Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ROTARY VLAKPociąg Rotary Vlak to jeden z najciekawszych pociągów turystycznych w Europie. Kursuje tylko raz w roku, przejeżdżając nieczynną dla ruchu pasażerskiego trasę Bihać - Martin Brod, wzdłuż doliny rzeki Uny i terenów parku narodowego.

W 2016 roku jeden z naszych stałych czytelników, zainspirowany artykułem, wybrał się w podróż wspomnianym pociągiem. Jak widać na przesłanych zdjęciach, trasa jest jeszcze piękniejsza niż można by wywnioskować z artykułów prasowych i folderów reklamowych. Pociąg zestawiony jest z wagonu kolei bośniackich drugiej klasy (dawniej wagon kolei szwedzkich) oraz wagonu otwartego, idealnego do podziwiania krajobrazów. Po drodze z pociągu widać między innymi twierdzę Ostrovica i miasteczko Kulen Vakuf.

Podróżni jadą pociągiem z miejscowości Bihać do stacji Martin Brod; w drogę powrotną udają się autobusami. W 2016 roku bilet na przejazd wraz z programem towarzyszącym kosztował 42 euro; cena obejmowała przejazd pociągiem, przejazd autobusem, śniadanie w Martin Brodzie oraz obiad w miejscowości Štrbački Buk, gdzie znajdują się piękne wodospady, które można podziwiać z odnowionych ścieżek spacerowych i platform widokowych.

Bilety należy zamawiać z wyprzedzeniem, płatność za pośrednictwem przelewu bankowego. Szczegółowych informacji udziela organizator przejazdu Rotary Club Bihać pod adresem mailowym rotary.bihac[malpa]gmail.com.

Pociąg Rotary Vlak z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak podaje organizator, w 2016 roku jechało nim ponad 180 osób.

Poniżej możecie obejrzeć zdjęcia z przejazdu nadesłane przez naszego czytelnika - pana Władysława Pawelca. Wszystkie zdjęcia są własnością autora, zostały opublikowane za jego zgodą.

Pociąg "Rotary Vlak"

Rotary Vlak - wagon drugiej klasy

Dworzec kolejowy Bihać

Pociąg w trasie

Przejazd przez tunel

Wodospady widziane z pociągu

Rzeka Una widziana z pociągu

Wieś Kulen Vakuf

Krajobraz Parku Narodowego Uny

Pasażerowie w wagonie otwartym

Rzeka Una

Pociąg "Rotary Vlak"