Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOLEJKI WĄSKOTOROWEPoniżej zamieszczam krótkie opisy czynnych kolei wąskotorowych w Czechach. Lista powinna być kompletna. Informacje pochodzą z oficjalnych stron przewoźników lub zarządców linii. Ostatnia aktualizacja: 26.6.2012.

TŘEMEŠNÁ - OSOBLAHADwudziestokilometrowa kolejka wąskotorowa w powiecie bruntalskim, 17 kilometrów od Krnova niedaleko polskiej granicy. Po trasie codziennie kursują pociągi kolei czeskich, na które obowiązują bilety według taryfy przewoźnika, natomiast w sezonie letnim dodatkowe pociągi uruchamiają Slezské zemské dráhy - według zupełnie innej taryfy.
Szczegóły: Slezské zemské dráhy

Kolejka Trzemeszna - Osoblaha na You Tube
Trasa Trzemeszna - Osoblaha na You Tube

JINDŘICHOHRADECKÉ MÍSTNÍ DRÁHYJindřichohradecké místní dráhy to prywatny przewoźnik obsługujący pociągi wąskotorowe kursujące w relacjach. Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň. Pociągi na tych trasach kursują regularnie jako komunikacja publicza. Dodatkowo, w sezonie wakacyjnym, w trasę wyjeżdżają pociągi specjalne ciągnięte przez lokomotywę parową.

Miałem okazję widzieć pociągi tego przewoźnika na własne oczy i do dzisiaj żałuję, że nie przejechałem się nimi. Stare wagoniki, lokomotywy spalinowe, klimatyczna linia. Cóż, czasu nie da się cofnąć. Sam Jindřichův Hradec jest bardzo ładnym miasteczkiem, jednym z moich ulubionych czeskich miast. Polecam każdemu miłośnikowi kolei i nie tylko. Uwagę zwraca bardzo ładnie wykonana strona internetowa przewoźnika. Zdjęcia pociągów można znaleźć w galerii zdjęć czeskich pociągów.

Szczegóły: www.jhmd.cz

Jindřichohradecké místní dráhy na You Tube
Jindřichohradecké místní dráhy na You Tube - inny film


Jindřichohradecké místní dráhy

Jindřichohradecké místní dráhy

MŁODZIEJOWSKA KOLEJKA PRZEMYSŁOWAWąskotorowa kolejka o rozstawie szyn 600 mm pierwotnie służąca do przewozu łupku, szamotu i węgla. Wybudowana została pod koniec pierwszej wojny światowej, a działalność zakończyła w 1991 roku wraz z zamknięciem miejscowej kopalni gliny. Długość trasy to 11 kilometrów. Pociągi są zestawione z otwartych wagonów wycieczkowych oraz lokomotywy parowej lub spalinowej.

Na terenie nieczynnej kopalni gliny działa również Muzeum Przemysłu, gdzie można obejrzeć maszyny kolejowe, drogowe i budowlane. Pociągi kursują w sezonie, najczęściej w niedzielę. Kilka razy w roku organizowane są okolicznościowe przejazdy. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie przewoźnika.

Szczegóły: www.mladejov.cz

Mladějovská průmyslová dráha na You Tube cz.1/4
Mladějovská průmyslová dráha na You Tube cz.2/4
Mladějovská průmyslová dráha na You Tube cz.3/4
Mladějovská průmyslová dráha na You Tube cz.4/4

KOLIŃSKA KOLEJKA CUKROWNICZA (Kolínská řepařská drážka)Kolejki cukrownicze w Czechach powstawały na przełomie 19 i 20 wieku. Ich sieć liczyła łącznie 130 kilometrów. Kolejka cukrownicza w Kolinie jest najstarszą z nich - została wybudowana w 1894 roku. Prowadziła z cukrowni w Kolinie do Franciszkowa oraz do miejscowości Býchor a Jestřábí Lhota. Łączna długość wspomnianej kolejki wynosiła 10,6 kilometra.

Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych trwa odbudowa trasy i wydaje się, że kolejkę czekają lepsze czasy. Kolejka jeździ głównie w soboty i niedziele - pociąg jest ciągnięty przez lokomotywę spalinową lub parową, w celu informacji o rodzaju lokomotywy należy zajrzeć na oficjalną stronę kolejki. Kolejka kursuje na trasie Výrovna - Mlýnek. Przejazd tam i z powrotem trwa około 45 minut. Cena biletu powrotnego dla osoby dorosłej w 2012 roku wynosi 65 koron czeskich (pociągi prowadzone przez lokomotywę spalinową) lub 75 koron czeskich (pociągi prowadzone przez lokomotywę parową).

Szczegóły wraz z informacją jak dojechać: zeleznicka.bloudil.cz

Kolińska kolejka cukrownicza na You Tube

KOLEJKA PRZEMYSŁOWA W ZBYSZOWIEKolejka zarządzana przez Muzeum Kolei Przemysłowych w Brnie. Na oficjalnej stronie kolejki informacje są podane w sposób tak niezrozumiały, że nie ma sensu ich cytować. Pociągi kursują w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz w wybrane dni poza sezonem na trasie Zastávka u Brna – Babice u Rosic – Zbýšov. W zależności od dnia pociąg prowadzi lokomotywa parowa lub spalinowa. Na terenie byłej kopalni "Jindřich" znajduje się ekspozycja pojazdów kolejowych. W 2012 roku przejazd pociągiem parowym kosztuje 70 koron czeskich, pociągiem prowadzonym przez lokomotywę spalinową 40 koron (ceny dla dorosłych).

Szczegółowe informacje:www.mpz.cz

Muzeum Kolei Przemysłowych - ekspozycja w Zbyszowie na You Tube

KOLEJKA WĄSKOTOROWA W DACICACHDačice to maleńkie miasto na linii kolejowej Kostelec u Jihlavy - Telč - Slavonice. Warto się przejechać tą linią, wtedy dopiero można bowiem poczuć prawdziwą atmosferę Republiki Czeskiej. Z Kostelca do Slavonic jechałem w 2007 roku, ale nie miałem wtedy pojęcia, że po drodze znajduje się kolejka wąskotorowa. Kolejka o rozstawie 600 mm ma zaledwie 300 metrów długości. Pociągi, jeśli tak to można nazwać, kursują od kwietnia do października w każdy pierwszy weekend miesiąca. Ze zdjęć i filmów wygląda to raczej na kolejkę ogrodową.

Szczegóły: zelezniceplnapary.cz

Kolejka na You Tube (2008)

KOLEJKA PARKOWA W BRNIENa peryferiach miasta Brna (a właściwie już w miejscowości Modřice) znajduje się ogromne centrum handlowe Olympia, do którego można dojechać bezpłatnym autobusem z przystanku w centrum miasta (przystanek Úzká - około 100 metrów od dworca kolejowego od strony Galerii Vaňkovka). Niedawno jako atrakcję wybudowano tam kolejkę parkową przeznaczoną głównie dla dzieci. Jest to kolejka miniaturowa o rozstawie szyn 127 i 184 mm. Została udostępniona klientom centrum w maju 2010 roku. Obecnie długość trasy to 1500 metrów, a przejazd trwa 15 minut. Bilet kosztuje 50 koron czeskich. Kolejka kursuje w wybrane dni, ale po dokończeniu rozbudowy planuje się organizować przejazdy w każdy weekend.

Szczegóły: www.smpd.cz

Otwarcie kolejki na You Tube

KOLEJKI OGRODOWEKolejka ogrodowa na posesji miłośnika kolei w miejscowości Drasov niedaleko Brna. Brak bliższych informacji.

Kolejka ogrodowa w Drasowie na You Tube

Podobna kolejka działa na prywatnej posesji we wsi Vračov. Również nie mam bliższych informacji.

Kolejka ogrodowa we Vračovie na You Tube

KOLEJKA LEŚNA W RAJNOCHOVICACHInicjatywa pasjonatów, którzy chcą odbudować część trasy malowniczej kolejki leśnej jeżdżącej kiedyś w Rajnochovicach. Trudno powiedzieć, czy im się uda, ale inicjatywa godna uwagi.

Oficjalna strona projektu: www.rlz.bilysklep.cz

Kolejka na You Tube (2009)
Dokument o kolejce