Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TYDZIEŃ W KRAKOWIE
Rodzaj biletu: bilet sieciowy tygodniowy Przewozów Regionalnych lub REGIOKarnet, bowiem na niektórych trasach obowiązuje promocja "Połączenie w dobrej cenie".

Atrakcji Krakowa chyba nie trzeba wymieniać, obecnie to chyba najpopularniejsze polskie miasto wśród turystów zagranicznych. W Krakowie znajdziemy mnóstwo noclegów na każdą kieszeń - od tanich hosteli z salami wieloosobowymi, często zajmowanymi przez grupy zagranicznych imprezowiczów, przez hotele średniej klasy z dość wygórowanymi cenami (trudno się dziwić), po ekskluzywne hotele z najwyższej półki.

Na sam Kraków wypadałoby przeznaczyć przynajmniej jeden dzień. Najważniejsze atrakcje położone są niedaleko dworca głównego, podobnie jak reklamowany w zagranicznych przewodnikach krakowski Kazimierz. Niestety, obserwuję zalew turystów i Kraków sporo traci ze swojej atmosfery, przynajmniej tak mi się wydaje. Nie będzie problemów z jedzeniem i z zakupami - galerie handlowe, liczne restauracje, wszystko znajdziemy w centrum. Niedaleko Krakowa znajduje się kilka innych interesujących miast, zdecydowanie wartych odwiedzenia. Niestety, nie wszędzie dojedziemy pociągiem. Również prędkość na niektórych liniach kolejowych pozostawia do życzenia. Przykładem może być niekończący się remont linii Kraków - Katowice, dlatego czasami lepiej skorzystać z autobusów.

Zrezygnowałem również z propozycji wycieczki pociągiem do Chabówki i Zakopanego, bowiem dużo szybciej można tam dojechać autobusem, a pociągi Przewozów Regionalnych kursują zdecydowanie zbyt rzadko.

PROPOZYCJE WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH


Kraków - Wieliczka - Niepołomice - Kraków


WIELICZKA - nieduże miasto znane z wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Kopalni soli "Wieliczka". Kopalnię zwiedzałem piętnaście lat temu, ale do dziś pamiętam niesamowitą atmosferę tego miejsca, szczególnie kaplicę św. Kingi. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmie kilka godzin, zarządcy przygotowali kilka różnych tras po podziemiach. Poza kopalnią spacer po Wieliczce powinien zająć około półtorej godziny - ogólnie miasto zadbane, kilka hoteli wysokiej klasy.

NIEPOŁOMICE - zwiedzanie Wieliczki można połączyć z krótkim wypadem do Niepołomic. Atrakcje tego dziesięciotysięcznego miasteczka to Zamek Królewski z XIV wieku, Muzeum Niepołomickie, niewielki cmentarz żydowski, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne i rynek. Do Niepołomic nie dojeżdżają pociągi, ale z Wieliczki bez problemu dojedziemy autobusem linii 301 (czas przejazdu 30 minut). Najbliższa stacja kolejowa to Podłęże. Na zwiedzanie Niepołomic wystarczy półtorej godziny.

Kraków - Oświęcim - (Chrzanów) - Kraków


OŚWIĘCIM - każdego roku tłumy turystów odwiedzają Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau, natomiast centrum tego piękniejącego miasta wymiera. Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau to oczywiście obowiązkowy punkt wizyty w Oświęcimiu, zwiedzanie z przewodnikiem dawnych nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau zajmie około pięciu godzin, zwiedzanie indywidualne 3-4 godziny. Większość turystów po zwiedzeniu tych miejsc opuszcza Oświęcim, tymczasem w centrum Oświęcimia warto zobaczyć odnowiony Rynek, Zamek Książąt Piastowskich z muzeum przedstawiającym historię i współczesność Oświęcimia, odnowioną synagogę (grupy zorganizowane po uzgodnieniu mogą się przejść na cmentarz żydowski), a jeżeli dopisze pogoda, polecam spacer po parku miejskim nad rzeką Sołą. Ze względu na popołudniowe korki po mieście najlepiej poruszać się pieszo. Zwiedzanie centrum (rynek + zamek + synagoga) powinno zająć 2-3 godziny.

