Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KARLOWARSKI KRAJ - CO ZOBACZYĆKarlowarski kraj jest stosunkowo niewielki i nie ma tu zbyt wielu miast, które poleciłbym do zwiedzania. Oprócz biletu całodniowego kolei czeskich na karlowarski kraj można wykupić bilet kolei czeskich na karlowarski kraj i przygraniczne rejony Niemiec.

Rodzaje biletów


Jeżeli zamierzamy zwiedzać tylko karlowarski kraj, wystarczy nam Celodenní jízdenka region karlovarský firmy České dráhy. W 2017 roku pojawiły się problemy z wzajemnym honorowaniem biletów przez GW Train Regio i České dráhy, w związku z czym na niektórych trasach bilet może być nieważny.

Zakup biletu "Celodenní jízdenka+Německo" umożliwia tanią podróż po czesko-niemieckim pograniczu i kraju karlowarskim (w Niemczech tylko pociągi Regio i Regioexpress).

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region Karlovarský - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region Ustecky
Celodenní jízdenka region Karlovarský - mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Cheb - bardzo ładne miasto blisko granicy czesko-niemieckiej, nie do końca słusznie kojarzone z prostytucją oraz handlarzami tandetą z krajów azjatyckich. Warto zobaczyć piękny rynek, z rynku bardzo blisko do innych najważniejszych zabytków miasta - zamku z niewielkim parkiem, Bramy Piaskowej i kościoła św. Mikołaja. W kompleksie zamkowym godna uwagi jest też kaplica i Czarna Wieża. Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 10 minut.

Cheb- rynek
Cheb - rynek (fot. Bernd Thaller, CC-BY, flickr.com)

Karlowe Wary (Karlovy Vary) - słynne na całym świecie miasto uzdrowiskowe, znane również z renomowanego festiwalu filmowego. W śródmieściu piękna zabudowa, majestatyczne gmachy sanatoriów i hoteli, gorące źródła, turyści i kuracjusze z całego świata. Sporo zabytków sakralnych w centrum, jak również na przedmieściach. Tego miejsca nie wolno pominąć podróżując po kraju karlowarskim.

Loket - jedno z najpiękniejszych czeskich miasteczek. Trzytysięczne miasto malowniczo położone nad rzeką Ohrzą w Polsce nie jest zbyt znane, a szkoda, bo tutejszy zamek oraz centrum zdecydowanie należy odwiedzić.

Karlowe Wary
Karlowe Wary (fot. herzaftx, CC-BY, flickr.com)

Mariánské Lázně - inne miasto uzdrowiskowe, znacznie mniejsze niż Karlowe Wary. Ładna zabudowa, możliwość degustacji wód źródlanych, kilka zabytków sakralnych, a do tego tereny zielone. Na peryferiach miasta cmentarz żydowski

Miasta, które warto zobaczyć


Bečov nad Teplou - mało znane, bardzo małe miasteczko, odwiedzane przez turystów dzięki tutejszemu zamkowi, gdzie wystawiono relikwiarz św. Maura - drugi najcenniejszy po klejnotach koronacyjnych czeski zabytek.

Frydlant - zamek
Bečov nad Teplou - zamek (fot. dmytrok, CC-BY-ND, flickr.com)

Przeciętne miasta - można zwiedzić, można pominąć


- czeskie miasto o najkrótszej nazwie. W zasadzie nie ma po co tu przyjeżdżać, może dla lansu na portalach społecznościowych oraz na zakupy.

Kynšperk nad Ohří - zaniedbane, smutne miasto bez wyrazu. Zachowały się niewielkie ruiny dawnego zamku.

Nejdek - miasteczko bez szczególnych zabytków otoczone wzgórzami. Dobra baza wypadowa do pieszych wycieczek.

Ostrov - przeciętne miasto blisko Karlowych Warów. Samo miasto niebrzydkie, może też być dobre jako baza wypadowa. Z zabytków trzeba wymienić pałac z niedużym parkiem.

Miasta, których nie polecam


Chodov - miasteczko-blokowisko. Zrobili coś w stylu rynku i deptaka, lecz to zdecydowanie za mało, aby uznać to miasto nawet za przeciętne dla turysty.

Sokolov - blokowiska, socrealistyczna zabudowa, wysokie poczucie zagrożenia. Szkoda czasu i nerwów. Wśród brzydkiej zabudowy zachował się ryneczek i pałac, ale mimo wszystko odradzam.