Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

CUENCACuenca to nieduże, piękne miasto położone w prowincji Kastylia-La Mancha. Położona na skale otoczonej przez rzeki Jucar i Huecar słynie na całym świecie z tzw. "wiszących domów", zbudowanych na skale, z balkonami wiszącymi nad przepaścią. Popularna wśród turystów oraz mieszkańców Madrytu przyjeżdżających tutaj na weekendowe wycieczki. Zabytki miasta zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z Madrytu można tu dojechać pociągiem w zaledwie 45 minut, więc gorąco polecam każdemu, kto będzie w Hiszpanii. Uważajcie podczas lektury przewodników internetowych, ponieważ w Ekwadorze leży równie popularne miasto o tej samej nazwie.

Zabytki i atrakcje- wiszące domy, tzw. Casas Colgadas
- wieża Torre Mangana
- Muzeum Nauki
- most św. Pawła
- kamieniczki i ratusz przy Plaza Mayor
- Museo de Cuenca
- katedra
- Muzeum Diecezjalne
- Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej
- kościół San Miguel

Dworce kolejoweW Cuenca są dwa dworce kolejowe - dworzec dla pociągów podmiejskich i Media Distancia (Cuenca) to niezbyt ładny budynek w centrum miasta, niedaleko największych atrakcji. Budynek dworca czynny jest w godzinach 08:30 - 21:15, według informacji na stronie zarządcy kasy biletowe otwierane są 30 minut przed odjazdem pociągów. Na stacji czynna jest kawiarnia, restauracja i wypożyczalnia samochodów, brak informacji o toaletach. Perony wyremontowane i zadaszone.

Adres dworca Cuenca

C/ Mariano Catalina, 10
Cuenca
16004- Cuenca

Drugi z dworców kolejowych - Cuenca–Fernando Zóbel - położony jest około 5 kilometrów od centrum miasta i obsługuje połączenia AVE pomiędzy Madrytem a Walencją oraz pociągi AVANT. To nowoczesny budynek, oddany do użytku w grudniu 2010 roku. Budynek dworca czynny jest w godzinach 06:45 - 22:30, kasy pracują od 07:00 do 22:15. Z dworca do centrum można dojechać autobusem nr 12. Autobus kursuje średnio co 20 minut, przejazd trwa 15 minut. Obiekt przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, podróżni mogą skorzystać z toalet, parkingu i zasięgnąć informacji w puncie informacji turystycznej.

Adres dworca Cuenca–Fernando Zóbel

Avenida. Cerro de la Estrella, S/N
Cuenca
16193- CUENCA

Połączenia kolejowePociągi podmiejski Madryt - Cuenca - Vara de Quart
Cuenca–Fernando Zóbel - Madryt - Gijon
Cuenca–Fernando Zóbel - Alicante - Walencja
Cuenca–Fernando Zóbel - Sewilla
Cuenca–Fernando Zóbel - Vinaros
Cuenca–Fernando Zóbel - Gandia

Lista zabytków na podstawie przewodnika pt. "Hiszpania" wydawnictwa Baedeker.

Cuenca (Hiszpania) (aut. Coral Fg. , flickr.com, CC-BY-SA)