CHRZANÓW - niezbyt atrakcyjne miasto, które zwykły turysta może spokojnie pominąć, natomiast co ambitniejsi powinni się tu na chwilę zatrzymać, aby zobaczyć Rynek i Muzeum Ziemi Chrzanowskiej. Swego rodzaju atrakcją może być stacja Chrzanów Główny, gdzie kiedyś wysiadały tłumy pasażerów udających się do fabryki lokomotyw Fablok. Obecnie teren stacji to obraz nędzy i rozpaczy, choć podobno planowany jest remont. Na zwiedzanie Chrzanowa wystarczy półtorej godziny, centrum jest małe i nie wyróżnia się niczym szczególnym.

Kraków - Bochnia - Brzesko - Tarnów - Kraków


W chwili opracowywania artykułu trwał remont linii kolejowej z Krakowa do Rzeszowa, więc czasy przejazdów nie były atrakcyjne. Sytuacja powinna się zmienić od 2016 roku.

BOCHNIA - trzydziestotysięczne miasto, doskonałe jako przystanek w drodze z Krakowa do Tarnowa lub z powrotem. Z dworca do centrum idzie się około 5-10 minut, po drodze mijamy ładną krytą pływalnię. Centrum Bochni jest małe, ale ładne - Rynek, Bazylika św. Mikołaja z charakterystyczną, drewnianą dzwonnicą z XVII wieku, dla bardziej ambitnych dostępna jest kopalnia soli. Spokojne miasto, najważniejsze atrakcje można obejść w ciągu dwóch godzin. Trudno polecić jakieś dobre lokale gastronomiczne, ceny noclegów również nie należą do najniższych.

BRZESKO - ze względu na dość dużą odległość z dworca Brzesko Okocim do centrum, miasto raczej dla ambitnych, którzy mają sporo wolnego czasu. W ciągu ostatnich kilku lat w Brzesku sporo się zmieniło - najważniejsze zmiany to odnowiony dworzec kolejowy i odnowiony rynek. Bardzo ładnie prezentuje się Pałac Goetza. O ile mi wiadomo, na razie nie można zwiedzać Browaru Okocim, a szkoda.

TARNÓW - średniej wielkości miasto z zaskakująco ładnym centrum. Z odnowionego dworca kolejowego do Rynku idzie się 10-15 minut. Po drodze mijamy wyremontowaną ulicę Krakowską, wcześniej w oczy rzuca się kościół przy parafii św. Rodziny. Tarnów może pochwalić się pięknym rynkiem i jeszcze piękniejszym ratuszem, podobała mi się również ulica Wałowa - deptak tworzący jakby półokrąg przy Rynku. Zabytkowe centrum jest stosunkowo nieduże, wystarczy minąć kilka uliczek i czuć prowincjonalny charakter miasta, choć pod pewnym względem dodaje mu to uroku. Niemniej polecam to miasto - jeżeli ograniczamy się do centrum, wystarczą 3-4 godziny.

Kraków - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Zator - Kraków


Wycieczka kolejowo-busowa. Zator polecam ze względu na tereny przyrodnicze i park rozrywki Energylandia, ale ceny biletów do Energylandii są bardzo wysokie, więc miasto można spokojnie odpuścić, jeżeli nas nie stać. Do Wadowic można dojechać pociągiem, ale ze względu na bardzo małą liczbę połączeń większość turystów wybiera autobus lub bus.

WADOWICE - miasto rodzinne Jana Pawła II. W centrum ładny rynek (plac Jana Pawła II), deptak i dom Jana Pawła II przekształcony w muzeum. Poza tym niewiele do zobaczenia - jedynie rynek i pobliskie uliczki, reszta zabudowy Wadowic ma współczesny charakter. Na zwiedzanie wystarczą dwie godziny, więc warto połączyć wyjazd do Wadowic z wycieczką do innych miast w tym samym dniu.

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA - właściwie jedyna atrakcja tego niewielkiego miasta to Sanktuarium Maryjne, położone około kilometr od centrum. Samo centrum to niewielki rynek z kościołem św. Józefa. Dworzec autobusowy blisko centrum, dwie stacje kolejowe Kalwaria Zebrzydowska blisko centrum i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona znacznie dalej.

LANCKORONA - piękna wieś z drewnianymi domkami i urzekającym ryneczkiem, pozwalającym poczuć klimat sprzed kilkuset lat. Turyści mogą zwiedzić Izbę Muzealną, ruiny zamku, jako atrakcje wymienia się też Kapliczkę Konfederatów Barskich i Kapliczkę św. Anny. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia - to jedna z pereł Małopolski. Do Lanckorony nie dociera kolej, dojedziemy tu busami relacji Kraków - Stryszów lub busami Wadowice - Lanckorona, zatrzymującymi się po drodze w Kalwarii Zebrzydowskiej.

