Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KOLEJ NA TASMANII


WYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Podróż koleją po Australii   Australia - koleje turystyczne   Tasmania  


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015

Na Tasmanii istnieje kilka linii kolejowych używanych do przewozów towarowych. Nie znalazłem żadnych informacji o regularnych przewozach pasażerskich, natomiast swoje strony internetowe ma kilka kolei turystycznych.

DON RIVER RAILWAY


Przewozy turystyczne w pobliżu Davenport. Dzięki staraniom wolontariuszy udaje się utrzymać muzeum kolei oraz uruchamiać zabytkowe pociągi. Pociągi kursują codziennie co godzinę od 10:00 do 15:00. Od poniedziałku do soboty pasażerowie mogą przejechać się zabytkowym szynobusem, natomiast w niedziele kursują klasyczne składy wagonowe. Obecnie z powodu awarii parowozu niedzielne pociągi prowadzi lokomotywa spalinowa. W 2012 cena biletu dla osoby dorosłej wynosiła 17 dolarów australijskich (ok. 56 zł). Na stacji kolejki podróżni mogą się zaopatrzyć w pamiątki i modele pociągów.

Strona internetowa: www.donriverrailway.com.au
Don River Railway na You Tube

IDA BAY RAILWAY


Kolej wąskotorowa kursująca okazyjnie po siedmiokilometrowej trasie wiodącej przez tasmański busz. Pociąg składa się z lokomotywy spalinowej oraz dwóch wagoników. Na stronie kolejki brak informacji o terminach kursowania, na innych stronach można przeczytać, że funkcjonowanie kolejki stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu braku pieniędzy na jej utrzymanie. Kolejka znajduje się 100 kilometrów na południe od Hobart.

Strona internetowa: idabayrailway.com.au
Ida Bay Railway na You Tube


Ida Bay Railway
(źródło: idabayrailway.com.au - za zgodą)

Ida Bay Railway
(źródło: idabayrailway.com.au - za zgodą)

REDWATER CREEK RAILWAY


Wąskotorowa linia turystyczna o długości kilometra w Sheffield. Pociągi parowe kursują przez cały rok w wybrane weekendy. Kolejka jest znana jako jednak z największych atrakcji turystycznych Tasmanii, mimo tak krótkiej trasy. W marcu organizowana jest impreza Steamfest. Pociąg kursuje tylko dzięki staraniom wolontariuszy.

Strona internetowa: www.redwater.org.au
Redwater Creek Railway na You Tube (1991)br>
Pociąg na trasie
(źródło: www.redwater.org.au - za zgodą


WEE GEORGIE GOOD STEAM RAILWAY


Kolej wąskotorowa kursująca okazyjnie w Tullah. Niestety, na stronie internetowej nie ma żadnych informacji o funkcjonowaniu kolejki w 2012 roku.

Strona internetowa: www.tullah.org/wgw
Wee Georgie Good Steam Railway na You Tube (04:50)(2014)

WEST COAST WILDERNESS RAILWAY


Ciekawa linia turystyczna o długości 35 kilometrów pomiędzy Strahan a Queenstown. Po trasie kursują pociągi zestawione z lokomotywy parowej lub spalinowej oraz zabytkowych wagonów. Kolej słynie z pięknych widoków. Zwraca również uwagę bardzo ładnie wykonana strona internetowa, na której można znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Po drodze przewidziany jest przystanek na lunch oraz krótką wycieczkę po buszu. Na pokładzie pociągu można zakupić herbatę oraz mały lunch. Przejazdy kolejką są dostępne tylko w pakietach obejmujących np. 2 noclegi, przejazd i zwiedzanie ciekawych miejsc. Najtańszy pakiet kosztuje 419 dolarów australijskich, czyli ok. 1400 złotych. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej kolei.

Strona internetowa: www.westcoastwildernessrailway.com.au
West Coast Wilderness Railway na You Tube


West Coast Wilderness Railway
(źródło: www.westcoastwildernessrailway.com.au)

West Coast Wilderness Railway
www.westcoastwildernessrailway.com.au

TASMAŃSKIE MUZEUM TRANSPORTU


Na przedmieściach Hobart znajduje się Muzeum Transportu posiadające w swoich zbiorach bogatą kolekcję zabytkowych lokomotyw, wagonów, autobusów szynowych i pojazdów kolejowych różnego przeznaczenia. Oprócz tego zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowe autobusy i tramwaje, a także wystawę różnego rodzaju fotografii i dokumentow związanych z transportem na Tasmanii. Muzeum jest otwarte w soboty, niedziele i święta państwowe od 13:00 do 16:15 (ostatnie wejście). W pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca organizowane są krótkie przejazdy zabytkowym pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową.

Strona internetowa: www.railtasmania.com