Europa
Azja
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Południowa
Australia i Oceania
KRAJ MORAWSKO-ŚLĄSKI - CO ZOBACZYĆ
Podróż koleją po Czechach Czeskie miasta Czeskie dworce Zdjęcia pociągów Koleje wąskotorowe
Hradecki kraj Karlowarski kraj Liberecki kraj Morawsko-śląski kraj Ołomuniecki kraj Pardubicki kraj Pilzeński kraj
Południowoczeski kraj Południowomorawski kraj Środkowoczeski kraj Ustecki kraj Wysoczyzna Zliński kraj
W rozkładzie jazdy 2015/2016 znacznie poprawiła się oferta przewozowa pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Pojawiły się pociągi Cieszyn - Frydek-Mistek, a od 18 stycznia 2016 roku pociągi Kolei Śląskich relacji Katowice - Bogumin przez Wodzisław Śląski kursują na całym odcinku. Pociągi z Cieszyna w stronę Czechowic-Dziedzic również kursują w lepszych godzinach, jednak z powodu odmowy finansowania połączeń przez województwo małopolskie z Czechowic-Dziedzic nie dojedziemy już w stronę Oświęcimia. W rozkładzie jazdy 2016/2017 dodano dwa nowe pociągi Katowice - Bogumin.
W Boguminie można się przesiąść na pociągi jadące w stronę Brna, Ołomuńca i Pragi. W Republice Czeskiej na pociągi osobowe, pospieszne, ekspresowe i Eurocity obowiązuje jedna taryfa, nie trzeba też kupować obowiązkowych miejscówek, dzięki czemu dojazd z Katowic pociągami Kolei Śląskich pozwoli sporo zaoszczędzić. Wyjątkiem są pociągi Supercity obsługiwane przez czeskie Pendolino, jednak również w tym przypadku ceny biletów i obowiązkowych miejscówek są niewygórowane.
Koleje Śląskie wcześniej podpisały z kolejami czeskimi umowę o honorowaniu jednodniowych biletów sieciowych, dzięki czemu po regionie morawsko-śląskim (Moravskoslezsky kraj) można podróżować za bardzo niską cenę.
W artykule krótko przedstawiłem najciekawsze miasta czeskiego regionu. W przyszłości postaram się pozwiedzać wszystkie wymienione miejsca i przedstawić aktualne informacje.
Rodzaje biletów
Osoby jadące z Polski do Czech, chcące zwiedzić Moravskoslezsky kraj w pierwszym dniu podróży, powinny zakupić "Bilet sieciowy imienny dobowy" Kolei Śląskich, który w chwili opracowywania artykułu kosztował 34 złote. Bilet jest ważny we wszystkich pociągach Kolei Śląskich oraz w pociągach Kolei Czeskich (České dráhy) na obszarze regionu morawsko-śląskiego, w zakresie ważności biletu sieciowego Celodenní jízdenka pro Moravskoslezský kraj oferowanego przez koleje czeskie.
Wrócić możemy z biletem Celodenní jízdenka Moravskoslezský kraj, zakupionym w kasie kolei czeskich. Bilet honorowany jest w pociągach Kolei Śląskich. Bilet kosztuje trochę ponad 200 CZK, czyli w przeliczeniu kosztuje tyle samo, co bilet sieciowy kolei czeskich.
Osoby jadące na wycieczkę jednodniową tam i z powrotem np. z Raciborza do Bogumina mogą skorzystać z innych ofert Kolei Śląskich. Szczegóły na stronie internetowej: Kolei Śląskich
Bilet NIE JEST honorowany w pociągach RegioJet i Leo Express.
Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region moravskoslezský - wysoka rozdzielczość
![]() |
Miasta, które trzeba odwiedzić
Bruntal - jedno z najładniejszych miast regionu morawsko-śląskiego, z przyjemnym zabytkowym centrum i renesansowym pałacem. W pobliżu wygasłe wulkany, największy w regionie zbiornik wodny i sporo szlaków turystycznych po Jesionikach.
Ostrawa - stolica regionu morawsko-śląskiego. Duże miasto przemysłowe, pod względem zabytków i architektury nie powala na kolana, jednak turyści chwalą sobie tutejszy ogród zoologiczny i dawne tereny przemysłowe udostępnione do zwiedzania. Świetna baza wypadowa.
