Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

SYCYLIAOstatnia aktualizacja: 25.09.2014

Pierwsze skojarzenie, jakie przyjdzie na myśl wielu osobom, po usłyszeniu nazwy "Sycylia", to mafia. Wyspa o ciekawej historii przyciąga turystów ładnymi miastami oraz czystymi plażami. Na Sycylii kursują także pociągi. Pociągiem dojedziemy do wszystkich najważniejszych sycylijskich miast, większość połączeń obsługuje włoski przewoźnik narodowy - Trenitalia. Jedynie linie prowadzące przez wsie leżące u podnóża wulkanu Etna obsługuje przewoźnik Circumetnea.

www.trenitalia.com - wyszukiwarka połączeń narodowego przewoźnika
www.circumetnea.it - strona internetowa przewoźnika Circumetnea.
Mapa kolejowa Sycylii

Dotarcie na Sycylię pociągiem nie jest łatwe, ale już samo w sobie jest przeżyciem, bowiem z części kontynentalnej Włoch do Mesyny pociąg pokonuje trasę na promie, co obecnie jest bardzo rzadkim rozwiązaniem. W momencie opracowywania artykułu kursowały następujące pociągi łączące kontynent i Sycylię:

Rzym - Syrakuza (1 dzienny, 1 niby nocny, w rzeczywistości jechał całą dobę)
Rzym - Palermo (1 dzienny)
Mediolan - Syrakuza (1 nocny - w rzeczywistości jedzie cąłą dobę)


Pociąg na Sycylię na promie
(aut. Henri Bergius, licencja CC-BY-SA, źródło: flickr.com)

Pociąg na Sycylię na promie
(aut. Michael Cannon, licencja CC-BY-SA, źródło: flickr.com)

Nie wiem, czy wspomniane pociągi kursują codziennie, być może w sezonie uruchamiane są dodatkowe połączenie. Można również dojechać innym pociągiem do Reggio di Calabria, a stamtąd promem do Mesyny. O ile nie kupimy biletów wcześniej, nie jest to tania podróż. W pociągach nocnych są wagony z miejscami do siedzenia i wagony z miejscami do leżenia.

Jak pisałem, na Sycylii dojedziecie pociągiem do wszystkich najważniejszych miast. Pociągi z reguły są wolniejsze niż autobusy, ale za to klimatyzowane i wygodne, w dodatku wyposażone w toaletę. Zaletą pociągów jest również cena. Linie kolejowe często wiodą niedaleko morza, ale najładniejsze krajobrazy są na linii Syrakuzy - Ragusa.

Mapy konkretnych połączeń wraz z krótkimi opisami najważniejszych miejscowości zamieściłem w osobnych artykułach.

Gdybym mógł kiedyś zwiedzić Sycylię, mój plan wycieczki wyglądałby następująco:

1. dzień: Mesyna, Katania,
2. dzień: wycieczki pociągami przewoźnika Circumetnea - Paterno,Adrano, Randazzo, Linguaglossa. 3. dzień: Taormina, Syrakuzy, Noto
4. dzień: Scicli, Modica, Syrakuzy

To oczywiście subiektywny plan minimum, który każdy może dowolnie modyfikować, warto na przykład również zwiedzić Palermo, Salemi, czy Marsalę. Jednak według mnie wymienione przeze mnie najatrakcyjniejsze miejscowości to absolutne minimum, które każdy podróżnik zwiedzający Sycylię powinien zobaczyć. W końcu każdy dzień pobytu oznacza spore koszty, bowiem na Sycylii nie jest tanio.


Stary pociąg Circumetnea
(aut. Leandro Neumann, licencja CC-BY, źródło: flickr.com)

Stary pociąg Circumetnea
(aut. Leandro Neumann, licencja CC-BY, źródło: flickr.com)