Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

KUALA LUMPUR
Kuala Lumpur to stolica Malezji i jednocześnie jej największe miasto. Centrum finansowe, gospodarcze i kulturalne kraju. Jedno z najszybciej rozwijających się azjatyckich miast.

Infrastruktura nie rozwija się tak szybko jak miasto i często można spędzić dużo czasu w korkach. Najlepszym środkiem transportu jest kolej; często kursują pociągi z lotniska do centrum, a wokół miasta kursuje kolej miejska (light rapid transit).

HISTORIAAż trudno uwierzyć, ale Kuala Lumpur nie ma długiej historii. W 1857 roku na terenie dzisiejszej metropolii, w dolinie Klang, u zbiegu rzek Kelang i Gombak osiedliło się 87 górników pracujących w niedalekiej kopalni cyny. W większości byli to Chińczycy. W pierwszych miesiącach ponad 70% z nich zmarło w wyniku malarii i trudnych warunków panujących na tamtym obszarze.

Po pierwszych latach wydobycia okazało się, że złoża cyny są bardzo obfite, w związku z czym przybywali kolejni górnicy, a wraz z nimi różni handlarze. Wioska gwałtownie rozrastała się, budowano kolejne osiedla. Już w latach sześćdziesiątych XIX wieku dochodziło do konfliktów pomiędzy chińskimi a malajskimi gangami na tle kontroli nad wydobyciem oraz dostępu do wody pitnej. Do tego doszły walki o kontrolę nad hazardem i handlem opium popularnym wśród górników.

Sytuacja wydawała się krytyczna, ale tylko do czasu objęcia rządów nad miastem przez chińskiego kapitana Yap Ah Loy (1867). Kapitan przywrócił prawo i porządek, sprowadził do miasta farmerów zapewniając tym samym dostęp do żywności, a także wybudował szkoły i schroniska dla bezdomnych. Były to pierwsze szkoły publiczne w Malezji. W 1881 miasto zostało zniszczone przez powódź i ogromny pożar. Miasto odbudowano używając do budowy cegieł zamiast drewna. Yap Ah Loy sprawował rządy do swojej śmierci w 1885 roku. Przeszedł do historii jako człowiek, który z małej, niebezpiecznej wioski zrobił duże, jak na tamte czasy, miasto.

W 1896 roku Kuala Lumpur stało się stolicą nowo formującej się Federacji Malajów. Dziewięć lat wcześniej do miasta doprowadzono kolej żelazną. Nastąpił nowy okres rozkwitu miasta zamieszkanego przez różne grupy etniczne.

Podczas drugiej wojny światowej stolica Malezji znajdowała się pod okupacją wojsk japońskich od 11.1.1942 do 15.8.1945, kiedy władzę znów przejęli Brytyjczycy. W czasie okupacji nakazano zamknąć wszystkie angielskie i chińskie szkoły, a w innych szkołach codziennie rano śpiewano japoński hymn narodowy, co miały symbolizować lojalność wobec okupanta. Polityka finansowa władz japońskich doprowadziła do hiperinflacji, co z kolei spowodowało konieczność racjonowania żywności.

W 1957 roku, 100 lat od założenia miasta, Federacja Malajów ogłosiła niepodległość, a Kuala Lumpur pozostało stolicą.

13 maja 1969 roku wybuchły najgorsze w historii zamieszki na tle rasowym. Konflikt między Malajami a Chińczykami pochłonął 196 ofiar.

W 1974 Kuala Lumpur uzyskało status miasta wydzielonego.

Obecnie miasto jest ogromną metropolią, a w nowo powstałych budynkach można spotkać elementy nawiązujące do azjatyckich tradycji elegancko wkomponowane w nowoczesny projekt.

WYBRANE ATRAKCJE TURYSTYCZNEW Kuala Lumpur znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych, których nie sposób zwiedzić w ciągu jednego dnia. Oto krótkie opisy niektórych z nich:

PETRONAS TOWERS

Chyba najbardziej znana atrakcja Kuala Lumpur. Bliźniacze wieże tworzące ogromny drapacz chmur wznoszący się na wysokość 452 metrów. Wieże łączy przeszklony pomost o długości 58 metrów na wysokości 41 i 42 piętra - 170 metrów nad ulicą. Na pomoście może przebywać ograniczona liczba osób. Jest to jeden z największych budynków na świecie. Ma aż 88 pięter na ziemią i 4 piętra pod ziemią. W budynku działa 29 dwupoziomych wind i 10 ruchomych schodów. W jednej z wież swoje biura ma wiele koncernów i instytucji.

Budynek został zaprojektowany przez argentyńskiego architekta Cesara Pelliego. Plany budowy opracowano w 1992 roku. Budowę wież ukończono w 1998 roku.

