Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

WAGONY BHP


Wagony piętrowe Bhp, czyli popularne Bip-y, to nazwa wagonów wyprodukowanych przez VEB Waggonbau Görlitz w latach 1959-1977. Jeszcze 10 lat temu wagony te były często spotykane na polskich szlakach kolejowych, choć podróż nimi nie należała do najwygodniejszych. Wyposażenie wagonu spartańskie, siedzenia pokryte skajem, w przedsionkach ogromne grzejniki. Z drugiej strony z górnego pokładu sceneria za oknem wygląda dużo lepiej. Jak pamiętam podróże w latach 2004 i 2005, zdarzała się jazda przy dość szeroko uchylonych drzwiach, a pasażerowie w przedsionkach często palili papierosy, mimo obowiązującego już wtedy zakazu palenia. Nie wspominałem miło tych podróży. Obecnie wagony Bhp można spotkać jedynie na linii helskiej w sezonie. W 2014 roku kursuje jeden wagon Bhp czterosekcyjny (na zdjęciach) i wagon trzysekcyjny. Każdego roku wagony jeżdżą na różnych obiegach pociągów, najczęściej spotyka się je na pociągu "Tur" (Chojnice - Gdynia z wagonami do Helu i z powrotem.

W 2014 roku miałem okazję przejechać się tymi wagonami z Władysławowa do Helu i z Helu do Gdyni oraz na krótkim odcinku Gdańsk - Sopot. Dziś, kiedy wagonów Bhp jest tak mało, żaden miłośnik kolei nie zwraca uwagi na niedogodności, a przejażdżka nimi to swego rodzaju atrakcja turystyczna i możliwość powspominania starych klimatów. Szkoda, że nie kursują wagony w malowaniu oliwkowym.

Poza Polską wagony te można spotkać w niektórych pociągach turystycznych we wschodnich Niemczech, na kilku liniach w Rumunii, a do niedawna kursowały także w okolicach czeskiej Pragi.

Powrót spisu galerii polskich pociągów

wagon Bhp - Bipa
Pociąg Hel - Gdynia na stacji Hel

wagon Bhp - Bipa
Pociąg Gdynia - Hel tuż za stacją Władysławowo

wagon Bhp - Bipa
Wagony Bhp na stacji Hel

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - dolny pokład

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - schodki na górny pokład

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - górny pokład

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - siedzenie w dolnej części, przy przedsionku

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - uchylona szyba

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - korbka do opuszczania/podnoszenia szyby

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - górny pokład

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - toaleta

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - stacja Tczew

wagon Bhp - Bipa
Wagon Bhp - tłok na odcinku Hel - Władysławowo