Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

KRAJ POŁUDNIOWOMORAWSKIPołudniowomorawski kraj to częsty cel podróży Polaków. Jedni jadą zwiedzić Brno, inni winice, jeszcze inni zatrzymują się w tutejszych hotelach i pensjonatach w drodze do Wiednia. Poniżej krótko opisałem miasta, do których dojedziemy koleją.

Większość opisanych miast zwiedziłem 5-6 lat temu, w przypadku niektórych zdjęcia się zawieruszyły i musiałem posiłkować się zdjęciami Creative Commons. Jak znam życie, niewiele się zmieniło, jeśli już, to na gorsze. Ceny w Brnie i w miastach przy granicy z Austrią są stosunkowo wysokie, również jeśli chodzi o noclegi. Z tego, co mi wiadomo, w regionie jest coraz więcej nielegalnych imigrantów. Zakres artykułu nie pozwolił mi na szczegółowe opisanie szlaków turystycznych i baz wypadowych. Jeżeli lubicie wędrować po lasach i łagodnych pagórkach, to miejsce dla was, jedynie uwaga na kleszcze. Zadowoleni będą rowerzyści i rolkarze - ścieżek rowerowych jest mnóstwo.

Rodzaj biletu


Na terenie kraju południowomorawskiego najlepiej podróżować z biletem "Celodenní jízdenka region Jihomoravský " oferowanym przez České dráhy.

Alternatywą jest bilet dobowy zintegrowanej komunikacji publicznej IDS JMK. Bilet ten jest ważny również w pociągach osobowych i pospiesznych oraz autobusach IDS JMK na terenie regionu, ale nie obowiązuje w pociągach EC, nie dojedziemy nim również do wyznaczonych stacji w województwach ościennych.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region jihomoravský - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region olomoucky
Celodenní jízdenka region jihomoravský- mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Brno - stolica kraju południowomorawskiego. Dworzec położony jest w samym centrum miasta, tuż przy głównej ulicy, więc jeżeli chcemy zwiedzić tylko najważniejsze atrakcje, wystarczą 3-4 godziny. Jeżeli chcemy zobaczyć więcej, polecam artykuł "Brno dla ambitnych". Na pewno warto tu przyjechać, przynajmniej na kilka godzin.

Brno
Brno

Lednice - miasteczko znane nie tylko w Europie z pięknego pałacu z równie pięknym parkiem. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi między innymi minaret pełniący funkcję wieży widokowej, szklarnia (palmiarnia) oraz pałacyk myśliwski. W pobliżu stawy rybne i liczne szlaki rowerowe. W letnie weekendy pomiędzy stacją Brzecław a Lednicami kursuje zabytkowy wagon motorowy "Hurvinek", raz w miesiącu zamiast szynobusu jedzie pociąg retro prowadzony przez parowóz.

Lednice
Lednice (fot. giborn_134, CC-BY-ND, flickr.com)

Mikulov - wizytówką miasteczka są winnice, ale zabudowa centrum Mikulova należy do najpiękniejszych w Republice Czeskiej. Najważniejsze zabytki to zamek górujący nad miastem, synagoga, cmentarz żydowski, kościół św. Jana Chrzciciela, popularne są też ruiny tzw. Koziego Zamku. Mikulov należy obowiązkowo odwiedzić podczas wizyty w tym regionie.

Mikulov
Mikulov - panorama (fot. Milan Nykodym, CC-BY-SA, flickr.com)

Valtice - miasteczko położone bardzo blisko Lednic, odwiedzane tłumnie przez turystów, znane z pałacu, ładnej zabudowy centrum, a także Salonu Win Republiki Czeskiej. Pomiędzy Valticami a Lednicami warto zobaczyć kilka perełek architektonicznych: tzw. świątynię Diany (Rendez-vous), kaplicę św. Huberta i Kolumnadę Reistna. Do Valtic dojedziemy pociągiem Brzecław - Znojmo.

Znojmo - 33-tysięczne miasto malowniczo położone przy granicy z Austrią. W centrum charakterystyczna rotunda, kościół św. Mikołaja z kaplicą św. Wacława, ratusz z wieżą widokową. Najpiękniejsze miejsce to mury miejskie z niesamowitym widokiem na okolicę. Polecam wycieczkę do Vranova nad Dyją oraz miasteczka Retz po austriackiej stronie granicy. Miłośnicy kolei powinni się przejechać pociągiem z Brna do Znojma po bocznej linii kolejowej, z przesiadką na stacji Hrušovany nad Jevišovkou. Autobus jedzie znacznie szybciej, jednak przejazd tą linią, szczególnie wiosną i jesienią, pozwala poczuć specyficzną atmosferę czeskich linii lokalnych.

Przeciętne miasta - można odwiedzić, można pominąć


Blansko - brzydkie miasto przemysłowe, ale w okolicy rozciągają się szlaki obszaru krasowego Morawski Kras, rozsławionego głównie, przepaść Macochę, jaskinie i podziemną rzekę. Wiele kilometrów szlaków turystycznych.

Boskovice - typowe czeskie miasteczko warte odwiedzenia. Oprócz ryneczku z przyległymi ulicami turyści przyjeżdżają tu zwiedzić zamek z parkiem, pałac synagogę, pozostałości po żydowskim getcie. W pobliżu miasteczko westernowe, pole golfowe i liczne szlaki turystyczne. W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne, między innymi znane Święto Gęsi. Do Boskovic dojedziemy pociągami z niedalekiej stacji Skalice nad Svitavou, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne jadące z Brna w kierunku Pardubic lub Letovic.

