Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

GIRONAGirona kojarzy się Polakom głównie z pobliskim lotniskiem, na którym lądują samoloty tanich linii lotniczych "lecące do Barcelony". Większość z pasażerów jedzie prosto do stolicy Katalonii, co jest dużym błędem, ponieważ warto się zatrzymać w Gironie choćby na kilka godzin. To średniej wielkości katalońskie miasto zachowało średniowieczną atmosferę i jest idealnym miejscem na spokojne spacery po wąskich uliczkach oraz zaułkach, gdzie nie spotkamy tłumów turystów jak w stolicy Katalonii. Uroku Gironie dodaje rzeka Onyar dzieląca miasto na starą i nową część, a kamienice nad rzeką można podziwiać w folderach turystycznych. Girona to także miasto o długiej historii - założone przez Iberów, przez Rzymian zwane Gerunda, a przez Arabów nazywane Djerunda. Ze względu na położenie było wielokrotnie oblegane, stąd czasami można się spotkać z nazwą "Miasto Tysiąca Ofensyw". Na zwiedzenie centrum wystarczy kilka godzin, w internecie można natrafić na pełne zachwytu relacje osób, które spędziły w tym mieście kilka miesięcy. Na pewno można to miasto polecić każdemu turyście, poza imprezowiczami przyjeżdżającymi tylko po to, aby się upić.

Zabytki i atrakcje- kolorowe kamienice nad rzeką Onyar
- katedra Najświętszej Marii Panny
- mury obronne; w niektórych miejscach widać panoramę miasta na tle Pirenejów
- Parc del la Deresa - największy park miejski w Hiszpanii
- kościół Sant Felix z XIV w. z wieżą udostępnioną turystom
- Call - dawna dzielnica żydowska
- świetnie zachowane łaźnie arabskie
- Muzeum Sztuki
- Muzeum Archeologiczne
- Muzeum Żydowskie

Dworzec kolejowyDworzec kolejowy w Gironie położony jest w centrum miasta, bardzo blisko najważniejszych zabytków. Budynek dworca czynny jest w dni robocze w godzinach 05:30 - 23:15, w soboty, niedziel i święta 06:00 - 23:15. Kasy biletowe pracują do 22:15.

Według informacji w przewodnikach turystycznych i na blogach, na dworcu nie ma przechowalni bagażu, natomiast według strony internetowej zarządcy dworca pasażerowie mogą skorzystać ze skrzynek bagażowych (dni robocze: 07:00 - 21:00; soboty, niedziele i święta 09:00 - 21:00). Na dworcu są także toalety, w tym toaleta dla osób niepełnosprawnych, informacja turystyczna, parking, wypożyczalnia samochodów i kawiarnia. Przed dworcem kolejowym znajduje się dworzec autobusowy.

Adres dworca:
Plaça de Espanya, S/N
Girona
17002- GIRONA

Połączenia kolejowe:Madryt - Saragossa - Lleida - Tarragona - Barcelona - Girona - - Figueres (AVE)
Barcelona - Paryż (TGV)
Girona - Barcelona (Media Distancia i Regional)
Girona - Figueres - Port Bou (Media Distancia i Regional)

Girona (aut. Florencia Comas, flickr.com, CC-BY)