Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

LIBERECKI KRAJ - CO ZOBACZYĆKraj Liberecki nie należy do czeskich regionów, które mogłyby się chwalić piękną architekturą i spektakularnymi zabytkami. Powiedziałbym wręcz, że tutejsze miasta zawodzą, jeśli chodzi o opisy z przewodników a rzeczywistość. Bogactwem regionu są natomiast szlaki górskie, malownicze linie kolejowe, wielokilometrowe szlaki kolejowe i ogromne możliwości aktywnego odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Szlaków górskich nie znam, ograniczę się więc do wymienienia polecanych miast przy głównych liniach kolejowych.

Rodzaje biletów


Podróżującym po kraju libereckim polecam bilet Euro-Nysa, dzięki któremu można za bezkonkurencyjną cenę podróżować po czesko-polsko-niemieckim pograniczu - nie tylko pociągami, ale również wybranymi autobusami i komunikacją miejską. Bilet jest honorowany także w pociągach przewoźnika Trilex.

Druga opcja to bilet Celodenní jízdenka region Liberecký kolei czeskich. Kosztuje niewiele mniej niż Euro-Nysa, a zakres obowiązywania biletu jest dużo mniejszy, więc tym razem nie polecam tej oferty.

EURO-NYSA - mapa
Mapa obowiązywania biletu Euro-Nysa

Miasta, które trzeba zobaczyć


Česká Lípa - gdyby to było miasto w innym regionie Republiki Czeskiej, pewnie nie trafiłoby tak wysoko, natomiast w kraju libereckim centrum bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych miast. Miasto znane za sprawą seksownej nauczycielki o imieniu Lucie, która zagrała w filmie porno (znajdziecie na serwerze zvraceny.cz). Do miasta warto jednak przyjechać również ze względu na centrum - ładny rynek, fragmenty murów miejskich, liczne zabytki sakralne, w tym klasztor Augustynów, cmentarz żydowski oraz tzw. Červený dům. W mieście jest kilka stacji i przystanków kolejowych. Z dworca głównego do rynku jest ponad kilometr, trochę bliżej dzieli rynek od przystanku Česká Lípa Střelnice.

Frýdlant - zaskakująco ładne miasteczko przy granicy z Polską. Symbolem miasta jest majestatyczny zamek niedaleko centrum. Samo centrum także warto zobaczyć - rynek i ratusz, jak na miasto tej wielkości, robią wrażenie. Do miasteczka dojedziemy pociągiem z Liberca - stacja kolejowa blisko centrum nazywa się Frýdlant v Čechách. 3 razy dziennie kursują też autobusy pomiędzy oddaloną o 10 km Bogatynią a Frýdlantem.

Frydlant - zamek
Frydlant - zamek (fot. giborn_134, CC-BY-ND, flickr.com)

Jablonec nad Nysą - drugie co do wielkości miasto kraju, z okien pociągu sprawia wrażenie znacznie większego, niż wynikałoby to z artykułów w internecie. Doskonała baza wypadowa do wycieczek w góry i nie tylko, w centrum przyjemny rynek, nowy ratusz oraz Muzeum szkła i biżuterii w Jabloncu, znane nie tylko w Republice Czeskiej.

Liberec - stolica i największe miasto kraju libereckiego. Bardzo ładny dworzec kolejowy. Centrum miasta rozczarowało mnie, po lekturze przewodników spodziewałem się czegoś znacznie lepszego, natomiast ratusz wygląda przepięknie, a całość nie wygląda źle, po prostu miałem wygórowane oczekiwania. Na Liberec trzeba poświęcić znacznie więcej czasu, nie ograniczając się do spaceru po centrum - dobre recenzje zbiera na przykład dzielnica willowa, ogród zoologiczny, czy centrum Babylon z aquaparkiem. Miłośnicy transportu powinni przejechać się unikatową linią tramwajową Liberec - Jablonec nad Nysą. Tylko jak to zrobić, kiedy człowiek chce maksymalnie wykorzystać bilet sieciowy i w ciągu jednego dnia zwiedzić jak najwięcej?

Liberec - ratusz
Liberec - ratusz

Inne miejsca, które trzeba zobaczyć


Pałac Sychrov - neogotycki pałac z wystawą stałą dotyczącą życia w XIX wieku. Wokół pałacu rozciąga się park w stylu angielskim, gdzie odbywają się pokazy sokolnicze, a wśrod zabudowań wyróżnia się oranżeria, altana arcyksięcia Rudolfa oraz ruiny zamku Artura. Stacja kolejowa Sychrov położona jest 3 kilometry od pałacu, na terenie wsi Radimovice. Zatrzymują się tu pociągi relacji Liberec - Turnov - Semily/Stará Páka.

Przeciętne miasta - można zobaczyć, można pominąć


Gródek nad Nysą (Hrádek nad Nisou) - niebrzydkie miasteczko, jednak ze względu na rozmiar i małą liczbę atrakcji turystycznych trudno mi polecić to miejsce. Jest ryneczek, kilka kościołów, więcej nic. Kilka kilometrów od miasta wznosi się bardzo ładny zamek Grabštejn.

Mimoň - miasto, jakich wiele. Ani brzydkie, ani szczególnie ładne. Tutejszy dworzec kolejowy w 2016 roku uzyskał tytuł najładniejszego czeskiego dworca kolejowego w głosowaniu internautów.

Nové Město pod Smrkem - miasteczko przypominające zaniedbane polskie miasteczka. Warto zobaczyć rynek.

Nový Bor - kolejne z najzwyklejszych miast bez godnych uwagi atrakcji. Kilka lat temu miasto zasłynęło z zamieszek z udziałem Czechów i Romów, ale Czesi zostali bardzo łatwo pokonani (na pokonanie jednego Roma trzeba stu Czechów) i od tamtego czasu panuje spokój. Warto pojechać do oddalonej o 4 kilometry miejscowości Sloup v Čechách, gdzie atrakcją turystyczną jest zamek na skale z wieżą widokową.

Semily - węzeł kolejowy i ośrodek przemysłowy. Zachowało się kilka zabytkowych budynków, ale całość nie rzuca się w oczy, ani nie zachęca do wizyty. Miasto będzie świetną bazą wypadową, o ile uda się znaleźć niedrogi nocleg.

Tanvald - szlaki turystyczne w miasteczku i okolicy, poza tym brak atrakcji.

Turnov - miasto nad Izerą. Na niektórych zdjęciach prezentuje się bardzo ładnie, a w rzeczywistości czeka nas rozczarowanie. Dworzec kolejowy w środku wyremontowany, z dworca do centrum piętnastominutowy spacer - a w centrum zawód. Bardzo przeciętny rynek, kilka brukowanych uliczek, a zabytki okazują się być znacznie brzydsze, niż oczekiwało się przed wizytą. Gdzieś w okolicy znajdują się ruiny zamku Valdštejn, lecz po wizycie w centrum człowiek traci ochotę na spacery w poszukiwaniu interesujących miejsc.

Turnov
Turnov - przeciętny rynek

Železný Brod - węzeł kolejowy. Miasto malowniczo położone nad rzeką Jizerą, jednak całość to głównie blokowiska. W różnych częściach miasta zachowało się kilkanaście drewnianych domków. Przy miejscowej hucie działa Muzeum Szkła, wizytę należy wcześniej uzgodnić.

Celodenni jizdenka region Liberecki
Celodenní jízdenka region Liberecký - mapa kolei czeskich