Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

PARDUBICKI KRAJ - CO ZOBACZYĆJeden z rzadziej odwiedzanych czeskich regionów, położony przy granicy województwa dolnośląskiego. Przez środek regionu przechodzi magistrala kolejowa do Pragi. Dobre miejsce na kilkudniowy pobyt i doskonała baza wypadowa, wystarczy tylko znaleźć niedrogi nocleg, co wbrew pozorom, nie jest łatwe. W regionie jest zaskakująco dużo miasteczek wartych odwiedzenia.

Po kraju pardubickim najlepiej podróżować z biletem jednodniowym kolei czeskich.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region pardubický - wysoka rozdzielczość

Celodenni jizdenka region pardubický
Celodenní jízdenka region pardubický - mapa kolei czeskich

Miasta, które trzeba odwiedzić


Pardubice - miasto pierników i wyścigów konnych. Ważny węzeł kolejowy. Główny dworzec kolejowy położony jest około 12 minut piechotą od zabytkowej części, dojście jest wyjątkowo łatwe, ponieważ po wyjściu z dworca wystarczy skręcić w prawo i iść prosto przed siebie. Centrum niewielkie, ale bardzo ładne - brama miejska, budynek teatru, rynek z pięknym ratuszem. Do tego malownicze uliczki i zamek z parkiem. W sam raz na kilkugodzinny, spokojny spacer.

Zamek w Pardubicach
Zamek w Pardubicach

Litomyśl - jedno z najpiękniejszych czeskich miasteczek, położone na uboczu kolejowych szlaków komunikacyjnych. Docierają tam wprawdzie pociągi, ale bardzo rzadko. Wizytówki Litomyśla to przepiękny rynek oraz pałac (w przewodnikach zwany zamkiem). Do tego kilka mniejszych muzeów, cmentarz żydowski oraz dom rodzinny słynnego kompozytora Bedrzycha Smetany. Do Litomyśla najłatwiej dojechać samochodem, zamiast kolei warto wybrać autobus z miast Česká Třebová i Svitavy - przejazd autobusem w jedną stronę trwa około 20 minut, przy czym autobusy jeżdżą różnymi trasami, więc są i takie, które jadą 40 minut.

Litomyśl
Litomyśl - fragment rynku

Polička - piękne miasteczko z niewielkim centrum. Zachowały się mury miejskie otaczające zabytkową część. Szybki spacer zajmie około półtorej godziny - ze stacji do centrum idzie się 5 minut. Atrakcje to rynek z fontanną, zabytkowe kamienice, brukowane uliczki, wspomniane już mury miejskie, budynek teatru, kościół św. Michała oraz niskie kamienice w dzielnicy Horní Předměstí, tuż przed murami miejskimi. Do miasteczka dojedziemy pociągiem ze stacji Svitavy lub autobusem z Litomyśla.

Miasta, które warto odwiedzić


Česká Třebová - ważny węzeł kolejowy. Jeżeli będziemy się przesiadać, warto wybrać się na krótką wycieczkę po ładnym centrum, położonym zaledwie 5 minut piechotą od dworca. Rynek i przyległe uliczki obejdziemy w ciągu 30 minut. Niedaleko dworca znajduje się cmentarzysko lokomotyw i "motoraczków", udostępniane zwiedzającym pod koniec września, w ramach imprez z okazji Dnia Kolei.

Moravská Třebová - ładne miasteczko oddalone 40 minut jazdy pociągiem ze stacji Česká Třebová. Z dworca do zabytkowego centrum idzie się około 15 minut. Na zwiedzających czeka atmosfera typowa dla najładniejszych czeskich miasteczek, piękny rynek, pałac, klasztor Franciszkanów, zabytkowy cmentarz z lapidarium i pozostałości po murach miejskich. Polecam.

Svitavy - inne miasteczko warte odwiedzenia, położone przy linii kolejowej Česká Třebová - Brno - Brzecław. Jedyną atrakcją jest piękny rynek z pięknymi kamienicami. Możecie wierzyć lub nie, ale dla samego rynku warto się tu zatrzymać choćby nawet na godzinę. Jak w każdym mieście, znajdziemy tu też zabytki sakralne, ale nie są tak spektakularne jak rynek.

Svitavy
Svitavy - rynek

Uście nad Orlicą (Ústí nad Orlicí) - miasto w pobliżu granicy czesko-polskiej. Doskonała baza wypadowa do wycieczek kolejowych po regionie pardubickim, dobra baza noclegowa (choć ceny wysokie), dwie zadbane stacje kolejowe. Najlepszy sposób na zwiedzenie miasta to spacer z dworca Ústí nad Orlicí do stacji Ústí nad Orlicí město przez rynek i centrum miasta. Dwie godziny wystarczą, ja polecam to miejsce na bazę wypadową.

Vysoké Mýto - miasto znane z zakładu produkującego autobusy marki Karosa. Zachowało się niewielkie zabytkowe centrum, jak na czeskie miasto ładnie zrewitalizowane. Poza rynkiem turyści mogą zobaczyć bramy miejski, resztki murów miejskich, zabytki sakralne oraz Muzeum Regionalne. Vysoké Mýto leży przy linii kolejowej Choceń - Litomyśl, większość pociągów kończy bieg na przystanku kolejowym Vysoké Mýto město, gdzie należy wysiąść, a stamtąd wystarczy kilkuminutowy spacer, aby dotrzeć do rynku.

