Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TREM RUBI

Trem Rubi to nazwa pociągu kursującego po linii wąskotorowej pomiędzy miastami Tubarao, Imbituba i Sideropolis. Pociąg kursuje nieregularnie, nie należy do najpopularniejszych pociągów turystycznych, a szkoda, bowiem podczas dziewięciogodzinnej wycieczki oprócz przejazdu piękną trasą przygotowano fotostopy, a pasażerowie mogą zwiedzić najpiękniejsze miasta na trasie. Trasa pociągu liczy 120 kilometrów. Pociąg odjeżdża z Tubarao, gdzie mieści się Muzeum Kolejnictwa organizujące przewozy, zwykle jedzie do miasta Imbituba, aby potem udać się w stronę Sideropolis, przy czym po drodze skręci do miasta Urussamga. Nie wiem, jak z podróżą powrotną. Jeżeli będziecie w Brazylii, warto się przejechać tym pociągiem. Trem Rubi prowadzony jest przez parowóz, a w składzie są wagony pasażerskie i towarowe, czyli to tzw. towos, z nieznanych mi powodów uwielbiany przez miłośników kolei.

Tubarão - miasto liczące około 90 tysięcy mieszkańców, początkowa stacja pociągu. Rozwinęło się pod koniec XIX wieku, kiedy przybyli tu niemieccy imigranci, dzięki nim powstała linia kolejowa. Nazwa pochodzi od naczelnika miejscowego plemienia, natomiast "tubarao" to po portugalsku "rekin", jednak miasto z rekinami nie ma nic wspólnego. W mieście nie ma szczególnych zabytków, może poza Muzeum Kolejnictwa. Przez Tubarão przepływa rzeka o tej samej nazwie, która w 1974 roku zalała 80% miasta, pozbawiając nad głową ponad 40 tysięcy mieszkańców.

Imbituba - malowniczo położone miasto portowe, bez jakichś godnych uwagi atrakcji turystycznych, poza pięknymi plażami. W przyszłości planuje się rozbudowę portu morskiego.

Urussanga - podobno ładne miasto, ale tego piękna nie widać na zdjęciach. Z zabytków warto zobaczyć kościół oraz muzeum miasta.

Criciuma - dość duże miasto (ok. 200 tys. mieszkańców), założone przez włoskich imigrantów w XIX wieku. Miasto przemysłowe.

Sideropolis - małe miasteczko, w którym oprócz niemieckich, rosyjskich i włoskich imigrantów, mieszkali również imigranci z Polski. Podobno do dziś można spróbować dań kuchni polskiej, a miejscowa pizzeria uważana jest za jedną z najlepszych w tej części Brazylii. Końcowa stacja pociągu Trem Rubi.

Trem Rubi na You TubeTrem Rubi - reportaż z podróży (2013)
Trem Rubi - reportaż z podróży (2010)
Trem Rubi - inny reportaż z podróży (2010)
Trem Rubi - reportaż z podróży (2009)
Trem Tubi - mapa
Trem Rubi - map; route

Mapa utworzona za pomocą sharemap.org