Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

HRADECKI KRAJ - CO ZOBACZYĆHradecki kraj to region administracyjny o stosunkowo dużej powierzchni, obfitujący w atrakcje turystyczne - zarówno przyrodnicze, jak i architektoniczne. To wszystko tuż przy granicy czesko-polskiej. W sezonie letnim uruchamiane są połączenia Kolei Dolnośląskich do Trutnova ułatwiające dojazd do tego regionu, poza sezonem letnim można dojechać do Kudowy-Zdroju, stamtąd do Nachodu i dalej już czeskimi pociągami. Dobrą bazą wypadową może też być któreś z miast pardubickiego kraju.

Po kraju hradeckim najlepiej podróżować z biletem całodniowym kolei czeskich.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region hradecki - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region kralovehradecky
Celodenní jízdenka region královéhradecký- mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba zobaczyć


Broumov - małe miasteczko o bardzo ładnej zabudowie i licznych atrakcjach turystycznych w okolicy. Centrum niewielki, ale zadbane, spokojne, przyjemne. Duża atrakcja to miejscowy klasztor, gdzie urządzono stylowy i stosunkowo niedrogi hostel. W Broumovie warto też zobaczyć drewniany kościół Marii Panny. Miejsce bardzo dobre jako baza wypadowa do wycieczek po licznych szlakach turystycznych w okolicy, gdzie również nie brakuje zabytków oraz pomników przyrody.

Broumov
Broumov - rynek (fot. Ebs Els, CC-BY-ND, flickr.com)

Hradec Králové - stolica kraju hradeckiego, ośrodek przemysłowy. Miasto nie powala na kolana pod względem urody, ale nawet tu znajdziemy kilka ciekawych miejsc. Z dworca kolejowego do zabytkowego centrum idzie się 10-15 minut, zabudowa po drodze nie zachęca do zwiedzania, ale nie zniechęcajcie się. W mieścię są dwa rynki - Velké náměstí często pojawia się na pocztówkach i zdjęciach w folderach turystycznych tym bardziej, że z wieży katedry św. Ducha rozpościera się piękna panorama rynku. Drugi z rynków - Mały Rynek - został kilka lat temu wyremontowany i obecnie również prezentuje się bardzo ładnie. W parku blisko rynku stoi drewniany kościół św. Mikołaja, w pobliżu niewielka elektrownia wodna nad Łabą. Całe centrum i największe atrakcje można obejść w ciągu trzech godzin. Nie polecam zwiedzania w lecie podczas upałów.

Hradec Kralove
Hradec Kralove

Jiczyn (Jičín) - popularne wśród turystów niewielkie miasto (ok. 16 tysięcy mieszkańców), znane z pięknego rynku (Plac Waldsztejnski), willi Libosad oraz alei lipowej o długości 1,7 km. Przy rynku, oprócz kamienic, zwraca uwagę Pałac Waldsztejnów. Miasto polecane jako całość, oprócz typowych zabytków sakralnych popularnością cieszą się zabytki kultury żydowskiej - dawna synagoga oraz cmentarz żydowski.

Jiczyn
Jiczyn - rynek (fot. Dion Hitchcliffe, CC-BY-SA, flickr.com)

Nowe Miasto nad Metują (Nové Město nad Metují) - urocze miasteczko z pięknym rynkiem, zamkiem i ogrodami przy zamku. Zabytki sakralne, rzeźby, fontanny, niepowtarzalna atmosfera, koniecznie tu zajrzyjcie. Nowe Miasto nad Metują posiada połączenia kolejowe z Nachodem, Trutnovem i miejscowością Choceń. Z dworca kolejowego do centrum jest daleko (2 km), ale kursują niedrogie autobusy komunikacji podmiejskiej. W okolicy liczne szlaki turystyczne.

Trutnov - przyjemne miasto z niewielkim, zadbanym i wyremontowanym centrum. Spośród zabudowy trudno wskazać wyróżniające się zabytki, mogące być wizytówką miasta, natomiast jako całość należy wskazać Trutnov jako miasto godne polecenia, a ogólną ocenę podnosi położenie blisko polskiej granicy oraz łatwy dojazd w sezonie letnim. Swego rodzaju ciekawostka to Smocza uliczka (Dračí ulička) nawiązująca do legend o tutejszych smokach. Trutnov jest też bardzo dobrą bazą wypadową do wycieczek pieszych, rowerowych i kolejowych, aczkolwiek o dobry i niedrogi nocleg coraz trudniej.

Trutnov
Trutnov - rynek (fot. Gabriel Milos, CC-BY-SA, flickr.com)

Vrchlabí - jeszcze mało popularne wśród polskich turystów miasteczko niedaleko Trutnova. Vrchlabí może się pochwalić bogatą i burzliwą historią, a obecnie turyści przyjeżdżają tu, aby podziwiać nietypowe domki przy rynku, ratusz, pałac z parkiem oraz klasztor św. Augustyna. Dojazd pociągiem bywa skomplikowany, kursują pociągi bezpośrednie z Trutnova, ale często trzeba się przesiadać na stacji Kunčice nad Labem. Z dworca kolejowego do miasta idzie się ponad 2 kilometry. Autobusy dojeżdżają do centrum miasta; autobus z Trutnova jedzie 50 minut, natomiast z miasta Svoboda nad Upou 36 minut.

