Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

SHALIMAR EXPRESS
Shalimar Express to jeden z najlepszych pakistańskich pociągów, kursujący pomiędzy Karaczi a Lahore. Jak podaje angielska Wikipedia, pokonuje 1286 kilometrów w 18 godzin. W latach 2010-2012 kursowanie pociągu było wstrzymane ze względu na wysokie straty, obecnie uruchamiają go koleje pakistańskie we współpracy z firmą Air Rail Services od 24 lutego 2012 roku.

Trasa pociągu Shalimar ExpressKarachi Cantt --> Hyderabad Jn --> Rohri Jn --> Rahim Yar Khan --> Bhawalpur --> Multan Cantt --> Faisalabad --> Lahore Jn

Stacje na trasie pociągu Shalimar ExpressKARACZI - największe miasto w Pakistanie i jedno z największych na świecie. Ogromna metropolia, uważana również za bardzo niebezpieczne miejsce dla turystów. Najróżniejsza zabudowa - od dzielnic biedoty po drapacze chmur. Plaża, liczne meczety, Muzeum Narodowe, katedra św. Patryka. Ze względu na duże natężenie ruchu bardzo zanieczyszczone powietrze.

HYDERABAD - piąte pod względem wielkości miasto Pakistanu. Miasto typowo przemysłowe, atrakcje turystyczne to bazar Resham Gali i muzeum regionu Sindh.

NAWABSHAH - półtoramilionowe miasto położone w regionie rolniczym - uprawa bananów i mango. Bardzo wysokie temperatury przez cały rok, uznawane za najgorętsze miejsce w Pakistanie. Brak atrakcji turystycznych.

ROHRI - miasto w dystrykcie Sukkur. Jedyna atrakcja to most kolejowy nad rzeką Indus.

RAHIM YAR KHAN - miasto liczące ok. 350 tysięcy mieszkańców. Nie ma nic interesującego dla turystów.

BAHAWALPUR - stolica dawnego księstwa Bahawalpur. Miasto położone 90 km od Multan, warte zwiedzenia ze względu na zachowane pałace i fort Derawar na przedmieściach. Po zwiedzeniu miasta można wybrać się do ogrodu zoologicznego.

MULTAN - miasto w prowincji Pendżab, jedno z najstarszych miast na świecie. Zachowała się część zabytkowej dzielnicy, fort, zabytkowe meczety i bramy miejskie.

FAJSALABAD - jedno z największych pakistańskich miast. Ośrodek przemysłowy, pod względem turystycznym ma niewiele do zaoferowania, największa atrakcja to wieża zegarowa.

LAHORE - prawdopodobnie drugie pod względem liczby ludności miasto Pakistanu i chyba najatrakcyjniejsze dla turystów. Położone w pobliżu granicy z Indiami, dynamicznie rozwijająca się metropolia, ale również uchodząca za niebezpieczne miasto. Najważniejszy zabytek to Meczet Badszahi, równie popularny jest fort z ogrodami Szalimar wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Portale podróżnicze polecają również park Gulshan-e-Iqbal, pomnik Minar-e-Pakistan oraz liczne obiekty sakralne.

Pociąg Shalimar Express na You Tube


Pociąg Shalimar Express - prezentacja (02:37)(2012)
Przelot pociągu Shalimar Express (00:26)(2012)
Pociąg Shalimar Express - przejazd przez most Kotri (04:28)(2010)

Shalimar Express route map شالیمار ایکسپریس
Shalimar Express route map ( شالیمار ایکسپریس) za pomocą sharemap.org)