Wspomniane tutaj miasteczka regionu pardubickiego położone są blisko siebie, dzięki czemu można je zwiedzić nawet w ciągu jednego dnia - wystarczy dobrze zaplanować podróż i na przykład przy podróżach do Litomyśla skorzystać z autobusów. Wyjątkiem jest pora późnojesienna i zimowa, kiedy dni są znacznie krótsze.

Przeciętne miasta, które można odwiedzić, ale można też pominąć


Choceń - węzeł kolejowy. Przyjemny dworzec, ale w centrum poza rynkiem nie ma nic godnego uwagi, a kawałek trzeba przejść z dworca kolejowego.

Chrudim - całkiem ładne miasto oddalone o zaledwie 11 kilometrów od Pardubic. Centrum położone 10-15 minut spacerem od obydwu stacji kolejowych, ale warto się przejść na rynek, zobaczyć kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Regionalne.

Heřmanův Městec - niespełna pięciotysięczne miasteczko, czasami reklamowane w przewodnikach turystycznych jako perła regionu. Moim zdaniem niezasłużenie. Przyzwoicie wygląda rynek, kościół św. Bartłomieja, dodatkowa atrakcja to cmentarz żydowski.

Hlinsko - przeciętne miasto, jedyna atrakcja, dla które przydałoby się tu przyjechać to skansen w centrum miasta. Dojedziemy tu pociągiem regionalnym z Pardubic.

Lanškroun - kiedy wprowadzimy do wyszukiwarki nazwę miasta, wyskoczą nam zdjęcia pięknego ratusza. I razem z pałacykiem to jedyna atrakcja, która może przyciągnąć turystów Lanškroun. Reszta wygląda bardzo przeciętnie.

Letohrad - miasteczko tuż przy granicy z Polską. Atrakcje to ryneczek, Muzeum Rzemiosł oraz pałac z parkiem.

Žamberk - małe miasteczko bez atrakcji, choć centrum zadbane i rynek całkiem ładny. Niestety, dworzec kolejowy leży 3 kilometry od centrum miasta, a Żamberk nie jest wart tak długiego spaceru.

W regionie pardubickim nie znalazłem miejsc, które odradzałbym do zwiedzenia. Są miasta piękne, ładne, przeciętne, ale nie ma nic, co byłoby uosobieniem brzydoty i patologii.

Miasta w ościennych regionach (tylko z biletem Celodenní jízdenka)


Boskovice (Jihomoravský kraj) - typowe czeskie miasteczko. Oprócz ryneczku z przyległymi ulicami turyści przyjeżdżają tu zwiedzić zamek z parkiem, pałac synagogę, pozostałości po żydowskim getcie. W pobliżu miasteczko westernowe, pole golfowe i liczne szlaki turystyczne. W mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne, między innymi znane Święto Gęsi. Do Boskovic dojedziemy pociągami z niedalekiej stacji Skalice nad Svitavou, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne jadące z Brna w kierunku Pardubic lub Letovic.

Chotěboř (Vysočina) - przeciętne miasteczko. Ładnie położone, jedyne atrakcje to rynek, cmentarz żydowski oraz pałac.

Hradec Králové (Královéhradecký kraj) - stolica sąsiedniego regionu. Do miasta dojedziemy pociągami z Pardubic i stacji Choceń. Bardzo ładny rynek i kilka przyległych ulic, polecam szczególnie widok z wieży katedry św. Ducha, natomiast samo miasto sprawia przygnębiające wrażenie - blokowiska, dziwna socrealistyczna zabudowa i drogie noclegi.

Kolin (Středočeský kraj) - miasto przemysłowe i węzeł kolejowy. Pomijany przez turystów, lecz warto wysiąść z pociągu, co prędzej przejść przez brzydki dworzec kolejowy, aby po siedmiu minutach marszu dotrzeć do ładnego rynku. Centrum niebrzydkie, ale bez fajerwerków. Oprócz rynku każdy powinien zobaczyć kościół św. Bartłomieja, a poza centrum stary cmentarz żydowski. Na peryferiach Kolina w sezonie kursuje kolej wąskotorowa.

Kutna Hora (Středočeský kraj) - jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Stare Miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, turyści zachwycają się tym miastem, ale moim zdaniem nie jest tak piękne, jak można byłoby oczekiwać po zapoznaniu się z relacjami podróżników i materiałami promocyjnymi. Najważniejsze miejsce to dzielnica Sedlec z imponującym kościołem klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościołem św. Barbary i tzw. Kaplicą Czaszek. Centrum ładne, trochę inne od innych opisanych miast, ale widziałem ładniejsze miasteczka. Jeżeli pojedziecie do Kutnej Hory, to ze stacji Kutná Hora hl.n. jedźcie do stacji Kutná Hora město. Inaczej czeka was trzykilometrowy spacer.

Letovice (Jihomoravský kraj) - miasteczko liczące trochę ponad 6 tysięcy mieszkańców, polecane dla miłośników małych miast folkloru i spacerów po szlakach turystycznych. Centrum wygląda przeciętnie - rynek, kilka niezbyt pięknych uliczek, domki jednorodzinne i blokowiska. Nad miastem góruje bardzo ładny zamek, w pobliżu wybudowano zaporę, a grupa zapaleńców na terenach przy zaporze stworzyła skansen celtycki o nazwie Isarno. Inne atrakcje to zabytkowa apteka barokowa w zabudowaniach klasztoru, a także park przy zamku.