Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

HOLENDERSKIE POCIĄGI TURYSTYCZNE


WYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Podróżowanie koleją po Holandii    Koleje wąskotorowe i turystyczne
   


Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015

Na terytorium Holandii w miarę regularnie kursuje kilka pociągów turystycznych. Informacje zawarte na tej stronie prawdopodobnie nie są kompletne. Jeżeli znacie inne pociągi, dajcie znać. Większość przewoźników ma strony tylko w języku holenderskim, którego nie znam, więc informacje są lakoniczne.

GELDERSE SMALSPOOR STICHTINGKolejka wąskotorowa kursująca na krótkiej trasie wokół muzeum kolei wąskotorowej w Heteren. Znajduje się nad brzegiem rzeki na terenie dawnej cegielni. Kursuje w wybrane dni; informacje znajdziecie na stronie oficjalnej. Jeśli ktoś zdecyduje się na zwiedzanie małego muzeum i przejazd kolejką, musi z Arnhem dojechać autobusem linii nr 76 do Heteren, a z centrum Heteren przejść pieszo dwa kilometry nad przepływającą niedaleko miasta rzekę. W 2015 roku cena za przejazd wynosilła 4,50 euro.

Strona internetowa: www.smalspoor.nl
Gelderse Smalspoor Stichting na You Tube (04:07)(2015)
Gelderse Smalspoor Stichting na You Tube (06:18)(2014)

COORUS STOOM IJMUIDEN


Pociągi parowe kursujące zwykle na w każdą niedzielę miesiąca na piętnastokilometrowej trasie na wewnętrznej sieci kolejowej wokół stacji Velserbosch, 4 kilometry od stacji NS Beverwijk. W czasie opracowywania artykułu na stronie nie znalazłem informacji o przejazdach. Bilet wstępu kosztuje 2 euro. Współrzędne stacji Velserbosch: N52.47212, E4.62392.

Strona internetowa: www.csy.nl
Corus Stoom IJmuiden na You Tube (08:04)(2014)

INDUSTRIEEL SMALSPOOR MUSEUMKrótkie przejażdżki kolejką wąskotorową (dawna kolej torfowa) przy Muzeum Przemysłowych Kolei Wąskotorowych we wsi Erica . Muzeum czynne jest w środy, czwartki, soboty i niedziele od 1 maja do 31 października.

Strona internetowa: www.smalspoorcentrum.nl
Industrieel Smalspoormuseum na You Tube (43:26)(2015)

LEEMSPOORKrótka linia kolei wąskotorowej na peryferiach holenderskiego miasteczka Rijssen. Linia, podobnie jak tabor, obsługiwały wcześniej tamtejszą cegielnię. Przejazdy odbywają się najczęściej w wybrane niedziele. Turyści mogą również zakupić pamiątki związane z kolejką. Z kolejki jako atrakcji korzystają często wycieczki szkolne.

Strona internetowa: www.leemspoor.nl
Leemspoor na You Tube (07:36)(2015)
Leemspoor na You Tube (03:35)(2011)


Piękny poranek na kolejce Leemspoor
(źródło: www.leemspoor.nl - za zgodą)

Kolejka wąskotorowa Leemspoor na trasie
(źródło: www.leemspoor.nl - za zgodą)

MBSNazwa kolei turystycznej kursującej w wybrane dni pomiędzy Haaksbergen a Boekelo niedaleko Enschede i Hengelo. Pociągi są obsługiwane przez lokomotywy parowe. W Haaksbergen na stacji znajduje się kawiarnia oraz sklep z pamiątkami związanymi z koleją, a tuż przy budynku stacji można zobaczyć zabytkową wieżę ciśnie. W Boekelo podróżni mogą obejrzeć kolekcję różnych pojazdów szynowych. Cena za przejazd tam i z powrotem w 2012 roku wynosi 9 euro dla osoby dorosłej.

Strona internetowa: www.museumbuurtspoorweg.nl
Kolejka Haaksbergen - Boekelo na You Tube (05:58)(2011)

MUSEUM STOOMTRAMJeden z najbardziej znanych holenderskich pociągów turystycznych kursujący pomiędzy Hoorn a Medemblik na trasie o długości 15 kilometrów. Pociągi zestawione są z wagonów retro ciągniętych przez lokomotywę parową. Pasażerowie mogą dodatkowo przepłynąć promem z Medemblik do Enkhuizen oraz przejechać się zabytkowym autobusem wokół Medemblik. Pociągi kursują codziennie od kwietnia do października oraz w marcowe i listopadowe weekendy. Czas trwania wycieczki połączonej z przejazdem promem i zabytkowym autobusem przewidziany jest na 4 godziny. Przy kolejce działa Muzeum Maszyn Parowych, które posiada w swoich zbiorach kolekcję zabytkowych holenderskich lokomotyw i wagonów.

Strona internetowa: www.museumstoomtram.nl
Museum Stoomtram na You Tube (04:41)(2015)
Museum Stoomtram na You Tube (08:40)(2013)


Pociąg z Hoorn do Medemblik
aut. P.Meurs (źródło: www.museumstoomtram.nl - za zgodą)

Przejażdżka takim pociągiem to niezapomniane wrażenie
aut. K. Laan (źródło: www.museumstoomtram.nl - za zgodą)


RTM MUSEUM OUDDORPInteresująca zabytkowa kolejka wąskotorowa na wyspie Goeree-Overflakkee na południe niedaleko Rotterdamu. Kursuje po pięciomilowej (wg. strony przewoźnika) trasie pomiędzy stacjami Ouddorp a Mittelplatt. Pociągi kursują w niedziele oraz w wybrane dni. Niedzielne przejazdy obsługiwane są najczęściej przez lokomotywy parowe. Jest to idealna trasa na romantyczną wycieczkę blisko miasta, a jednocześnie z dala od miejskiego zgiełku.

