Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

USTECKI KRAJ - CO ZOBACZYĆKraj ustecki wielu osobom kojarzy się pewnie z miastem Uście nad Łabą. Moim zdaniem to brzydkie miasto przemysłowe, które poza dworcami kolejowymi ma niewiele do zaoferowania. Jednak poza stolicą regionu na turystów czeka sporo bardzo ładnych miast i miasteczek, opisanych krótko przeze mnie w wykazie poniżej. Ze względu na wielkość kraju usteckiego oraz liczbę miejscowości zrezygnowałem z opisywania miejscowości przeciętnych, gdzie turysta nie znajdzie nic, poza przeciętnym rynkiem.

W sezonie letnim (czerwiec - połowa września) na kilku zamkniętych na co dzień dla ruchu pasażerskiego liniach kolejowych uruchamiane są pociągi turystyczne - często można się nimi przejechać na bilecie całodniowym kolei czeskich, ale nie zawsze.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka Ústecký kraj - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region Ustecky
Celodenní jízdenka region Ústecký - mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Cieplice (Teplice) - miasto uzdrowiskowe położone 17 kilometrów od Uścia nad Łabą. Bardzo ładne centrum i sanatoria, choć patrząc na ceny trudno oprzeć się wrażeniu, że to niemieccy kuracjusze są tu mile widzianymi gośćmi. Mimo to warto pospacerować po zadbanym centrum. Ponadto rozległe parki i obserwatorium astronomiczne. Miejscowa stacja kolejowa nazywa się Teplice v Čechách.

Cieplice
Teplice - deptak (fot. Janos Korom, CC-BY-SA, flickr.com)

Litomierzyce (Litoměřice) - piękne miasto (25 tysięcy mieszkańców) z licznymi zabytkami sakralnymi. Litomierzyce to jedno z najstarszych czeskich miast, idealne na 4-5 godzinny spacer po malowniczym centrum. Najważniejsze miejsce to Plac Pokoju otoczone zabytkowymi kamienicami, wśród zabytków najpopularniejsza jest katedra św. Stefana. W Litomierzycach są dwa główne dworce kolejowe - Litoměřice horní nádraží oraz Litoměřice město. Oba położone są tuż przy centrum miasta, odległość pomiędzy nimi to około 1,2 km. 3 kilometry od Litomierzyc leży Terezin, całkiem ładne miasteczko z pozostałościami po twierdzy - w czasie drugiej wojny światowej znajdowało się tu żydowskie getto oraz obóz koncentracyjny .

Úštěk - maleńkie miasteczko, popularne wśród filmowców - nakręcono tu między innymi część scen do znanego filmu "Kola" (Kolja). Położone na uboczu, przyciąga przede wszystkim rynkiem, któremu uroku dodają kamieniczki z podcieniami. Na środku rynku stoi kościół św. Piotra i Pawła. Poza rynkiem warto zobaczyć Wieżę Pikartską, gdzie obecnie mieści się Muzeum Diabłów (Muzeum čertů).

Swego rodzaju unikatem są tzw. "Ptasie domki" (Ptačí domky) - miniaturowe domki wybudowane na skale nad potokiem przez włoskich robotników w połowie XIX wieku. W północno-wschodniej części miasteczka mieszkańcy pobliskich miejscowości przyjeżdżają nad staw rybny Chmelař, przekształcony w kompleks rekreacyjny z piaszczystą plażą - w lecie zamienia się w zatłoczone kąpielisko.

W Úštěku zatrzymują się pociągi Czeska Lipa (Česká Lipa) - Litomierzyce (Litoměřice) , można stąd też dojechać autobusem do Uścia nad Łabą (Ústí nad Labem).

Žatec - jedno z najładniejszych miasteczek w zachodnich Czechach. Obecnie dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowy, z bardzo ładnym, częściowo zrewitalizowanym centrum. W polskich sklepach można kupić piwo z tamtejszego browaru, co do jakości nie będę się wypowiadał. Najkrótsza droga z brzydkiego dworca do centrum prowadzi przez tereny przemysłowe, a potem przez zaniedbane podwórka. Nie warto się zniechęcać, bowiem centrum wygląda bardzo ładnie, a dumą miasta są zabytki sakralne - kościoły, klasztor z ogrodami i synagoga. Zachowały się pozostałości po średniowiecznych umocnieniach, na koniec wypadałoby wstąpić do Muzeum Chmielarstwa.

Inne miejsca, które trzeba zobaczyć


Zubrnice - wieś położona około 15 kilometrów od Uścia nad Łabą. We wsi warto zobaczyć skansen oraz niewielkie muzeum kolejnictwa. W weekendy od połowy czerwca do połowy września dojeżdżają tu pociągi specjalne (zabytkowy "motoraczek"), na co dzień kursują autobusy.

