Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TEMUCO - VICTORIA
Temuco - Victoria to jedno z trzech połączeń regionalnych obsługiwanych przez przewoźnika Ferrocarriles Suburbanos de Concepción S.A. (FESUB). Przewoźnik obsługuje również połączenia Laja - Talcahuano oraz Hualquie - Talcahuano - San Pedro La Paz. Jak wynika z rozkładu jazdy, w dni robocze kursuje 6 par pociągów, w weekendy 4. To krótka trasa, pasażerowie jadą pociągami zakupionymi z Hiszpanii - są one wyposażone w toaletę. Odcinek Victoria - Temuco to część linii Santiago - Puerto Montt. Przejazd w jedną stronę trwa ok. 80 minut.

Trasa pociągu


Temuco --> Colegio Claret --> Pillanlelbul --> Lautaro Centre --> Lautaro --> Quillen --> Perquenco --> Pua --> Victoria

Pociąg Temuco - Victoria na You TubePociąg Temuco - Victoria - reportaż z podróży (04:22) (2014)
Pociąg Temuco - Victoria - reportaż z podróży (07:34) (2014)
Pociąg Temuco - Victoria - reportaż z podróży (19:00) (2012)

Najważniejsze stacje na trasie Brighton - AshfordBRIGHTON - bardzo ładne miasto nad Kanałem La Manche, ośrodek wypoczynkowy i siedziba prestiżowego Uniwersytetu Sussex. Dla miłośników kolei największą atrakcją będzie kolej Volks's Electric Travel wiodąca wzdłuż wybrzeża - uruchomiona w 1883 roku jest najstarszą czynną koleją elektryczną na świecie. Inne atrakcje to choćby Pawilon Królewski i Diabelski Młyn. Poza tym piękne plaże, luksusowe hotele i dogodne połączenia kolejowe umożliwiające łatwy transport pomiędzy pobliskimi miejscowościami. Miasto warte odwiedzenia, lecz w ciepłe, słoneczne dni przeżywa najazd turystów, a ceny są stosunkowo wysokie.

Fot. Beverley Goodwin, CC-BY, flickr.com

LEWES - miasteczko liczące niecałe 16 tysięcy mieszkańców, o bogatej historii, sięgającej czasów początków państwowości angielskiej. Jak na miasteczko o takiej wielkości, posiada sporo atrakcji turystycznych - najbardziej znana to zamek górujący nad miastem, na terenie którego mieści się muzeum. Centrum ładne, o zwartej, niskiej zabudowie. Miłośnicy wydarzeń kulturalnych powinni zajrzeć do Lewes 5 listopada - co roku odbywają się wtedy parady upamiętniające udaremnienie tzw. "Spisku prochowego" (ang. Gunpowder Plot) z 1605 roku. Warto tu wpaść choćby na kilka godzin.

Fot. Richard Galley, CC-BY, flickr.com

EASTBOURNE - średniej wielkości miasto nadmorskie, miłośnikom tenisa kojarzące się z prestiżowym turniejem kobiet. Dynamicznie rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa, przyciągająca turystów plażami, spokojem i pięknymi krajobrazami. Jeśli chodzi o architekturę, dominuje zabudowa współczesna, choć nie sposób nie dostrzec takich perełek jak ratusz, czy budynek teatru z 1884 roku. Ładne ogrody i parki oraz klif Beachy Head - ulubione miejsce samobójców. Pod klifem stoi ładna latarnia.

Fot. Steve Slater, CC-BY-SA, flickr.com

HASTINGS - kolejne z pięknych nadmorskich miast hrabstwa East Sussex. Znane z bitwy o Hastings, stoczonej w 1066 przez Normanów pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy a pospolitym ruszeniem Harolda II. Jedna z bitew decydujących o biegu historii. Pole bitwy znajduje się w pobliżu miasta, w samym mieście turyści mogą zwiedzić interaktywne muzeum bitwy. Samo Hastings to popularne miasto, godne polecenia ze względu na architekturę, zamek, plaże, muzea i dwie kolejki linowo-terenowe wjeżdżające na klify, z których rozpościerają się piękne widoki.

Fot. Vickl Burton, CC-BY-SA, flickr.com

RYE - mała miejscowość trochę rzadziej odwiedzana przez turystów, a szkoda, bo na niewielkiej powierzchni zabytkowego centrum można zwiedzić zamek, pospacerować po wąskich, brukowanych malowniczych uliczkach oraz przejść się wzdłuż brzegów trzech rzek, u których zbiegu leży Rye. Miasteczko warte zobaczenia ze względu na spokój, ładne centrum i specyficzną małomiasteczkową atmosferę, pozwalającą poczuć prawdziwą Anglię. Dobre miejsce na kilkugodzinny pobyt. Plaże i morze znajdują się tylko 3 kilometry od miasta.

Fot. VSjax, CC-BY, flickr.com

ASHFORD - miasto bez szczególnych atrakcji turystycznych, ważny węzeł kolejowy. Poza kilkoma ładnymi ulicami w centrum turysta nie znajdzie tu nic ciekawego. Na przedmieściach ogromne centrum handlowe z markowymi sklepami odzieżowymi.

Fot. Joshua Brown, CC-BY-SA, flickr.com

Tren Temuco - Victoria
Pociąg Temuco - Victoria - mapa
Temuco - Victoria train - map; route
Temuco - Victoria mapa del recorrido