Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

OŁOMUNIECKI KRAJ - CO ZOBACZYĆWydawałoby się, że kraj ołomuniecki będzie obfitował w miasta i miasteczka piękne tak, jak Ołomuniec - największe miasto tego regionu. Niestety, ładnych miast jest tu stosunkowo niewiele, a ceny noclegów bardzo wysokie. Wysokie są również koszty utrzymania. W moim wykazie nie ma zbyt dużo miejsc godnych polecenia, ale jest to ocena subiektywna.

Najlepszą ofertą na podróże po kraju ołomunieckim jest bilet całodniowy kolei czeskich.

Mapa obowiązywania biletu Celodenní jízdenka region olomoucký - wysoka rozdzielczość

Miasta, które trzeba odwiedzić


Ołomuniec (Olomouc) - stolica kraju ołomunieckiego, bardzo ładne miasto opisane w osobnym artykule. Z dworca do zabytkowego centrum idzie się około 15 minut. Dwa rynki, piękny ratusz, malownicze uliczki i mnóstwo czasu na spacer. Liczne zabytki sakralne - katedra, kościoły, kaplice, ponadto pałace miejskie i galeria handlowa tuż przy rynku. Tuż za miastem ogród zoologiczny. Ołomuniec leży przy magistrali kolejowej pomiędzy Pragą a granicą słowacką i zatrzymują się tu pociągi jadące z Warszawy przez Katowice do Pragi.

Ołomuniec
Ołomuniec - uliczka w centrum

Prościejów (Prostějov) - miasto powiatowe, położone zaledwie piętnaście minut jazdy pociągiem od Ołomuńca. Na zwiedzanie wystarczą dwie-trzy godziny, bo centrum niewielkie i położone bardzo blisko głównego dworca kolejowego. Na uwagę zasługuje rynek z dominującym nad resztą zabudowy ratuszem, pałac (zamek) oraz piękne zegary słoneczne na kilku kamienicach i wspomnianym pałacu (zamku).

Prościejów
Prościejów - zegar słoneczny na jednej z kamienic

Miasta, które warto odwiedzić


Jesionik (Jeseník) - miasto blisko polskiej granicy, niedaleko przejścia granicznego w Głuchołazach. Popularne wśród turystów wybierających się zimą na narty. W samym miasteczku warto zobaczyć rynek, napić się miejscowego piwa, zwiedzić zamek z muzeum etnograficznym z interesującą ekspozycją o procesach czarownic oraz wybrać się do części uzdrowiskowej.

Lipník nad Bečvou - typowe czeskie miasteczko z bardzo ładnym rynkiem. Ponadto synagoga, dwa cmentarze żydowskie i kilka zabytków sakralnych. Zachowały się fragmenty murów miejskich. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia, jednak dworzec kolejowy nie należy do jego najpiękniejszych wizytówek. Z dworca do rynku idzie się ponad 10 minut, o ile po drodze nie zgubimy się, o co nietrudno. Zaledwie 4 kilometry od miasta, we wsi Týn nad Bečvou, znajdują się ruiny zamku Helfštýn.

Litovel - małe, sympatyczne miasteczko, do którego trudno dojechać pociągiem ze względu na konieczność przesiadek i niewielką liczbę połączeń kolejowych. Najładniejsze miejsce to rynek (Plac Przemysława Otakara II) z okolicznymi uliczkami. Do godnych uwagi zabytków z pewnością należy kamienny Most Świętojański, tablica upamiętniająca zdobycie miasta przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej z 1652 roku oraz pałac położony 3 kilometry od centrum miasta. Słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, ale liczne ścieżki rowerowe.

Przeciętne miasta - można odwiedzić, można pominąć


Hranice - miasteczko, w którym zatrzymują się pociągi jadące do Pragi (stacja Hranice na Moravě). Główna stacja kolejowa oddalona jest o ponad 2 kilometry od centrum miasta, pociągi jadące w stronę Wołoskiego Międzyrzecza zatrzymują się na stacji blisko centrum. Poza rynkiem niewiele tu ciekawych rzeczy, ale samo miasto jest niebrzydkie.

Javorník - sympatyczne, położone na uboczu miasteczko, oddalone o około 10 kilometrów od Paczkowa. Po mieście liczącym około 2,5 tysiąca mieszkańców nie należy oczekiwać spektakularnych atrakcji - turystów przyciągnie rynek i zamek Jánský Vrch. Miłośnicy kolei będą się cieszyć z przejechania lokalnej, malowniczej trasy.

Kojetin - mała miejscowość na trasie Przerów - Brno. Brzydki dworzec nie zachęca do wizyty, natomiast centrum z rynkiem i brukowanymi uliczkami wygląda przyzwoicie, choć nie ma tu zabytków, które mógłbym polecić - cmentarz żydowski na co dzień jest zamknięty.

