzo ładnie wychodzi na zdjęciach.

Innym bardzo ładnym budynkiem jest gmach Słowackiego Teatru Narodowego wybudowany w latach 1884–1886 według projektu wiedeńskich architektów F. Fellnera i H. Helmera.

Starówka Bratysławy zachęca do spokojnych spacerów po malowniczych uliczkach, nad brzegiem Dunaju lub przejścia po moście na drugi brzeg rzeki, gdzie można zrobić zakupy w jednej z największych na Słowacji galerii handlowych.

Według mnie najciekawszym miejscem bratysławskiej starówki jest Rynek Główny, przy którym stoi między innymi Stary Ratusz. Warto poświęcić jeden dzień na spokojne zwiedzanie słowackiej stolicy. Jak już pisałem, z głównego dworca kolejowego do centrum jest bardzo blisko, a centrum najlepiej zwiedzać pieszo. Kiedy byłem w Bratysławie pierwszy raz, kupiłem sobie bilet tygodniowy na komunikację miejską i jeździłem po całym mieście.

Sam dworzec główny nie przynosi chluby miastu, a plac przed dworcem jest bardzo brzydki (ma być remontowany). Na dworcu działa mała przechowalnia bagażu, kasy, lokal gastronomiczny, kioski z jedzeniem i prasą oraz toalety. Toalety jeszcze w 2009 roku były bezpłatne. Przez dworzec przewija się mnóstwo ludzi, wśród których nie da się nie zauważyć podejrzanych osobników.

W centrum Bratysławy jest raczej bezpiecznie. Wielokrotnie spacerowałem po tym mieście w nocy i nigdy nikt mnie nie zaczepiał, ani nic mi się nie stało, ale słyszałem różne historie.

Panorama miasta z bratysławskiego zamku


Punkt widokowy na zamku


Zamek w Bratysławie


Teatr Narodowy


Starówka


Rynek Główny


Słowaczka


Budynek przy ulicy Mostowej


Najwęższy dom w Europie