Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TYDZIEŃ WE WROCŁAWIU
Wrocław to miasto z przepięknym Rynkiem, niesamowitą atmosferą i tętniące życiem nocą. Za każdym razem z przyjemnością przyjeżdżam pospacerować po Wrocławiu, delektować się atmosferą centrum miasta, takie wizyty dodają mi energii na wiele dni. Jeżeli dodamy do tego bogatą ofertę noclegową, dużo lokali gastronomicznych oferujących dania najróżniejszych kuchni i bogatą ofertę kulturalną, trudno nam będzie znaleźć lepsze miasto na wycieczkę pozwalającą odreagować stresy dnia codziennego.

Dzięki licznym połączeniom kolejowym Wrocław to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Dolnego Śląska, Opolszczyzny, czy części Wielkopolski. Jeżeli nie uda się nam znaleźć noclegu (w sezonie trudno o porządny nocleg), możemy również przenocować w poczekalni nocnej na dworcu kolejowym. Polecam.

PROPOZYCJE WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH


Poniższe propozycje wycieczek jednodniowych można dowolnie modyfikować. Zostały opracowane w oparciu o rozkład jazdy 2014/2015, w następnych rozkładach mogą nastąpić niewielkie zmiany.

Wrocław - Świdnica - Dzierżoniów - Ząbkowice Śląskie - Wrocław


ŚWIDNICA - perła Dolnego Śląska. Bardzo ładne miasto, położone zaledwie godzinę jazdy pociągiem bezpośrednim od Wrocławia. Najcenniejszy zabytek to wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO drewniany Kościół Pokoju. Niewiele ustępuje mu rynek z ratuszem, w którym mieści się obecnie Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zachowało się sporo kamienic mieszczańskich, zespoły klasztorne i kilka innych zabytków sakralnych. Świdnica zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie zarówno pod względem architektonicznym, jak i pod względem atmosfery w centrum. Do Świdnicy kursuje tylko kilka par bezpośrednich pociągów z Wrocławia, zatrzymują się tu też pociągi relacji Legnica - Kłodzko, przesiadka w Jaworzynie Śląskiej.

DZIERŻONIÓW - miasto na półtoragodzinną wizytę, niekoniecznie obowiązkową. Zachowały się fragmenty murów miejskich i ładny rynek, do tego kilka kościołów, natomiast Dzierżoniów to nieduże miasto, którego największe atrakcje można obejść bardzo szybko. Można zwiedzić, można pominąć.

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - interesujące miasto znane z Krzywej Wieży, dawniej pełniącej funkcję dzwonnicy. Najważniejsze zabytki skupione w okolicach rynku. Należą do nich ratusz z XIX wieku, fragmenty murów miejskich, budynek poczty, ruiny zamku i kościoły. Ząbkowice Śląskie nie należą do sennych, spokojnych miasteczek, zwiedzanie w wersji minimalnej zajmie 2-3 godziny. Zdecydowanie polecam, choć niektóre miejsca są zaniedbane.

Wrocław - Legnica - Bolesławiec - (Jawor) - Wrocław


LEGNICA - dawna stolica województwa. Dużo zabytkowych budynków zniszczono po wyzwoleniu Legnicy przez Armię Czerwoną. Obecnie centrum Legnicy wygląda przeciętnie, choć zdarzają się perełki jak Zamek Piastowski, czy kamienice "śledziówki" na legnickim rynku. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia. Dominuje współczesna zabudowa, ale warto się tu przejechać na kilka godzin.

BOLESŁAWIEC - jeden z najdłuższych kamiennych wiaduktów kolejowych w Polsce. Wzniesiony w 1846 roku, mierzy 490 metrów długości, 26 m wysokości i 8 metrów szerokości. Na trzech głównych filarach zbudowano strażnice. Jedno z przęseł zostało w 1945 roku wysadzone przez wycofujące się wojska niemieckie, ale już dwa lata później wiadukt odbudowano. Poza wiaduktem warto pospacerować po centrum miasta - najładniejsze miejsca to rynek i Planty. Zachowało się trochę zabytkowych domów i budynków.

JAWOR - całkiem ładne miasteczko, które można obejść w półtorej godziny. Najbardziej znanym zabytkiem jest Kościół Pokoju zbudowany w latach 1654 - 1655. Zbudowany z drewna, gliny i słomy zachwyca od ponad 350 lat, a w 2001 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza kościołem w Jaworze trzeba zobaczyć rynek z ratuszem. Sam dworzec kolejowy również ładny, lecz zaniedbany. Do miasta dojedziemy autobusem podmiejskim z Legnicy lub pociągiem relacji Legnica - Kłodzko.

Wrocław - Jaworzyna Śląska - Wałbrzych - Jelenia Góra - Wrocław


JAWORZYNA ŚLĄSKA - mała miejscowość, która zainteresuje wszystkich miłośników kolei, a to za sprawą Muzeum Techniki, gdzie można obejrzeć sporo zabytkowych lokomotyw, wagonów i różnych innych pojazdów kolejowych. Muzeum organizuje również ciekawe imprezy kolejowe.

