Świat Podróży Kolejowych - Trans Atacama tren

Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TRANS ATACAMA
Trans Atacama (również Transatacama) to nazwa pociągu czarterowego kursującego na zamówienie po pustyni Atacama, a właściwie niewielkiej jej części. Sama podróż to przejazd pociągiem z Iquique do Pintados na skraju rezerwatu przyrody i powrót autobusem przez "miasta duchów" Humberstone i Santa Laura. Pociąg zestawiony jest z lokomotywy spalinowej i wagonów z lat 1930-1969 odrestaurowanych dzięki staraniom miłośników kolei, bowiem do niedawna wagony te niszczały na pustynnym cmentarzysku kolejowym. Obecnie prezentują się bardzo ładnie.

Jest to jedna z najciekawszych wycieczek kolejowych w tej części świata. Podróż pociągiem trwa 4 godziny, przy czym podróżni zatrzymują się na lunch na stacji Central.

Jeśli chodzi o trasę, to pociąg rozpoczyna bieg w Iquique - jednym z najsuchszych miast na świecie, gdzie znajduje się ogromna strefa wolnocłowa w porcie. Samo miasto jest dosyć ładne, przynajmniej w porównaniu do innych miast Ameryki Południowej.

Dużo większą atrakcją jest natomiast Humberstone - jeszcze 50 lat temu tętniące życiem miasto. Od czasu zamknięcia fabryki saletry w 1960 roku stoi opuszczone i trudno uwierzyć, że kiedyś liczyło 3700 mieszkańców. Miasto wraz z mniejszą Santa Laurą wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i często odwiedzane przez autokary z turystami.

Trasa pociągu Trans AtacamaRinconada (Iquique) --> Alto Molle --> Carmen --> Carpas --> Huemul --> Central --> La Noria --> Yungay --> San Antonio --> San Pablo --> Gallinazos --> Mosquito --> Pintados

Powrót autobusem z przystankami w Humberstone i Santa Laura.

Pociąg Trans Atacama na You TubeTrans Atacama - w pobliżu Iquique (04:12) (2011)
Trans Atacama - przejazd przez Iquique (02:02) (2011)
Trans Atacama - reportaż z podróży (09:56) (2010)
Trans Atacama - reportaż z podróży (11:17) (2010)

Trans Atacama tren
Pociąg Trans Atacama - mapa
Trans Atacama train - map; route
Trans Atacama tren mapa del recorrido