Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KRAJ POŁUDNIOWOCZESKI - CO ZOBACZYĆPołudniowoczeski kraj, moim zdaniem, jest najładniejszym regionem Republiki Czeskiej. Niestety, jest też jednym z najdroższych jeśli chodzi o ceny noclegów i żywności. Coś za coś - w ciągu jednego dnia można zwiedzić kilka bardzo ładnych miasteczek, pospacerować po malowniczych szlakach albo wybrać się na wycieczkę jednodniową do Niemiec lub Austrii. Gdybym miał możliwość jechać do Czech, region ten wraz z krajem usteckim byłby najważniejszym celem podróży.

Rodzaj biletu


Po kraju południowoczeskim najlepiej podróżować z biletem "Celodenní jízdenka region jihočeský " firmy České dráhy.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region jihočeský - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region jihočeský
Celodenní jízdenka region jihočeský - mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Czeskie Budziejowice - stolica kraju południowoczeskiego. Bardzo ładne zabytkowe centrum, do którego dojdziemy pieszo z dworca kolejowego w niecałe 10 minut. Piękny, ogromny rynek, zabytkowy ratusz, przyjemne uliczki, nabrzeże Wełtawy oraz interesujące muzea, na przykład niedawno powstałe Muzeum Literatury Podróżniczej. Idealna baza wypadowa do wycieczek po regionie.

Czeski Krumlov - jedno z najpiękniejszych miasteczek w Europie, jeśli nie na świecie, malowniczo położone na skale w zakolu Wełtawy. Zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejszy zabytek to zamek z ogrodami, ale całe miasto - łącznie z Podzamczem jest warte zobaczenia, o czym wiedzą turyści z całego świata, więc w wakacje należy spodziewać się tłumów. Do Czeskiego Krumlova dojedziemy pociągiem z Czeskich Budziejowic w niecałą godzinę. Mała stacja kolejowa oddalona jest 2 kilometry od centrum.

Czeskie Budziejowice
Czeskie Budziejowice - rynek (fot. Donald Judge, CC-BY-SA, flickr.com)

Hluboká nad Vltavou - miasteczko liczące niecałe 5 tysięcy mieszkańców. Wizytówką miasteczka jest piękny zamek w stylu neogotyckim. Utworzono tu też niewielki ogród zoologiczny, natomiast dla zamożnych turystów wybudowano ekskluzywny klub golfowy oraz centrum sportowo-rekreacyjne. W miasteczku są dwie stacje kolejowe. Stacja Hluboká nad Vltavou położona jest daleko od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi osobowe kursujące pomiędzy Czeskimi Budziejowicami a Strakonicami. Znacznie bliżej zamku znajduje się stacja Hluboká nad Vltavou-Zámostí, gdzie mają postoje pociągi osobowe relacji Czeskie Budziejowice - Tábor.

Hluboka nad Vltavou - zamek
Hluboka nad Vltavou - zamek (fot. giborn_134, CC-BY-ND, flickr.com)

Jindřichův Hradec - nieduże miasto zaliczam do największych pozytywnych niespodzianek podczas moich podróży w czasach studenckich po Republice Czeskiej. Ładne, kameralne centrum, zamek nad stawem rybnym i kolejka wąskotorowa, której grozi zamknięcie. Wada to stosunkowo wysokie ceny. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Czeskich Budziejowic w stronę Igławy i Brna.

Jindřichův Hradec - zamek
Jindřichův Hradec - zamek

Slavonice - jedno z moich ulubionych czeskich miasteczek, najlepiej zwiedzić w ciągu jednego dnia z Telczem. Małe, piękne centrum, wieża widokowa ratusza, niesamowita atmosfera czynią to miejsce godnym polecenia. Wada to stosunkowo wysokie ceny.

Slavonice
Slavonice - wjazd do centrum miasteczka

Tábor - średniej wielkości miasto przy linii kolejowej Praga - Czeskie Budziejowice. Miasto założone przez Husytów i to właśnie historia ruchu husyckiego przyciąga tu duże grupy turystów. Zachowało się zabytkowe centrum, Baszta Kotnov i Brama Bechyńska, miłośników kolei zainteresuje pierwsza zelektryfikowana linia kolejowa w Republice Czeskiej Tábor - Bechyně. W lipcowe i sierpniowe weekendy na linii kursują pociągi retro.

Tábor
Tábor (fot. Donald Judge, CC-BY-SA, flickr.com)

Trzeboń (Třeboň) - piękne miasteczko nad stawami rybnymi, pośród szlaków spacerowych, mające status miasta uzdrowiskowego. Znane z licznych imprez kulturalnych, tłumnie odwiedzane przez turystów w sezonie letnim. Zabytki architektoniczne to niewielkie, za to urokliwe centrum miasta z rynkiem (Plac Masaryka) i pozostałościami po murach miejskich, pałacyk z parkiem, cztery bramy miejskie, kilka kościołów i kaplic, dawna synagoga. Interesujące miejsce, z pewnością godne polecenia. Do miasta można dojechać pociągiem ze stacji Veselí nad Lužnicí, z Czeskich Budziejowic szybciej dojedziemy autobusem.

Trzeboń
Trzeboń - Rynek (fot. Donald Judge, CC-BY-SA, flickr.com)

Miasta, które warto zobaczyć:


Bechyně - końcowa stacja linii kolejowej z Tábora, dawniej miasteczko o statusie uzdrowiska, znane z produkcji ceramiki. Obecnie warto przyjechać tu, aby zobaczyć górujący nad miastem zamek, rynek i most kolejowo-drogowy, ale to gratka raczej dla miłośników kolei. W sezonie w budynku dawnej synagogi otwarte jest Muzeum Turystyki, działa też Międzynarodowe Muzeum Ceramiki. Centrum małe, położone blisko dworca kolejowego, w okolicy ruiny innego zamku.