Brzecław (Břeclav) - ważny węzeł kolejowy, miasto doskonale znane podróżującym koleją z Polski do Wiednia. Dworzec kolejowy wydaje się ładny, dopóki nie wejdzie się do toalet. Najładniejsza część miasta położna jest około 1,5 km od dworca, pierwsze ulice i pomnik krzyczącego mężczyzny nie zachęcają do wizyty. Miasto ucierpiało w bombardowaniach w czasie drugiej wojny światowej, stąd niezbyt ładne blokowiska i pawilony handlowe, warto natomiast zobaczyć nieduży zamek z odnowioną wieżą oraz synagogę. Doskonała baza wypadowa do wycieczek na Słowację i do Austrii.

Bzenec - miasteczko (ok. 4 tysięcy mieszkańców) znane z trochę zaniedbanego zamku. W parku przy zamku rośnie bardzo stara lipa. Jak podaje oficjalna strona miasta, w jednej z kronik zapisano, iż w 1604 roku lipa ta miała już 500 lat. Zachowały się też ruiny starego zamku, wysadzonego przez wycofujących się niemieckich żołnierzy. W okolicy długa ścieżka dla rowerzystów i rolkarzy.

Hodonin - według polskich czechofilów wspaniałe miasto, według mnie jedno z brzydszych miast regionu. Pod względem architektonicznym nie zachwyca, wypadałoby jednak zobaczyć jeden z najmniejszych w Republice Czeskiej ogród zoologiczny, zlokalizowany daleko od centrum miasta, ponadto Muzeum Wydobycia Nafty i Geologii. Hodonin to miejsce narodzin T. Masaryka - bohatera Czechów wyjątkowo niesprzyjającego Polakom (pomimo to polscy czechofile niemal go czczą); ma tu swój plac, swoje muzeum oraz tablicę pamiątkową w miejscu domu rodzinnego. W pobliskiej miejscowości Ratíškovice w sezonie działa kolej drezynowa, w starym wagonie utworzono niewielkie muzeum kolejnictwa. Okolice Hodonina to świetne miejsce na turystykę pieszo-rowerową, można też popływać promem po Kanale Baty.

Hustopeče - nieduże miasteczko, popularne dzięki Aquaparkowi. Najważniejszy zabytek to renesansowa kamienica "U Synků" z 1579 roku, gdzie mieści się informacja turystyczna, muzeum miasta oraz stała ekspozycja winiarska. Na uwagę zasługuje dziedziniec kamienicy z zabytkową studnią. Inna atrakcja to kaplica św. Rocha wybudowana w XVII wieku w czasie epidemii moru, przebudowana w 1901 roku. Wieża ratusza nie została udostępniona turystom, a kościół św. Wacława i Agnieszki Czeskiej nie jest zabytkiem, został konsekrowany w 1994 roku na miejscu starego kościoła, który zawalił się w 1961 roku. Z ciekawostek można dodać pomnik "drożdży piwnych" ( Saccharomyces cerevisiae). Do miasta dojeżdża tylko jeden pociąg dziennie z Brna (odjeżdża wcześnie rano, przyjeżdża późno wieczorem), pozostałe pociągi zatrzymują się w oddalonej o 7 km miejscowości Šakvice, położonej na linii kolejowej pomiędzy Brnem a Brzecławem.

Kyjov - miasteczko dobre na godzinny przystanek w podróży - ryneczek, zabytkowy ratusz, zameczek z muzeum prezentującym historię regionu i kilka zabytków sakralnych (kościoły i kaplice).

Letovice - miasteczko liczące trochę ponad 6 tysięcy mieszkańców, polecane dla miłośników małych miast folkloru i spacerów po szlakach turystycznych. Centrum wygląda przeciętnie - rynek, kilka niezbyt pięknych uliczek, domki jednorodzinne i blokowiska. Nad miastem góruje bardzo ładny zamek, w pobliżu wybudowano zaporę, a grupa zapaleńców na terenach przy zaporze stworzyła skansen celtycki o nazwie Isarno. Inne atrakcje to zabytkowa apteka barokowa w zabudowaniach klasztoru, a także park przy zamku.

Moravský Krumlov - miasteczko znacznie mniejsze od Czeskiego Krumlova i mało popularne wśród turystów. Symbolem miasta jest zamek, podobno bardzo zaniedbany. W centrum zabytki sakralne (kościoły i klasztor), cmentarzyk żydowski, a nad miastem góruje kaplica św. Floriana. W pobliżu grodzisko.

Tišnov - dziewięciotysięczne miasteczko niedaleko Brna. Jedyna atrakcja turystyczna to rynek z ratuszem, dwa kilometry od centrum, na terenie gminy Předklášteří wznosi się klasztor cystersów z muzeum. Klasztor zdecydowanie warto zwiedzić.

Veselí nad Moravou - ładne miasteczko liczące około 11 tysięcy mieszkańców. Zachowało się zabytkowe centrum. Symbolem miasta jest pałac parkiem angielskim, w centrum wyróżnia się kościół św. Bartłomieja oraz cmentarz żydowski. Bliżej dworca stoi najładniejszy z miejscowych kościołów - kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów.

Vyškov - miasto na trasie Bogumin - Brno, ostatnia stacja pociągów pospiesznych przed Brnem. Centrum wygląda dość ładnie, szczególnie rynek z ratuszem (wieża ratusza dostępna tylko w wybrane dni z przewodnikiem). Kilka atrakcji dla rodzin z dziećmi - Park Dinozaurów, Zoopark, czyli mini ogród zoologiczny oraz aquapark. Dla dorosłych Muzeum Techniki Lotniczej i Lądowej. W mieście znajduje się baza wojskowa. Zamek (bardziej pałac) z ogrodami raczej nie zachwyca. Od siebie dodam, że z tego miasta pochodzi dużo pięknych kobiet.