Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

KRAKÓW PŁASZÓW - DWORZEC KOLEJOWY


Strona główna --> Dworce kolejowe
Opis według stanu z połowy lipca 2016 roku.

Dworzec kolejowy Kraków Płaszów został oddany do użytku w 2016 roku po remoncie generalnym budynku. Dworzec położony jest daleko od centrum Krakowa, w bardzo nieciekawej okolicy, nigdy nie cieszył się dobrą opinią. Obecnie wygląda znacznie lepiej niż przed remontem, ale otoczenie wygląda bardzo źle.

Budynek dworca można pochwalić. Z zewnątrz wygląda bardzo ładnie. W niewielkim holu czynna jest kasa biletowa, działa bar "Szalona Lokomotywa", umieszczono kilkanaście krzesełek oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Po latach otwarto toalety, a nad wszystkim czuwa ochroniarz w małym kantorku. Wnętrze dworca jest klimatyzowane, więc jest tu przyjemnie nawet w czasie upałów.

Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Przejście nie zostało wyremontowane, nie jest też przystosowane dla osób niepełnosprawnych (dla niepełnosprawnych wydzielono osobne przejście). Przejście ładnie pomalowane, ale nie czułem się w nim bezpiecznie. Perony niezadaszone, jeden z nich wyremontowano przed Światowymi Dniami Młodzieży. Peron 1, skąd odjeżdżają między innymi pociągi do Oświęcimia, nie wymaga dojścia przejściem podziemnym.

Przed dworcem stoi parowóz jako eksponat, tuż za nim znajduje się pętla autobusowa.

Otoczenie dworca wygląda fatalnie. Pawilony, w których strach kupować cokolwiek do jedzenia, dwie pijalnie alkoholi + całodobowy sklep monopolowy w pobliżu, dużo podejrzanych osobników. Oprócz tego kiosk z fast-foodami oraz pusty bar z jedzeniem chińskim. Około 200 metrów od dworca można zrobić zakupy w delikatesach "Lewiatan" lub w "Żabce". 400 metrów od dworca, po przejściu głównej ulicy, zaprasza McDonald's.

Przed dworcem jest parking. Na dworcu nie ma prysznica ani skrzynek bagażowych.

Kraków Płaszów - dworzec kolejowy od strony ulicy

Kraków Płaszów - dworzec kolejowy od strony ulicy

Kraków Płaszów - hol dworca

Kraków Płaszów - hol dworca

Kraków Płaszów - wejście do budynku dworca

Kraków Płaszów - przejście podziemne

Kraków Płaszów - przejście podziemne

Kraków Płaszów - peron 1

Kraków Płaszów - peron 2

Kraków Płaszów - dworzec kolejowy od strony peronów

Kraków Płaszów - parowóz-eksponat