WAŁBRZYCH - uważany za najbrzydsze polskie miasto, znany z wysokiego bezrobocia i biedy. Co do urody - nie zgadzam się. Jakkolwiek blokowiska są okropne, to centrum jest niesamowite - nawet zaniedbane ulice ze zrujnowanymi kamienicami mają coś, czego brakuje innym miastom. Atmosfera jest niesamowita, czułem się tam, jakbym się przeniósł do innej epoki. W ostatnich latach kilka ulic wyremontowano. Rynek prezentuje się bardzo ładnie, jest gdzie zjeść, brakuje natomiast toalet publicznych. Biedę widać na każdym kroku, to miasto o ogromnym, marnowanym przez dekady potencjale turystycznym. Miasto niezbyt bezpieczne, choć czułem się tam bezpieczniej niż np. w Katowicach, czy Bielsku-Białej. Nie jest to miasto dla lubiących przepych, czystość, elegancję, ale ambitni podróżnicy powinni się tu zatrzymać choćby na kilka godzin. Autobusem lepiej nie przyjeżdżajcie, dworzec autobusowy to wstyd dla miasta.

JELENIA GÓRA - Ładne miasto i doskonała baza wypadowa do wycieczek w góry. Oprócz pięknego rynku z ratuszem na środku uwagę przykuwa deptak i kilka uliczek w centrum. Zabytkowa część miasta nie należy do największych, na zwiedzanie wystarczą trzy godziny plus trochę czasu na zjedzenie posiłku w którymś z lokali gastronomicznych. Jeżeli zaczniemy się nudzić, to warto wybrać się do Cieplic - uzdrowiska w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Bardzo ładne miejsce, gdzie można godzinami spokojnie spacerować oraz napić się wód leczniczych w pijalni wód. Dworzec kolejowy ok. 15 minut spacerem od zabytkowej części Jeleniej Góry, w Cieplicach przystanek kolejowy. Dodatkowo w dzielnicy Sobieszów wznosi się majestatyczny zamek Chojnik z XIV w.

Wrocław - Ziębice - Kłodzko - Wrocław


ZIĘBICE - małe, ładne miasteczko, niezbyt popularne wsród turystów. W okolicach Rynku kilka ładnych zabytków, między innymi charakterystyczny dom przy ulicy Księdza Gacka 5, Brama Paczkowska, zabytkowna cukrownia, synagoga, kościół i ratusz. Spokojna miejscowość ze specyficzną atmosferą, doskonale nadaje się na dwugodzinny pobyt.

KŁODZKO - piękne miasto, jedna z pereł Dolnego Śląska. Kłodzko najbardziej znane jest z potężnej twierzy, którą można zwiedzać, a dla turystów przygotowano Podziemną Trasę Turystyczną. Śródmieście nie jest duże, lecz zachwyci niejednego doświadczonego podróżnika - wsród odnowionych kamieniczek można znaleźć kilka niesamowitych zaułków. Często fotografowany bywa gotycki most na Młynówce, nawiązujący stylem do Mostu Karola w Pradze. Piękne miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jeżeli macie czas, wybierzcie się do kopalni złota w pobliskim Złotym Stoku.

Zamiast zatrzymywać się Ziębicach, można pojechać do Kudowy-Zdroju lub Dusznik-Zdroju, ewentualnie inną trasą do Bystrzycy Kłodzkiej.

Wrocław - Leszno - Kościan - Poznań - Wrocław


LESZNO - dawna stolica województwa, niezbyt duże, raczej przeciętne miasto z ładnym centrum, które można obejść w półtorej godziny, bowiem znajduje się blisko wyremontowanego dworca kolejowego. Dworzec po remoncie również prezentuje się bardzo ładnie. Dodatkowa atrakcja to aquapark a miłośnicy imprez powinni zawitać do Leszna pod koniec września na zawody balonowe.

KOŚCIAN - miasto pomiędzy Lesznem a Poznaniem, liczące około 24 tysiące mieszkańców. Jedyna atrakcja turystyczna to rynek i okolice, kilka kościołów oraz tzw. Krzywy Dom. Można zwiedzić, można pominąć.

POZNAŃ - to jedno z moich ulubionych miast, bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę lub dłuższy pobyt. Z Wrocławia do Poznania można dojechać pociągami REGIO, InterREGIO lub TLK, na odcinku Poznań - Leszno należy się liczyć z wysokim obłożeniem. W Poznaniu jest wiele do zobaczenia, począwszy od Starego Rynku z pięknym ratuszem, przez Ostrów Tumski, po jezioro Malta. Nad wspomnianym jeziorem zaczyna się trasa kolejki wąskotorowej kursującej w wakacje i wybrane weekendy.

Brzeg - Opole


BRZEG - przyjemne miasto położone pomiędzy Wrocławiem a Opolem. Z Wrocławia pociągiem REGIO dojedziemy do Brzegu w 40 minut, z Opola w około pół godziny. Ładne centrum. Najważniejszy zabytek to Zamek Piastów Śląskich z XIII-XVI wieku, zwany też Śląskim Wawelem i to nie bez powodu, bowiem dziedziniec przypomina ten wawelski. Wypada też zwiedzić Rynek z ratuszem, kościół św. Mikołaja, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego jak i parki miejskie. Dobre miejsce na kilkugodzinną wycieczkę, dodatkową atrakcją jest niedawno wyremontowany dworzec kolejowy.

OPOLE - stolica województwa opolskiego. Najważniejsze zabytki i atrakcje położone są blisko dworca kolejowego, dlatego miasto bardzo łatwo zwiedzać i nie sposób się zgubić. Do opolskiego Rynku dojdziemy w ciągu 10 minut, mijając po drodze deptak. Po obejrzeniu i sfotografowaniu Rynku warto skierować się w stronę amfiteatru i Wieży Piastowskiej, udostępnionej turystom. Z wieży można podziwiać panoramę Opola. Pięknie wyglądają kamieniczki położone nad starym korytem Odry - Młynówką. Miasto warte odwiedzenia, na zwiedzanie należy przeznaczyć 4-5 godzin.