Na wysokości 360 metrów znajduje się specjalne piętro (observation deck), z którego turyści mogą podziwiać przepiękną panoramę Kuala Lumpur. Budynek jest dużo wyższy niż pozostałe budynki w centrum stolicy Malezji, dzięki czemu widok zapiera dech w piersiach.

Wstęp dla turystów w 2012 roku kosztował w przeliczeniu około 86 złotych. Liczba biletów jest ograniczona, więc warto je nabyć z wyprzedzeniem. Co ciekawe, w relacjach polskich podróżników pojawia się rada, aby zrezygnować z wjazdu na Petronas Towers, a zamiast tego wjechać na wieżę telewizyjną, aby stamtąd zobaczyć wieże w całej okazałości.

Strona internetowa: www.petronastwintowers.com.my

CENTRAL MARKET

Leżący w centrum miasta bazar był od 1888 największym bazarem Kuala Lumpur. Obecnie mieści się tam klimatyzowana hala, w której znajdziemy mnóstwo sklepików z najróżniejszym towarem. Znajdziemy tu odzież, pamiątki, koszulki, wyroby rękodzielnicze i wiele innych rzeczy. Warto się targować. Central Market ma bardzo dobrą opinię; uchodzi za idealne miejsce dla turystów chcących odpocząć od upałów. Na zdjęciach nie prezentuje się jakoś szczególnie, ale trudno powiedzieć siedząc przy komputerze, jak jest w rzeczywistości.

CHINATOWN

Chinatown przy ulicy Petaling słynie z kolorowej, specyficznej zabudowy oraz licznych sklepików i restauracji, w których można niedrogo zjeść tradycyjne potrawy. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę, szczególnie podczas nocnych targów. Chinatown wymieniane jest jako obowiązkowy punkt podczas wizyty w Kuala Lumpur, można jednak się spotkać z narzekaniami na zbyt nachalnych sprzedawców oraz na tłok, często bowiem to miejsce bywa bardzo zatłoczone. Zawiodą się ci, którzy chcieliby tu kupić coś luksusowego i oryginalnego. W większości sprzedawane są podróbki znanych marek.

MENARA KUALA LUMPUR TOWER

Najwyższa wieża telewizyjna (telekomunikacyjna) w Azji. Została udostępniona publiczności 1 października 1996 roku. Budowana w latach 1992-95. Łączna wysokość wieży to 421 metrów. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 276 metrów.

Wieża nie jest tak słynna jak Petronas Tower, ale cieszy się bardzo dobrą opinią wśród turystów, sądząc przynajmniej po komentarzach na forach internetowych.

Platforma obserwacyjna nie jest jedyną atrakcją wieży. Na terenie wieży można dobrze zjeść, zagrać w symulatorze formuły 1, a na dole zwiedzić małe zoo i pojeździć na kucykach. Zarządcy oferują także możliwość zorganizowania "ślubu w chmurach".

Wieża jest czynna codziennie. W 2012 roku wstęp na platformę obserwacyjną kosztował w przeliczeniu 50 złotych.

Strona internetowa: www.kltower.com.my

LAKE GARDENS

Park znany pod malajską nazwą Taman Tasik Perdana powstał już w 1880 roku i do dzisiaj jest ulubionym miejscem spokojnych spacerów mieszkańców Kuala Lumpur. To oaza zieleni niemal w samym centrum metropolii. Park rozciąga się na powierzchni około 91,6 ha . Zadbane ogrody otoczone drzewami, krzewy, kwiaty - wszystko tonie w zieleni. Przygotowano ścieżki dla lubiących sobie pobiegać, dzieci mogą się pobawić na jednym z placów zabaw, a spacerowicze będą zadowoleni spacerując wokół malowniczego jeziora. Jeśli to nie wystarczy - mogą wypożyczyć łódź i popływać po jeziorze. Miejsce idealne na wypoczynek po całym dniu spędzonym w pośpiechu na zwiedzaniu zabytków i zakupach. Pozwoli chociaż na chwilę oderwać się od ulicznego zgiełku.

W centrum parku stoi Pomnik Narodowy przedstawiający scenę z okresu drugiej wojny światowej. Chętni mogą podziwiać także ogrody botaniczne - Ogród Storczyków, w którym rośnie około 800 gatunków storczyków, Ogród Róż oraz Ogród Orchidei. Dla zwiedzających przygotowano również Park Ptaków - wśród drzew, krzewów i miniaturowych wodospadów można zobaczyć ponad 5000 ptaków. Jest to największy park ornitologiczny w południowo-wschodniej Azji. Najnowszy pawilon to Park Motyli, w którym żyje około 6000 motyli 120 gatunków występujących w Malezji.