Mohelnice - bardzo zaniedbane miasto, z centrum położonym bardzo daleko od dworca kolejowego. Ze względu na odległość pomiędzy dworcem a rynkiem zrezygnowałbym z wizyty, bowiem Mohelnice nie wyróżniają się niczym szczególnym, nawet rynek z przyległymi uliczkami wygląda bardzo przeciętnie.

Šternberk - miasto położone 14 kilometrów od Ołomuńca. Dojedziemy tu pociągami ze stoli regionu w ciągu zaledwie 19 minut. Miasto niby ładne, ale mnie osobiście nie przypadło do gustu. Z dworca do centrum idzie się pieszo 2 kilometry. Šternberk ma dwa rynki - Rynek Główny i Rynek Główny. Poza nimi największą atrakcją oraz symbolem miasta jest zamek.

Szumperk - moim zdaniem bardzo przereklamowane miasto, na wyrost zwane "Małym Wiedniem.". Trzeba jednak przyznać, że rynek z ratuszem prezentują się świetnie. Równie dobrze prezentuje się budynek Muzeum Etnograficznego. Miasto znane z licznych festiwali, imprez kulturalnych oraz wygórowanych cen noclegów.

Uniczów (Uničov) - miasto o podobnej wielkości jak Šternberk. Dworzec oddalony od centrum o około kilometr, warto się tu zatrzymać, aby zobaczyć rynek z ładnym ratuszem i deptak - ulicę E. Benesza. Zachowały się też resztki murów miejskich i jedna z bram miejskich. Najważniejszy zabytek sakralny to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Zábřeh - również przeciętne miasto, niewielki pałac, rynek i kilka ładnych kamienic. Dodatkowo wyremontowany dworzec, położony daleko od centrum miasta (stacja Zábřeh na Moravě).

Miasta, których nie polecam


Przerów (Přerov) - węzeł kolejowy, gdzie zatrzymują się między innymi pociągi relacji Warszawa - Wiedeń. Miasto posiada zabytkowe centrum, z całkiem ładnym Rynkiem Górnym, ale fatalna atmosfera i duże poczucie zagrożenia przesłaniają jakiekolwiek zalety w wizyty w tym posępnym miejscu. W rzeczywistości Przerów wygląda dużo gorzej niż na zdjęciach ze stron biur promocji turystyki, choć kilka ulic w centrum wyremontowano i nie straszą.

Miasta w ościennych regionach (tylko z biletem Celodenní jízdenka)


W ramach ważności biletu Celodenní jízdenka Olomoucký kraj można dojechać do kilku miast i miasteczek na terenie ościennych regionów. Wśród nich jest Kromieryż - prawdziwa perełka.

Kromieryż (Kroměříž) (Zlinský kraj) - najładniejsze miasto kraju zlinskiego. Centrum odnowione, ładny rynek i przygległe ulice, natomiast największa atrakcja położona jest dość daleko od dworca kolejowego - mowa o wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałacu Arcybiskupim z pięknymi ogrodami. Piękno pałacu i ogrodów to zasługa biskupów ołomunieckich - Kromieryż przez długi czas był ich siedzibą. Poza pałacem i ogrodami warto zobaczyć Wielki Rynek (Velké náměstí) i Muzeum Regionu. Kromieryża najłatwiej dojechać pociągiem z miejscowości Kojetin (na trasie Bogumin - Brno) - pociągi kursują jednak tylko kilka razy dziennie. Alternatywą jest połączenie autobusowe Przerów - Kromieryż (przejazd trwa 35 minut).

Wołoskie Międzyrzecze (Valašské Meziřičí) (Zlinský kraj) - miasto liczące około 26 tysięcy mieszkańców, zdecydowanie warte odwiedzenia. Wizytówki miasta to rynek i niewielki zamek, w lipcu odbywa się tu Festiwal Gulaszu. Dodatkowe atrakcje to manufaktura gobelinów oraz Muzeum Straszydeł Wołoskich. Doskonała baza wypadowa do wycieczek rowerowych. Dworzec kolejowy brzydki i kawałek do centrum trzeba przejść

Vyškov (Jihomoravský kraj) - miasto na trasie Bogumin - Brno, ostatnia stacja pociągów pospiesznych przed Brnem. Centrum wygląda dość ładnie, szczególnie rynek z ratuszem (wieża ratusza dostępna tylko w wybrane dni z przewodnikiem). Kilka atrakcji dla rodzin z dziećmi - Park Dinozaurów, Zoopark, czyli mini ogród zoologiczny oraz aquapark. Dla dorosłych Muzeum Techniki Lotniczej i Lądowej. W mieście znajduje się baza wojskowa. Zamek (bardziej pałac) z ogrodami raczej nie zachwyca. Od siebie dodam, że z tego miasta pochodzi dużo pięknych kobiet.

Celodenni jizdenka region olomoucky
Celodenní jízdenka region olomoucký- mapa kolei czeskich