Miasta, które warto zobaczyć


Děčín - duże miasto polecane przez przewodniki turystyczne i wielu podróżników. Jeśli chodzi o mnie, to nie nazwałbym Děčína jakimś pięknym miastem, przyjechałbym tu ze względu na dwa ładne dworce kolejowe, zamek górujący nad miastem oraz Plac Masaryka, czyli rynek.

Česká Kamenice - pięciotysięczne miasto z bardzo ładnym centrum wciśnięte pomiędzy wzgórza i lasy. W okolicy wiele kilometrów szlaków turystycznych. Doskonała baza wypadowa. W letnie weekendy kursują tu pociągi po nieczynnej linii kolejowej do stacji Kamenický Šenov.

Kadaň - niewielkie miasto malowniczo położone nad rzeką Ohrzą. W ładnym centrum zachował się zamek, bramy miejskie, a w miejscowym ratuszu udostępniana jest wieża widokowa. Typowe czeskie zabytkowe miasteczko. Podobno ulica Kata jest najwęższą ulicą w Republice Czeskiej, ale tyle miast chwali się wąskimi ulicami, że nawet nie próbuję tego weryfikować. Blisko centrum położona jest stacja kolejowa Kadaň město. Pociągi dalekobieżne zatrzymują się na oddalonej o 5 kilometrów brzydkiej stacji Kadaň-Prunéřov, gdzie można się przesiąść na pociąg lokalny. Okolica dworca Kadaň-Prunéřov nie należy do najpiękniejszych, ale nie należy się zniechęcać.

Klášterec nad Ohří - kolejne z zabytkowych czeskich miasteczek. Klášterec nad Ohří znany jest z produkcji porcelany - w neogotyckim pałacu otoczonym przez park utworzono Muzeum Porcelany, przy zakładach produkujących porcelanę działa sklep firmowy, gdzie można kupić bardzo ładne naczynia jako prezenty. Niewielkie centrum wygląda całkiem nieźle - rynek plus kilka brukowanych uliczek, miejscami straszą zaniedbane budynki. Mają tu nawet aquapark. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 2 kilometry.

Roudnice nad Labem - miasto na trasie pociągów Praga - Uście nad Łabą, zatrzymują się tam tylko pociągi regionalne, natomiast z okien pociągów widać całkiem ładne miasto. Rynek i centrum miasta są blisko dworca kolejowego, trochę dalej zachowały się dwa cmentarze żydowskie oraz bardzo ładny (z zewnątrz) pałac.

Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem - centrum (fot. Janos Korom, CC-BY-SA, flickr.com)

Przeciętne miasta - można zwiedzić, można pominąć


Chomutov - miasto nie cieszy się dobrą opinią, a dworce i grupy agresywnych młodzieńców mogą zniechęcić do wizyty każdego. Teoretycznie nie jest źle - niewielkie, przyzwoicie wyglądające centrum, mały ogród zoologiczny, aquapark, browar, Muzeum Okręgowe, ale czegoś temu miastu brakuje.

Jirkov - niewielkie centrum otoczone przez blokowiska. Pod centrum rozciągają się rozległe piwnice, ale nie wiem, czy są udostępnione do zwiedzania.

Louny - wśród blokowisk i współczesnych brył zachowały się mury miejskie, kilka zabytków sakralnych, cmentarz żydowski. Dla turystów przygotowano też niewielki skansen.

Rumburk - najdalej wysunięte na północ miasto Republiki Czeskiej. Poza rynkiem i kilkoma kościołami nie ma tu nic ciekawego, aczkolwiek samo miasto jest niebrzydkie, choć zaniedbane.

Šluknov - bardzo zaniedbane miasteczko. Oprócz ryneczku i dwóch-trzech ładnych uliczek w centrum turyści przyjeżdżają na wycieczki piesze, podczas których mijają pałacyk.

Uście nad Łabą - stolica kraju usteckiego. Ładne dworce kolejowe, reszta nijaka. Bardzo dobra baza wypadowa.

Uście nad Łabą
Uście nad Łabą - szare i ponure centrum

Varnsdorf - kolejne z bardzo zaniedbanych czeskich miast. Pod względem architektonicznym miejscami przypomina obraz nędzy i rozpaczy, natomiast świetnie sprawdza się jako baza wypadowa do wycieczek kolejowych. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie miejscowego browaru, według czechofilów jednego z najlepszych na świecie.

Miasta, których zdecydowanie nie polecam


Most - dawniej piękne miasto, w czasach komunistycznych wyburzono całą zabytkową zabudowę, a na jej miejsce powstały blokowiska. Romskie getta, blokowiska, brak atrakcji turystycznych. W pobliżu zamek Hněvín.