PLANETARIUM NARODOWE
Pośrodku Lake Gardens, na niewielkim wzgórzu, mieści się Planetarium Narodowe, gdzie można obejrzeć ciekawe projekcje o wszechświecie i astronomii ogólnie. W planetarium działa także Centrum Studiów nad Kosmosem.

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI

Plac Niepodległości, po malajsku "Dataran Merdeka" to bardzo ważne miejsce dla wszystkich Malezyjczyków. Na placu znajdującym się w samym centrum miasta 31 sierpnia 1957 roku po raz pierwszy spuszczono z masztu flagę brytyjską, a na następnie wciągnięto flagę Malezji. Na placu znajduje się najwyższy na świecie maszt flagowy - ma około 100 metrów wysokości. Wokół placu mieści się dużo ciekawych zabytków i instytucji kulturalnych, a w podziemiach można skorzystać z usług kompleksu rozrywkowego Putra Plaza.

GMACH SUŁTANA ABDULA SAMADA

Gmach znajdujący się tuż przy Placu Niepodległości. Został wybudowany w latach 1894-1897 według projektu A.C. Normana z przeznaczeniem dla brytyjskich władz kolonialnych. W gmachu znajdziemy mieszankę stylów architektonicznych, w tym elementy architektury mauretańskiej. Architekt spędził kilka lat w Indiach i Afryce, dzięki czemu bardzo dobrze poznał tajniki tamtejszej architektury.

Gmach wyróżnia się ponadto miedzianą kopułą oraz wieżą zegarową mierzącą 130 metrów. Jest jednym z najczęściej fotografowanych budynków w Kuala Lumpur. Obecnie mieści się w nim Sąd Najwyższy, a budynek nie jest dostępny dla turystów.

MALAJSKI MECZET NARODOWY (MASJID NEGARA)
Znajdujący się w pobliżu głównego dworca kolejowego meczet należy do największych meczetów w Azji. Zwraca uwagę pofałdowanym dachem, dzięki czemu stanowi doskonały punkt orientacyjny podczas zwiedzania malezyjskiej stolicy. W meczecie jednocześnie zmieści się aż 8000 osób. Główna kopuła ma kształt 18-ramiennej gwiazdy, a oprócz niej wybudowano 48 mniejszych kopuł oraz minaret o wysokości 73 metrów. Turyści mogą zwiedzać meczet pod warunkiem zastosowania się do ogólnie przyjętych reguł zachowania w takich obiektach. Dla kobiet wydzielono osobną część meczetu. Istnieje możliwość wypożyczenia odpowiedniego stroju przy bramie wejściowej.

MECZET JAMEK

Inny ciekawy zabytek tuż przy Placu Niepodległości. Został wzniesiony w 1909 roku według projektu Arthura Benisona Hubbarda - brytyjskiego architekta zafascynowanego sztuką i kulturą orientalną. Meczet stoi dokładnie w miejscu, gdzie według dokumentów historycznych w 1857 roku osiedlili się pierwsi mieszkańcy Kuala Lumpur.

Meczet nie jest duży, ale prezentuje się bardzo ładnie.

SRI MAHA MARIAMMAN

Jedna z najładniejszych hinduistycznych świątyń wybudowana w 1873 roku. Mieści się na ulicy Bandar i zwraca uwagę ciekawymi ornamentami. Do ich wykonania zostały użyte materiały sprowadzone między innymi z Włoch i Hiszpanii. Świątynia jest otwarta codziennie od 6:00 do 21:00.

PARLAMENT

Siedziba malezyjskiego parlamentu znajduje się w 18-piętrowym wieżowcu, z którego rozpościera się piękna panorama Lake Gardens. Posiedzenia parlamentu są jawne, więc jeżeli zgłosimy się z odpowiednim wyprzedzeniem, będziemy mieli okazję zobaczyć na żywo, jak obradują malezyjscy posłowie. Sam budynek nie prezentuje się jakoś szczególnie.

OKOLICANa liście atrakcji turystycznych Kuala Lumpur wymieniłem tylko te najważniejsze. Jeżeli mamy dużo czasu, warto wybrać się pociągiem podmiejskim do kompleksu jaskiń Batu Caves, w których znajdują się świątynie hinduistyczne. Jaskinie Batu Caves znajdują się w odległości zaledwie 13 kilometrów od Kuala Lumpur. Do jaskiń prowadzą 272 schody, więc zwiedzanie wymaga niezłej kondycji, biorąc pod uwagę wilgoć i duchotę panującą w tym miejscu. Należy uważać na małpy kręcące się w pobliżu - lubią kraść turystom żywność i napoje.