Inne miejsca, które trzeba zobaczyć


Adrszpach - mała miejscowość wypoczynkowa w Górach Stołowych - świetna baza wypadowa do Skalnego Miasta i licznych atrakcji przyrodniczych w okolicy. Poza sezonem i weekendami panuje tu cisza i spokój, ale w sezonie letnim miejscowość przeżywa najazd turystów. Zatrzymują się tu pociągi osobowe relacji Trutnov - Teplice nad Metují. Niestety, ceny noclegów i wyżywienia są bardzo wysokie, czemu trudno się dziwić. Jako alternatywna baza wypadowa mogą służyć wspomniane Teplice nad Metují.

Adrszpach
Skały w pobliżu Adrszpachu (fot. Joanna Apanasewicz, CC-BY, flickr.com)

Kuks - wieś, w której w 2015 roku oddano do użytku odnowiony budynek szpitala mieszczącego się w dawnym barokowym pałacu. Oprócz pałacu dla turystów przygotowano Muzeum Farmacji, galerię czeskich win, utworzono też niewielki hostel. Dawniej naprzeciw stał zamek z prawdziwego zdarzenia, ale na początku XX wieku został zburzony. Stacja kolejowa Kuks znajduje się blisko szpita, zatrzymują się tu pociągi osobowe Jaroměř - Stará Paka.

Miasta, które warto zobaczyć


Dvůr Králové nad Labem - szesnastotysięczne miasto znane głównie dzięki ogrodowi zoologicznemu z parkiem safari. Ogród zoologiczny zbiera świetne recenzje i jest polecany jako atrakcja dla rodzin z dziećmi. Samo miasto też wygląda dobrze - szczególnie rynek. Dworzec kolejowy oddalony jest 3 kilometry od centrum i 4,5 kilometra od ogrodu zoologicznego. Blisko centrum położony jest natomiast dworzec autobusowy.

Jaromierz (Jaroměř) - nieduże miasto pomiędzy Hradcem Králové a Náchodem. Wizytówką miasta jest potężna twierdza Josefov, tworząca swego rodzaju miasto w mieście. Twierdza odnowiona, obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Samo miasto wygląda przeciętnie - przeciętny rynek, kilka kościołów. Centrum miasta i twierdza oddalone są od siebie o około 4 kilometry. Moim zdaniem centrum spokojnie można odpuścić. Z dworca kolejowego Jaroměř do twierdzy Josefov idzie się ok. 1,3 km. Przy dworcu utworzono niewielkie muzeum kolejnictwa, ale nie jest czynne regularnie. Z kolei do centrum miasta dostaniemy się w 5 minut z przystanku kolejowego Jaroměř zastávka.

Náchod - miasto położone kilka kilometrów od Kudowy-Zdroju. Ze względu na koszty zalecam przejazd autobusami czeskiego przewoźnika CDS s.r.o. Náchod, czas przejazdu to 20 minut. Przejście z dworca kolejowego Kudowa-Zdrój do centrum Nachodu trwa około godzinę. Centrum miasta wygląda przeciętnie, choć może się podobać, największa atrakcja to niewielki zamek dominujący nad miastem. Świetne miejsce na zakupy i krótki spacer.

Opočno - mało znane miasteczko (ponad 3100 mieszkańców), odwiedzane dzięki renesansowemu zespołowi pałacowemu z niewielkim parkiem. Pałac wraz z otoczeniem warte są wizyty, natomiast najbliższa stacja kolejowa - Opočno pod Orlickými horami - oddalona jest o 5 kilometrów od pałacu.

Police nad Metují - miasteczko polecane do zwiedzenia ze względu na rynek, klasztor i nieduży pałac. Ładne, lecz nie ma tu nic, co na dłużej zatrzymałoby turystów.

Rychnov nad Kněžnou - dwunastotysięczne miasteczko. Wizytówką miasta jest barokowy pałac z kościołem i ogrodami. Poza pałacem i otaczającymi go ulicami zabudowa nie zachwyca, wyjątek to piękny Stary Rynek.

Jeśli chodzi o pozostałe miasteczka kraju hradeckiego, to na podstawie posiadanych informacji trudno mi je zaliczyć do wartych odwiedzenia lub przeciętnych, a osobnej listy nie ma sensu tworzyć, bowiem opis ograniczałby się do słów "poza rynkiem brak polecanych atrakcji". Nie znalazłem również miast, które odradzałbym.

Miasta w ościennych regionach (tylko z biletem Celodenní jízdenka)


Pardubice - miasto pierników i wyścigów konnych. Ważny węzeł kolejowy. Główny dworzec kolejowy położony jest około 12 minut piechotą od zabytkowej części, dojście jest wyjątkowo łatwe, ponieważ po wyjściu z dworca wystarczy skręcić w prawo i iść prosto przed siebie. Centrum niewielkie, ale bardzo ładne - brama miejska, budynek teatru, rynek z pięknym ratuszem. Do tego malownicze uliczki i zamek z parkiem. W sam raz na kilkugodzinny, spokojny spacer.

Turnov - niebrzydkie miasto, ale jak dla mnie duży zawód. Odnowiony dworzec kolejowy, z którego idzie się 15-20 minut do centrum. W centrum rynek niczym nie odbiegający od wielu podobnych rynków w całej Europie, kilka zaniedbanych, podobno ładnych ulic i tyle. Miasto znacznie lepiej prezentuje się z okien pociągu.