![]() |
![]() |
Miasta, które warto zobaczyć
Bílovec - mało znane miasteczko, do którego dojeżdżają motoraczki ze stacji Studenka. Ładny rynek i kilka niedalekich uliczek, zameczek, do tego kościół św. Mikołaja z wieżą widokową. Na 3 godziny wystarczy. Jedno z miejsc, które chciałbym zobaczyć.
Czeski Cieszyn - dużo brzydszy od polskiego Cieszyna. Najładniejszy budynek to dworzec kolejowy, z którego odjeżdża sporo pociągów w kierunku Pragi i Żyliny. Dobre miejsce na zakupy, supermarkety "Billa" i "Tesco" tuż za dworcem kolejowym.
![]() |
Hradec nad Morawicą - miejscowość blisko Opawy, znana z pięknego zamku. W czasach studenckich jedno z moich marzeń podróżniczych, obecnie zamek na zdjęciach nie robi na mnie wielkiego wrażenia.
Opawa - jedno z miast, które niby są ładne, ale brakuje im tego czegoś, czym przyciągnęłyby turystów na dłużej. Wizytówką miasta jest dworzec kolejowy Opava-vychod, centrum przyjemne, lecz przeciętne.
![]() |
Przeciętne miasta - można zwiedzić, można pominąć
Frenštát pod Radhoštěm - popularna miejscowość turystyczna, ładny rynek, w okolicy liczne szlaki turystyczne po Beskidach. W pobliżu szczyt Wielki Jawornik z podobno bardzo ładnym widokiem. Dużo imprez i możliwości aktywnego wypoczynku.
Frydek-Mistek - dużo blokowisk, wśród których trochę trudno znaleźć dwa rynki. Poza wspomnianymi rynkami brak atrakcji. Dobre miasto na pierwszą wycieczkę poza Czeski Cieszyn.
Frydlant nad Ostrawicą - z wyglądu bardzo przeciętne miasteczko, natomiast dobre jako baza wypadowa do wycieczek w Beskidy Morawskośląskie.
Hlučín - niezbyt popularne miasto położone około 10 kilometrów od Ostrawy. Niewielkie centrum (rynek), ponadto w okolicy bunkry w rejonie umocnionym na dawnej granicy czechosłowackiej. Oprócz rynku warto zobaczyć małe Muzeum Regionu oraz ranczo dziecięce z mini ogrodem zoologicznym. Do Hlucina dojedziemy pociągiem z Opawy lub autobusem podmiejskim z Ostrawy.
Karniów (Krnov) - moje największe rozczarowanie podczas podróży po regionie morawsko-śląskim. Miasto wychwalane pod niebiosa przez Polaków, w rzeczywistości prezentuje się przeciętnie, a dworce kolejowe wymagają natychmiastowego remontu.
![]() |
Odry - kolejne z kameralnych czeskich miasteczek. Poza rynkiem nie ma tu raczej nic ciekawego.
Inne ciekawe miejsca
Třemešná - wieś w pobliżu polskiej granicy, pomiędzy Karniowem a Głuchołazami, znana z malowniczej linii kolejki wąskotorowej Tremesna - Osoblaha, dojeżdżającej 2 kilometry od polskiej granicy. Od lat mówi się o wydłużeniu linii wąskotorowej do Racławic Śląskich, ale pewnie nic z tego nie wyjdzie.
Miasta, które należy omijać
Moravskoslezský kraj nie należy do najpiękniejszych regionów Republiki Czeskiej. W tym krótkim artykule wymieniłem miasta, które powinny was zainteresować, ale są tu także miejsca, które zdecydowanie odradzam.
Bogumin - pierwsza stacja na terytorium Republiki Czeskiej dla polskich pociągów EC oraz stacja końcowa dla pociągów Kolei Śląskich. Dworzec wygląda przyzwoicie, podobnie jak krótki deptak, natomiast miasta nie polecam ze względu na niezbyt ładną zabudowę i wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Grupy agresywnej młodzieży, których boi się policja i straż miejska, żule, narkomani, to dla mnie symbole okolic dworca kolejowego. Znacznie lepsze wrażenie robi oddalona o 5 km od dworca kolejowego dzielnica Stary Bohumin.
Trzyniec - bardzo brzydkie miasto przemysłowe - blokowiska, huta, zanieczyszczone powietrze. Jedyny plus to nowoczesna hala sportowa. Do Trzyńca możecie więc jechać jedynie na mecz hokejowy, potem zalecam wyjazd. Mieszka tu sporo kanalii.