Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TREM DA SERRA MARTrem da Serra do Mar - jeden z najpopularniejszych brazylijskich pociągów turystycznych kursujący po trasie Kurytyba - Paranaguá. Przepiękne mosty, tunele, widoki zapierające dech w piersiach - to wszystko każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Największy tunel na trasie mierzy 429 metrów długości, a w najwyższym punkcie pociąg wjeżdża na wysokość 955 metrów. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej oraz wagonów trzech klas: Economico, Turistico (woda dla pasażerów) i Executivo (duże okna, woda lub piwo, przekąska). W niektórych pociągach można spotkać także wagony "Camarote" ze stylowymi przedziałami ośmiomiejscowymi lub sześciomiejscowymi. Według rozkładu jazdy zamieszczonego na stronie oficjalnej, pociąg dojeżdża tylko do Morretes, a trasę z Kurutyby pokonuje w 3 godziny. W tym czasie pokonuje 110 kilometrów Kursuje codziennie. Na zwiedzanie Morretes pasażerowie mają 3 godziny, po czym następuje podróż powrotna.

Pociąg kursuje codziennie na trasie Kurytyba - Morretes, w każdą niedzielę dojeżdża do Paranagui. Najpiękniejsza część trasy to właśnie odcinek Kurytyba - Morretes, co widać chociażby na załączonej mapie.

Przewoźnik ma do dyspozycji 21 wagonów pasażerskich i 1 wagon bagażowy przystosowany do przewozu motocyklów , dzięki czemu jednorazowo może przewieźć aż 1104 pasażerów. Przewoźnik przygotował aż 10 pakietów przejazdów z wycieczkami fakultatywnymi, między innymi z Jeep Safari oraz wycieczką na wyspę Ilha do Mel.

Kurytyba - wielkie miasto na południu Brazylii, stolica stanu Parana. Stolica brazylijskiej Polonii - w tym niemal dwumilionowym mieście osiedliła się spora grupa Polaków. Kurytybę rozsławił burmistrz Jaime Lerner, który od lat siedemdziesiątych wprowadził w życię ideę zrównoważonego rozwoju charakteryzującą się między innymi wprowadzeniem nowoczesnego systemu komunikacji miejskiej, segregacji śmieci, budowy parków, a energiczne działania zaowocowały stworzeniem miasta przyjaznego do życia w ciągu około trzydziestu lat, wcześniej bowiem Kurytyba była typową brazylijską metropolią - zanieczyszczoną, niebezpieczną, z ogromnymi fawelami. Dziś sytuacja jest o wiele lepsza. Miasto warto odwiedzić ze względu na ładną zabudowę w centrum oraz właśnie wspomniany pociąg.

Morretes - ładne, spokojne, liczące około 15 tysięcy mieszkańców miasteczko. Zachowała się zabudowa z czasów kolonialnych i brukowane uliczki. Zadbane miejsce z popularną promenadą nad rzeką. Warto zobaczyć.

Paranagua - miasto portowe założone w 1648 roku. Najstarsze miasto Parany. Turystów zainteresują przede wszystkim zabytkowe budynki w okolicach starego portu. Współczesna zabudowa niezbyt ładna, ale również niebrzydka.

Trasa pociąguKurytyba - Marumbi - Morretes - Paranagua

Trem da Serra do Mar na You TubeTrem da Serra do Mar - reportaż z podróży (11:49) (2013)
Trem da Serra do Mar - reportaż z podróży również do Paranagui (24:05) (2012)
Trem da Serra do Mar - wjazd pociągu do Kurytyby (01:40) (2012)
Trem da Serra do Mar - przejazd przez jeden z wiaduktów (07:24) (2011)
Trem da Serra do Mar - widok z kabiny maszynisty (03:18) (2011)
Trem da Serra do Mar - reportaż z podróży (23:07) (2011)

 Trem da Serra do Mar
Trem da Serra do Mar - mapa (1309x614)
Mountain Range Train - map; route (1309x614)
Tren de la Serra del Mar - mapa del recorrido (1309x614)


Mapa utworzona za pomocą sharemap.org