Písek - ładne miasto malowniczo położone nad rzeką Otawą, choć trochę oszpecone przez współczesną zabudowę nabrzeża. Symbolem miasta jest najstarszy kamienny most w Republice Czeskiej, warto też zobaczyć zabytkowe centrum z Rynkiem ( Velké náměstí) i pałac, gdzie w pomieszczeniach słodowni utworzono galerię sztuki. Na stacji kolejowej Písek zatrzymują się pociągi pospieszne Praga - Czeskie Budziejowice, ale nie te jadące przez Tábor, tylko jadące zupełnie inną trasą przez Zdice i Przybram (Příbram). Z Czeskich Budziejowic można tu też dojechać pociągiem osobowym, ale trzeba się przesiadać na stacji Protivín lub Ražice. Kursują także pociągi osobowe Tábor - Písek.

Prachatice - mniej popularne miasto wśród polskich turystów, z ładnym centrum, zachowanymi murami miejskimi, bramą miejską, czy zabytkowymi budynkam Starego Ratusza i Nowego Ratusza. Dobra baza wypadowa do wycieczek pieszych. Dojazd z Czeskich Budziejowic z przesiadką na stacji Čičenice.

Strakonice - jedno z większych miast regionu, oddalone o godzinę jazdy pociągiem pospiesznym z Czeskich Budziejowic. Doskonała baza wypadowa, choć jeżeli chodzi o centrum, niektórzy będą zawiedzeni, ponieważ zabytkowa część nie jest zbyt duża, a z dworca trzeba przejść 2 kilometry. Niemniej główna ulica została wyremontowana, a w mieście można także zwiedzić zamek. W Strakonicach odbywa się sporo imprez kulturalnych.

Strakonice - zamek
Zamek w Strakonicach (fot. giborn_134, CC-BY-ND, flickr.com)

Vimperk - przyjemne, spokojne miasteczko położone wśród wzgórz. Na uwagę zasługuje centrum miasta, a szczególnie rynek, pałac, fragmenty murów miejskich, kościół św. Bartłomieja z wnętrzem ozdobionym freskami oraz zabytkowy cmentarz przykościelny. Dobra baza wypadowa do wycieczek pieszych. W Vimperku zatrzymują się pociągi Strakonice - Volary.

Przeciętne miasta - można zobaczyć, można pominąć


Blatná - zwykłe miasto z rynkiem, kościołem, warto tu przyjechać jedynie, aby obejrzeć zamek na wodzie, oddalony o 2 kilometry od dworca kolejowego. W zamkowych wnętrzach urządzono muzeum z kolekcją obrazów, pracownią Jana Ewangelisty Purkiniego raz kolekcją mołdawitów - rzadkich minerałów.

Milevsko - niebrzydkie, ale przeciętne miasteczko na uboczu. Poza rynkiem, kościołem św. Bartłomieja, klasztorem, dawną synagogą oraz cmentarzem żydowskim nie ma tu nic do zwiedzania.

Soběslav - ze stacji kolejowej łatwo dojść do rynku, zwiedzić kilka ulic i wracać z powrotem.

Týn nad Vltavou - panorama miasteczka nad rzeką wygląda przepięknie, ale w rzeczywistości w samym mieście nie ma nic ciekawego. Może jedynie pływalnia.

Veselí nad Lužnicí - węzeł kolejowy. Rynek oddalony 2 kilometry od dworca kolejowego, brak większych atrakcji. Miasto byłoby doskonałą bazą wypadową, gdyby nie wysokie ceny noclegów.

Vodňany - pod względem architektonicznym miasto raczej przeciętne (ładny rynek), natomiast znane jest z okolicznych stawów rybnych, rybactwa, a w lecie przyjeżdża tu bardzo dużo turystów.

Miasta, które odradzam


Planá nad Lužnicí - typowe miasto przemysłowe bez zabytków i atrakcji turystycznych. Do tego drogo.

Sezimovo Ústí - miasto-blokowisko, jedyny zabytek to willa Edwarda Benesza.

Miasta w ościennych regionach:


Z biletem Celodenní jízdenka Jihočeský kraj możemy dojechać do wyznaczonych stacji poza granicami kraju południowoczeskiego. Dzięki temu można zwiedzić następujące miasta:

Telcz (Telč) (Wysoczyzna) - przepiękne miasteczko z jednym z najpiękniejszych rynków, jakie kiedykolwiek widziałem. Niestety, w sezonie turystycznym oblegane przez turystów z całej Europy. Oprócz słynnego rynku warto zwiedzić zamek (pałac) z parkiem oraz przejść się wzdłuż brzegów stawów rybnych, dodających uroku temu pięknemu miasteczku. Ceny w pensjonatach i lokalach gastronomicznych stosunkowo wysokie.

Pelhřimov (Wysoczyzna) - nieduże miasto położone przy linii kolejowej Tábor - Horní Cerekev (polecam przejażdżkę wiosną lub jesienią). Reklamowane jako jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie, moim zdaniem nie jest tak pięknie jak w folderach promocyjnych, aczkolwiek można się tu zatrzymać na kilka godzin. Największe atrakcje to rynek z przyległymi uliczkami, dwie bramy miejskie oraz Muzeum Rekordów i Dziwactw. Centrum całkiem ładne, choć można je obejść w pół godziny. Podczas mojej wizyty na dworcu kolejowym poczułem się tak, jakby cofnął się o 40 lat wstecz, ale nie wiem, czy to miejsce nadal wygląda tak samo. Dworzec autobusowy był równie brzydki.