Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TREM DO PANTANALTrem do Pantanal - kolej wąskotorowa z Campo Grande do stacji Miranda. Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej, 3 wagonów klasy turystycznej i wagonu barowego kursują na całej trasie (220 kilometrów) tylko raz w miesiącu, natomiast regularne przewozy prowadzone są na odcinku Campo Grande - Aquidauana (136 kilometrów) w soboty, niedziele i święta. Podróż trwa 5 godzin, a postój w Aquidauanie półtorej godziny, po czym pasażerowie wyruszają w podróż powrotną.

Linia kolejowa z Campo Grande prowadzi aż do miasta Corumba, gdzie znajduje się przejście graniczne z Boliwią. Po przejściu granicy pasażerowie kilka razy w tygodniu mogą wsiąść do pociągu z Quijarro do Santa Cruz. Z Campo do Corumby jedzie się przez bezdroża i lasy nad rzeką Paragwaj. Trasa w sezonie turystycznym miałaby duży potencjał, jednak tory prowadzą przez niezaludnione tereny i poza sezonem raczej nie ma szans na regularne przewozy. Według map Google z Corumby do Mirandy jest około 220 kilometrów. O ile mi wiadomo, do Corumby kursują jedynie pociągi towarowe.

CAMPO GRANDE - największe miasto w regionie, stolica stanu Mato Grosso do Sul. Założone w 1877 roku przez imigrantów, którzy przyjechali tu po wojnie paragwajskiej. Bardzo dobre warunki do uprawy ziemi sprzyjały rozwojowi miasta, prawdziwy boom nastąpił dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie to ośrodek przemysłowy, miasto uniwersyteckie z własnym portem lotniczym. Miasto nieatrakcyjne dla turystów, brak ciekawych zabytków.

AQUIDAUANA - maleńkie miasteczko, bardzo dobre warunki do wypoczynku nad wodą i uprawiania niektórych sportów wodnych. W pobliżu piękny most kolejowy.

MIRANDA - również małe miasto, najważniejszy zabytek to dworzec kolejowy z 1912 roku. Dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i jeździectwa.

TREM DO PANTANAL NA YOU TUBETrem do Pantanal - materiał promocyjny (04:44) (2010)
Trem do Pantanal - reportaż z podróży (04:35) (2012)
Trem do Pantanal - reportaż z podróży (10:32) (2011 lub 2012)
Trem do Pantanal - reportaż z podróży (09:58) (2009)

 Trem do Pantanal
Trem do Pantanal - mapa
Pantanal Train - map; route
Tren del Pantanal - mapa del recorrido

Mapa utworzona za pomocą sharemap.org