Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TOLEDOPrzepiękne miasto położone na granitowym wzniesieniu, opływane z trzech stron przez wody Tagu. Piękna panorama Toledo zachwyca na zdjęciach w przewodnikach turystycznych i stronach internetowych. Zasłużenie - to miasto trzeba odwiedzić tym bardziej, że można tu dojechać szybkimi pociągami z Madrytu - przejazd w jedną stronę trwa zaledwie 33 minuty, pociąg w tym czasie pokonuje około 60 kilometrów. Toledo to jedno z najstarszych miast Hiszpanii, do 192 r. p.n.e. stolica Karpetanow, w czasach rzymskich nazywało się Toletum, w czasach Maurów - Tulaytulah. Zachowane zabytki z czasów Maurów, wąskie uliczki i liczne zabytki sprawiły, że miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Toledo można z czystym sumieniem polecić każdemu. Działają tutaj dwa niedrogie schroniska młodzieżowe, ale cieszą się sporą popularnością i miejsca należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Zabytki i atrakcje- katedra (Catedral Primada) (1227-1493)
- dwie synagogi
- ratusz z 1618 r.
- dawna dzielnica żydowska Juderia
- kościół Santo Tome (XII wiek)
- Muzeum Sztuki Współczesnej
- Taller del Moro (Warsztat Maurów)
- Palacio de Fuensalida
- Most św. Marcina (1212)
- klasztor San Juan
- Puerda del Cambrón (Brama Ciernistych Krzewów)
- kościół San Roman
- kościół San Ildefonso
- klasztor Santo Domingo el Antiguo
- Alkazar
- Muzeum Wojska
- Arco de la Sangre (Łuk Krwi)
- Museo de Santa Cruz
- pozostałości rzymskiego akweduktu
- bramy miejskie

Dworzec kolejowyDworzec kolejowy w Toledo położony jest trochę na uboczu w pięknym, zabytkowym, wyremontowanym budynku. Mimo stosunkowo niewielkiego ruchu zbiera świetne recenzje wśród podróżnych. Budynek czynny w godzinach 06:00-22:30 (poniedziałek-piątek) i 08:00-22:30 (soboty, niedziele i święta). Podróżni mogą skorzystać z toalet, parkingu, kawiarni i restauracji. W pobliżu działa wypożyczalnia samochodów. Obiekt przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Adres dworca:
Pº de la Rosa, s/n
Toledo
45006- TOLEDO

Połączenia kolejoweJedyne połączenie kolejowe, jakie posiada Toledo, to szybkie połączenie Toledo - Madryt obsługiwane przez pociągi AVANT.

Lista zabytków na podstawie przewodnika pt. "Hiszpania" wydawnictwa Baedeker.

Toledo - legendarna panoram (aut. Ricardo Alguacil, flickr.com, CC-BY-SA)