Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

MALAKKA
Malakka to nazwa stanu i jednocześnie nazwa miasta będącego jego stolicą. Stan Malakka liczy 658 kilometrów kwadratowych, ale należy do najbardziej rozwiniętych w Malezji, co zawdzięcza strategicznemu położeniu geograficznemu oraz bogatej historii.

Miasto Malakka zostało zbudowane przez Parameswarę - księcia sumatrzańskiego w 1400 r. Od samego początku miasto szybko się rozwijało, aby w krótkim czasie stać się największym centrum handlowym regionu.

W czasach kolonialnych Malakka była najpierw kolonią portugalską, później holenderską, a następnie brytyjską. W latach 1942 -1945 znajdowała się pod japońską okupacją. Historia, obce rządy oraz napływ ludzi różnego pochodzenia przybywających do Malakki w celach handlowych sprawił, że obecnie w mieście można spotkać ludność różnych ras - Malajczyków, Chińczyków, Hindusów, Azjatów z różnych krajów, Arabów, Europejczyków oraz potomkowie portugalskich kolonizatorów używający archaicznego języka portugalskiego zwanego "christao".

W Malace znajdziemy kilka ciekawych zabytków. Zwraca uwagę różnorodność architektoniczna - spadek po wpływach różnych kultur na przestrzeni ostatnich kilkuset lat.

W przewodnikach najczęściej poleca się bramę - pozostałość po olbrzymiej twierdzy "A Famosa" wybudowanej przez Portugalczyków w XVI wieku roku w celu obrony zdobytych terenów przed armią sułtanatu Malakki. Twierdza została później zdobyta przez Holendrów. W czasie rządów brytyjskich forteca miała zostać wyburzona, jednak dzięki interwencji jednego z polityków brytyjskich zachowano bramę. Obecnie brama jest najczęściej fotografowanym miejscem w Malace, a w przewodnikach turystycznych można przeczytać o planach odbudowy części fortecy.

Inny znany zabytek to kościół św. Pawła. Wybudowany przez portugalskiego kapitana Duarte Coelho z początku nazywał się "Our Lady of The Hill"; pod rządami holendrów zmieniono jego nazwę na tę obowiązującą do dziś, a sam kościół służył jako miejsce pochówku zasłużonych i szlachetnie urodzonych Holendrów.

Warto również zajrzeć do Muzeum Kultury mieszczącego się w świetnie odwzorowanej replice dawnego Pałacu Sułtanów. Pałac odbudowano na podstawie zachowanych zapisków z XVI wieku. W muzeum możemy zapoznać się z historią regionu oraz obejrzeć eksponaty z nią związane.

W mieście znajdziemy kilka ciekawych obiektów kultu religijnego, między innymi świątynię Sri Poyyatha Vinayagar Moorthi - wybudowana w 1781 roku jest najstarszą zachowana i czynną hinduską świątynią w Malezji. Natomiast wybudowany około 1784 roku meczet Kampung Kling zainteresuje miłośników architektury, bowiem w jego konstrukcji widać wyraźnie wpływy architektury sumatrzańskiej i chińskiej. Oprócz wymienionych świątyń przewodniki turystyczne polecają świątynię Cheng Hoon Teng.

Z zabytków architektonicznych godny polecenia jest także budynek ratusza "Stadthuys". Kiedyś był siedzibą holenderskich władz kolonialnych, obecnie mieści się tam muzeum historii miasta. Wstęp płatny.

Miłośnicy zakupów obowiązkowo powinni wybrać się na Jonker Street, gdzie można trafić na ciekawe starocie różnego rodzaju, a przy okazji spróbować przysmaków wielu kuchni. Należy pamiętać o targowaniu się. Ulica podobno tętni życie w weekendowe noce. Na zdjęciach nie prezentuje się zbyt ładnie, jednak cieszy się bardzo dobrą opinią turystów. Z drugiej strony pojawiają się głosy, iż jest zbyt dużo turystów, ceny są wygórowane, a lokale coraz bardziej obniżają jakość. Trudno ocenić, kto ma rację. Będąc w Malace należy sprawdzić osobiście.

Trzy kilometry od centrum miasta stoi dawna osada portugalska. Zachowało się niewiele dawnych budynków, lecz turyści chwalą sobie owoce morza serwowane w tamtejszych restauracjach oraz atmosferę. Inni uważają, że jest tam nudno.

Złą opinią cieszy się natomiast miejscowe ZOO. Według opinii na forach można sobie odpuścić zwiedzanie ogrodu zoologicznego - mało zwierząt, brudno i nudno.

Gdybym miał polecić jakąś szczególną atrakcję na podstawie, zdjęć, filmów i opinii, to z pewnością będzie to rejs po rzece noszącej taką samą nazwę jak miasto - Malakka. W 2012 roku cena za czterdziestopięciominutowy rejs wynosiła około 11 złotych. Spokojny rejs umożliwia poznanie miasta z zupełnie innej strony. Jeżeli komuś szkoda pieniędzy, może pospacerować wzdłuż brzegu rzeki. Zależy, kto co lubi. Łodzie wypływają z przystani promowej o 10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:30.

Jeżeli chcemy mieć ładne zdjęcia, na pewno zainteresuje nas wieża obserwacyjna Menara Taming Sari. Z wysokości 80 metrów można podziwiać panoramę Melaki; z góry świetnie widać wszystkie najciekawsze zabytki. Cała wieża ma 110 metrów wysokości, taras widokowy (360 stopni) znajduje się 30 metrów od szczytu budynku. Jednorazowo na tarasie może przebywać 66 turystów, a wjazd windą zajmuje 7 minut. Wieża jest czynna codziennie od 10:00 do 22:00, a więc można również wjechać po zmroku i zrobić piękne, nocne zdjęcia miasta. Nie jest to jednak tania atrakcja. W 2012 roku cena biletu dla osoby dorosłej wynosiła w przeliczeniu około 22 złotych.

Niedaleko wieży obserwacyjnej usypano sztuczną wysepkę "Taman Pulau", na której wybudowano luksusowe mieszkania oraz biurowce. Najbardziej znanym budynkiem na wysepce jest meczet Melacca Straits. Trzeba przyznać, że wysepka prezentuje się bardzo ładnie i nie sposób jej pominąć podczas zwiedzania miasta.

Do Malaki bardzo łatwo dojechać pociągiem. Samo miasto najlepiej zwiedzać pieszo. Wszystkie wymienione atrakcje (poza portugalską osadą) znajdują się blisko centrum i nie ma problemów ze zwiedzaniem na nogach.