Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ZLIŃSKI KRAJ - CO ZOBACZYĆZliński kraj jest stosunkowo mały i poza kilkoma miejscami niezbyt atrakcyjny turystycznie, na przejazdy po tym regionie wybierają się głównie miłośnicy kolei zaliczający linie. Na szczęście bilet kolejowy całodniowy na region jest tańszy od biletów tego typu ważnych w innych regionach Republiki Czeskiej, a korzystając z biletu można dojechać do kilku miejscowości w sąsiednich regionach, z niewielką dopłatą do Ołomuńca.

Na terenie zlinskiego kraju bardzo trudno o przyzwoity nocleg w niewygórowanej cenie.

Rodzaj biletu


Najlepszym sposobem na zwiedzanie kraju środkowoczeskiego jest bilet jednodniowy kolei czeskich "Celodenní jízdenka region zlínský ".

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region zlinský - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region zlinský
Celodenní jízdenka region zlinský - mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Kromieryż (Kroměříž) - najładniejsze miasto kraju zlinskiego. Centrum odnowione, ładny rynek i przygległe ulice, natomiast największa atrakcja położona jest dość daleko od dworca kolejowego - mowa o wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałacu Arcybiskupim z pięknymi ogrodami. Piękno pałacu i ogrodów to zasługa biskupów ołomunieckich - Kromieryż przez długi czas był ich siedzibą. Poza pałacem i ogrodami warto zobaczyć Wielki Rynek (Velké náměstí) i Muzeum Regionu. Kromieryża najłatwiej dojechać pociągiem z miejscowości Kojetin (na trasie Bogumin - Brno) - pociągi kursują jednak tylko kilka razy dziennie. Alternatywą jest połączenie autobusowe Przerów - Kromieryż (przejazd trwa 35 minut).

Kromieryż
Kromieryż (fot. Marc Staub, CC-BY-SA, flickr.com)

Rožnov pod Radhoštěm - nieduże, przyjemnie miasteczko. Zadbane centrum, ładny rynek, a blisko centrum skansen, do którego powinien wpaść każdy miłośnik historii, etnografii lub architektury. Jak podaje czeska organizacja turystyczna, to największy i najstarszy skansen w Europie Środkowej. W pobliżu góra Radhošť, na której dawniej odbywały się obrzędy pogańskie. Dużo szlaków spacerowych. Miasto dość drogie, popularne wśród turystów nie tylko w sezonie.

Roznov pod Radhostem
Rožnov pod Radhoštěm - skansen (fot. Zdenek Svoboda, CC-BY-SA, flickr.com)

Miasta, które warto zobaczyć


Luhačovice - znane czeskie uzdrowisko. Architektura typowo uzdrowiskowa - wille i sanatoria, możliwość degustacji wód leczniczych, rozległy park zdrojowy. Spokojne miejsce, dobre na wypoczynek, czy relaks z dala od zgiełku miast. Dużo zieleni. Niestety, drogo.

Uherské Hradiště - mało znane i zaskakująco ładne miasto liczące ok. 26 tysięcy mieszkańców. Dwa rynki - Plac Mariański i Plac Masaryka, zabytki sakralne - kościoły, klasztor, dawna synagoga; także budynki w różnych stylach architektonicznych. W pobliżu miasta wykopaliska archeologiczne, w sezonie możliwe rejsy promem po Kanale Baty.

Uherské Hradiště
Uherské Hradiště - centrum (fot. Donald Judge, CC-BY-SA, flickr.com)

Wołoskie Międzyrzecze (Valašské Meziřičí) - miasto liczące około 26 tysięcy mieszkańców, zdecydowanie warte odwiedzenia. Wizytówki miasta to rynek i niewielki zamek, w lipcu odbywa się tu Festiwal Gulaszu. Dodatkowe atrakcje to manufaktura gobelinów oraz Muzeum Straszydeł Wołoskich. Doskonała baza wypadowa do wycieczek rowerowych. Dworzec kolejowy brzydki i kawałek do centrum trzeba przejść

Zlín - stolica kraju zlińskiego, miasto przemysłowe, kojarzone z osobą Tomasza Baty. Dla zwykłego turysty miasto może się wydać jednym wielkim blokowiskiem, w praktyce jest to wynik funkcjonalistycznego planowania przestrzennego, bowiem Zlin miał być idealnym miejscem dla pracowników miejscowej fabryki obuwia. Największą atrakcją miasta jest tzw. "Wieżowiec Baty" - wieżowiec o wysokości 77,5 metra, dawniej drugi pod względem wysokości wieżowiec w Europie. Można też zobaczyć kolonie robotnicze, w Polsce bliźniacza kolonia do jednej ze zlinskich znajduje się w Chełmku pod Oświęcimiem. W mieście działa też Muzeum Obuwia, warto też wybrać się z dziećmi do ogrodu zoologicznego oraz pałacu Lešná.

Zlin
Zlin - widok z "Wieżowca Baty" (fot. TijsB, CC-BY-SA, flickr.com)

Przeciętne miasta - można zobaczyć, można pominąć:


Uherský Brod - nieduże i niebrzydkie miasto z małym centrum. Brak wyróżniających się zabytków.

Vsetin - przeciętne i drogie miasto, położone wśród Wzgórz Wołoskich, popularnych wśród narciarzy w sezonie zimowym. Nie wiem dlaczego, ale ceny w tym mieście są bardzo wysokie, a pod względem architektonicznym niczym się ono nie wyróżnia. Atrakcje to dwa niezbyt ładne rynki, pałac, Muzeum Regionalne oraz park przy pałacu.

Jak widać, Zlinski kraj nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Ofercie odpowiada niska cena biletu. W regionie oczywiście jest znacznie więcej miast, ale musiałbym je opisywać słowami - brak atrakcji turystycznych.