ZATOR - bardzo dobrze wypromowane miasto, znane głównie jako stolica "Doliny Karpia". Samo centrum bardzo małe, z ładnym rynkiem, przez który przebiega główna droga. Dużo większą atrakcją są park dinozaurów i park rozrywki Energylandia, jednak bilety wstępu nie są tanie. Poza tym idealne miejsce dla fotografów lubiących fotografować przyrodę - jeżeli pogoda dopisze, na obszarze Doliny Karpia macie szansę zrobić przepiękne zdjęcia. Na zwiedzanie rynku wystarczy pół godziny, dlatego Zator można pominąć. Do miasteczka dojedziemy busami z Wadowic i Oświęcimia (w internecie nie ma rozkładu jazdy). Przez Zator przebiega linia kolejowa Oświęcim - Kraków Płaszów. Dworzec w opłakanym stanie.

Kraków - Kielce - (Jędrzejów) - Kraków


KIELCE - stolica województwa świętokrzyskiego. Widoki z pociągu przy wjeździe do miasta nie są zbyt ładne - widać głównie blokowiska. Natomiast centrum Kielc pozytywnie zaskakuje - po spacerze przyjemnym deptakiem należy skierować swoje kroki w stronę Parku Miejskiego im. S. Staszica, w pobliżu którego znajdziemy najważniejsze zabytki i atrakcje miasta, między innymi Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Narodowe. Sporo kościołów, Muzeum Zabawek i Dworek Laszczyków czynią z Kielc dobre miejsce na kilkugodzinny wypad z Krakowa. Wadą jest dość długi czas przejazdu - pociągi REGIO jadą ponad dwie godziny w jedną stronę, pociągi TLK półtorej godziny.

JĘDRZEJÓW - nieduże miasto na trasie z Krakowa do Kielc. W letnie weekendy wyrusza stąd kolej wąskotorowa Expres Ponidzie, od lat popularna wśród mieszkańców regionu. Poza sezonem Jędrzejów ma raczej niewiele do zaoferowania, więc można odpuścić.

PROPOZYCJE WYCIECZEK AUTOBUSOWYCH


Z Krakowa do niektórych miast i miasteczek lepiej dojechać autobusem, do innych miejscowości kolej nie dociera. Oto dwie propozycje wycieczek autobusowych.

Kraków - Ojców - Pieskowa Skała - Kraków


OJCÓW - piękna miejscowość położona około 20 kilometrów od Krakowa. Popularny cel weekendowych wycieczek. Spokojne miejsce z licznymi szlakami turystycznymi, pięknymi skałami, zamkiem, zespołem zabytkowych drewnianych pensjonatów i kapliczką na wodzie. Wszystko wśród szumiących drzew Ojcowskiego Parku Narodowego. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę rodzinną, połączoną z odpoczynkiem od miejskiego zgiełku i galerii handlowych. Do Ojcowa dojedziemy busami z Krakowa. Nie dociera tu kolej.

PIESKOWA SKAŁA - piękny renesansowy zamek, położony około 6,5 km od Ojcowa. Oprócz zamku turyści przez cały rok mogą zwiedzać zabytkowe ogrody. Na zamku mieści się muzeum, po zwiedzaniu można wstąpić do zamkowej kawiarni. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Kraków - Myślenice - Zakopane - Kraków


MYŚLENICE - niewielkie miasto, pierwszy przystanek autobusów pospiesznych z Krakowa do Zakopanego. Niewiele atrakcji, można się zatrzymać na godzinę, aby zobaczyć całkiem ładny rynek i przyległe uliczki. W pobliżu rynku Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Na zwiedzanie Myślenic wystarczy godzina.

ZAKOPANE - zimowa stolica Polski. Ze względu na długi czas przejazdu pociągiem, dużo osób wybiera podróż autobusem. O mieście chyba nie trzeba się rozpisywać - Tatrzański Park Narodowy, Gubałówka, Kasprowy Wierch, Krupówki, szlaki turystyczne, trasy narciarskie - takie skojarzenia chyba każdemu przychodzą na myśl na słowo Zakopane. Niestety, w sezonie trzeba się przygotować na tłok i wysokie ceny.