Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TRANS ATACAMA
Trans Atacama (również Transatacama) to nazwa pociągu czarterowego kursującego na zamówienie po pustyni Atacama, a właściwie niewielkiej jej części. Sama podróż to przejazd pociągiem z Iquique do Pintados na skraju rezerwatu przyrody i powrót autobusem przez "miasta duchów" Humberstone i Santa Laura. Pociąg zestawiony jest z lokomotywy spalinowej i wagonów z lat 1930-1969 odrestaurowanych dzięki staraniom miłośników kolei, bowiem do niedawna wagony te niszczały na pustynnym cmentarzysku kolejowym. Obecnie prezentują się bardzo ładnie.

Jest to jedna z najciekawszych wycieczek kolejowych w tej części świata. Podróż pociągiem trwa 4 godziny, przy czym podróżni zatrzymują się na lunch na stacji Central.

Jeśli chodzi o trasę, to pociąg rozpoczyna bieg w Iquique - jednym z najsuchszych miast na świecie, gdzie znajduje się ogromna strefa wolnocłowa w porcie. Samo miasto jest dosyć ładne, przynajmniej w porównaniu do innych miast Ameryki Południowej.

Dużo większą atrakcją jest natomiast Humberstone - jeszcze 50 lat temu tętniące życiem miasto. Od czasu zamknięcia fabryki saletry w 1960 roku stoi opuszczone i trudno uwierzyć, że kiedyś liczyło 3700 mieszkańców. Miasto wraz z mniejszą Santa Laurą wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i często odwiedzane przez autokary z turystami.

Trasa pociągu Trans AtacamaRinconada (Iquique) --> Alto Molle --> Carmen --> Carpas --> Huemul --> Central --> La Noria --> Yungay --> San Antonio --> San Pablo --> Gallinazos --> Mosquito --> Pintados

Powrót autobusem z przystankami w Humberstone i Santa Laura.

Pociąg Trans Atacama na You TubeTrans Atacama - w pobliżu Iquique (04:12) (2011)
Trans Atacama - przejazd przez Iquique (02:02) (2011)
Trans Atacama - reportaż z podróży (09:56) (2010)
Trans Atacama - reportaż z podróży (11:17) (2010)

Trans Atacama tren
Pociąg Trans Atacama - mapa
Trans Atacama train - map; route
Trans Atacama tren mapa del recorrido