Strona internetowa: www.rtm-ouddorp.nl
RTM Museum Ouddorp na You Tube (08:06)(2015)
RTM Museum Ouddorp na You Tube - film dokumentalny (49:05)(2015)

S.T.A.R. - STADSKANAAL ONDER STOOMNajdłuższa linia kolejowa w Holandii, po której jeżdżą pociągi parowe. Pociągi kursują pomiędzy Veendam a Stadskanaal lub Musselkanaal na trasie o długości 26 kilometrów. Pierwszy pociąg turystyczny wyjechał w trasę w 1994 roku. Kolej istnieje dzięki wysiłkom wolontariuszy; ponad 120 z nich dba o muzeum kolei zarządzające tą linią. Pociągi kursują w wybrane dni; szczegółowy rozkład dostępny jest na stronie oficjalnej. Pociągi prowadzone są zarówno przez lokomotywy parowe, jak i zabytkowe lokomotywy spalinowe. Bez względu na lokomotywę w składzie są wagony w stylu retro. Przejazd z Vendam do stacji Stadskanaal zajmuje około 37 minut. V Veendam pociągi turystyczne skomunikowane są z pociągami do Groningen.

Strona internetowa: www.stadskanaalrail.nl
Stadskanaal Onder Stoom na You Tube (04:22)(2014)

STEENFABRIEK DE WERKLUSTKrótka linia wąskotorowej kolejki przemysłowej na terenie muzeum dawnej cegielni niedaleko Losser.

Strona internetowa: www.123website.nl/Steenfabriek/95972653

STOOM STICHTING NEDERLANDWycieczki pociągami retro ciągniętymi przez parowozy po sieci kolei holenderskich. Na stronie przewoźnika jest bardzo mało informacji w języku angielskim, wycieczki odbywają się okazyjnie.

Stron internetowa: www.stoomstichting.nl

STOOMTREIN GOES - BORSELETurystyczny pociąg ciągnięty przez parowóz okazyjnie kursujący pomiędzy Goes a Hoedekenskerke na linii o długości około siedmiu kilometrów. Po drodze zatrzymuje się w Kwadendamme, a czas przejazdu w jedną stronę to 40 minut. Od 2010 roku w wybrane dni kursuje ponadto zabytkowy szynobus, który zatrzymuje się na dwóch innych stacjach, a swoją podróż kończy w Baarland. Podróż szynobusem na trochę dłuższej trasie również trwa 40 minut. Zdjęcia taboru oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie oficjalnej.

Strona internetowa: www.destoomtrein.nl
Stoomtrein Goes - Borsele na You Tube (23:18)(2014)


Pociąg parowy Goes - Borsele
(źródło: www.destoomtrein.nl - za zgodą)

Zabytkowy szynobus ze zbiorów zarządcy kolejki
aut.Ralph van Meer (źródło: www.destoomtrein.nl - za zgodą)


STOOMTREIN VALKENBURGSE MEERPociąg kursujący na krótkiej trasie przy Muzeum Kolei Wąskotorowych znajdującym się pomiędzy Lejdą a miasteczkiem Wassenaar. Ciuchcia kursuje wokół jeziora Valkenburg od Niedzieli Wielkanocnej do końca września w każdą sobotę i niedzielę. Po drodze jest przewidziany fotostop w okolicach starego lotniska Valkenburg. Trzeba przyznać, iż na zdjęciach pociąg prezentuje się bardzo ciekawie. Muzeum jest otwarte w dni kursowania pociągu od 10:30 do 17:00. Najbliższa stacja kolei holenderskich nosi nazwę "De Vink". Ze stacji można pieszo dostać się do muzeum.

Strona internetowa: www.smalspoormuseum.nl
Stoomtrein Valkenburgse Meer na You Tube (04:33)(2014)

Pociąg nad jeziorem Valkenburg
(źródło: www.smalspoormuseum.nl - za zgodą)


VELUWSCHE STOOMTREIN MAATSCHAPPIJPociągi turystyczne kursujące pomiędzy Apeldoorn a Dieren. Strona internetowa tylko w języku holenderskim, więc nie mogę podać szczegółowych informacji. Pociągi parowe kursują w wybrane dni. Kalendarz jest dostępny na stronie oficjalnej.

Strona internetowa: www.stoomtrein.org
Veluwsche Stoomtrein Maatschappij na You Tube (19:53)(2013)

ZUID LIMBURGSE STOOMTREINPociągi turystyczne kursujące w wybrane dni (najczęściej w środy i niedziele) od marca do grudnia na linii Kerkrade - Schin op Geul z odgałęzieniem z Simpelveld do niemieckiego Vetschau. W Simpelveld miałem okazje spędzić jedną noc w styczniu 2003 roku podczas wycieczki studyjnej do Niemiec z jednej z instytucji kulturalnych. Jest to ładne, małe miasteczko graniczne. Linię kolejową widziałem rano z autobusu i bardzo chciałem wtedy zobaczyć holenderski pociąg. Wtedy wyjazd do Niemiec i nocleg w Holandii były czymś niemal nieosiągalnym. Teraz to już nic nadzwyczajnego.

Strona internetowa: www.zlsm.nl
Zuid Limburgsee Stoomtrein na You Tube (08:10)(2014)