Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

5 DNI W JELENIEJ GÓRZE
Rodzaj biletu: bilet sieciowy tygodniowy Przewozów Regionalnych lub REGIOkarnet.

Jelenia Góra to ładne miasto i doskonała baza wypadowa na krótsze i dłuższe wycieczki po Karkonoszach. Oczywiście nie ma tu mowy o jakichś spektakularnych wycieczkach do wielkich metropolii, ale można stąd dojechać do naprawdę ładnych miast i miasteczek, nie tylko polskich. Poniżej podałem kilka propozycji wycieczek przy założeniu, że będziemy nocować w Jeleniej Górze. Niektóre wycieczki łatwo zaplanować, z innymi może być trudno po kolejnych korektach rozkładu jazdy, w każdym razie trasy można dowolnie modyfikować, pomijać pewne miejsca, w innych zostać dłużej, czyli inaczej mówiąc wszystko możecie dostosować do własnych potrzeb.

Centrum Jeleniej Góry powinno się spodobać - oprócz pięknego rynku z ratuszem na środku uwagę przykuwa deptak i kilka uliczek w centrum. Zabytkowa część miasta nie należy do największych, na zwiedzanie wystarczą trzy godziny plus trochę czasu na zjedzenie posiłku w którymś z lokali gastronomicznych. Jeżeli zaczniemy się nudzić, to warto wybrać się do Cieplic - uzdrowiska w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Bardzo ładne miejsce, gdzie można godzinami spokojnie spacerować oraz napić się wód leczniczych w pijalni wód. Dworzec kolejowy ok. 15 minut spacerem od zabytkowej części Jeleniej Góry, w Cieplicach przystanek kolejowy. Dodatkowo w dzielnicy Sobieszów wznosi się majestatyczny zamek Chojnik z XIV w.

Jelenia Góra - Wrocław - Jelenia GóraBardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę. Piękny, wyremontowany dworzec Wrocław Główny, a centrum miasta z równie pięknym rynkiem tylko 10-15 minut na piechotę z dworca. Jeżeli po prostu chcemy pospacerować po Wrocławiu, wystarczą trzy-cztery godziny. Dla zwykłego turysty największe atrakcje to wspomniany Rynek Starego Miasta - przy okazji warto wejść na wieżę bazyliki św. Elżbiety, ładnie prezentują się wysepki na Odrze, nie sposób pominąć najstarszej części Wrocławia - Ostrowu Tumskiego z archikatedrą i kościołem św. Idziego. Poza centrum miasto trochę rozczarowuje, mimo to polecam każdemu. No i koniecznie trzeba zjeść knyszę. Podróż z Jeleniej Góry do Wrocławia trwa około dwóch i pół godziny. Pociągi InterREGIO kursują na tym odcinku jako pociągi REGIO, zatrzymując się na każdej stacji i przystanku osobowym.

Pociągi przejeżdżają przez Wałbrzych, ale miasto to opiszę w innej propozycji wycieczki.

Jelenia Góra - Szklarska Poręba - J. Góra - Lwówek Śląski - J. GóraSZKLARSKA PORĘBA - popularna miejscowość wypoczynkowa, otoczona licznymi szlakami turystycznymi. Idealne miejsce na długie wędrówki, szczególnie poza sezonem, kiedy nie ma tłumów turystów. Największa atrakcja to chyba kolej linowa na Szrenicę, wypadałoby także zobaczyć Wodospad Kamieńczyka i wodospad Szklarka. Ciekawostką jest Leśna Huta, gdzie turyści mogą obejrzeć tradycyjne metody formowania szkła, a także Aleja Gwiazd Radiowych z odciskami ust najbardziej znanych prezenterów radiowych.

Na odcinku Jelenia Góra - Szklarska Poręba pociąg się wlecze, ale wynagradzają to piękne widoki. Po zwiedzaniu Szklarskiej Poręby powrót do Jeleniej Góry, a tam przesiadka na pociąg do Lwówka Śląskiego. Linia w fatalnym stanie, w momencie pisania artykułu jeszcze czynna, ale przyszłość tej linii stoi pod dużym znakiem zapytania.

LWÓWEK ŚLĄSKI - jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. Obecnie to senne miasteczko, ożywające w lipcu, kiedy odbywa się impreza "Lwóweckie Lato Agatowe". Do miasta ściągają wtedy miłośnicy minerałów z całego kraju. Ładna zabudowa w centrum miasta, na obrzeżach świetnie prezentuje się zamek w Płakowicach. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około dwóch-trzech godzin. To małe miasto, więc zabytki skupione są na niewielkim obszarze.

Jelenia Góra - Bolesławiec - Legnica - Jawor - Jelenia GóraMęczące "kółeczko" trudne do zrealizowania w całkości. Najpierw z Jeleniej Góry jedziemy pociągiem do Węglińca, gdzie przesiadamy się do pociągu w kierunku Wrocławia. Wysiadamy w Bolesławcu.

BOLESŁAWIEC - jeden z najdłuższych kamiennych wiaduktów kolejowych w Polsce. Wzniesiony w 1846 roku, mierzy 490 metrów długości, 26 m wysokości i 8 metrów szerokości. Na trzech głównych filarach zbudowano strażnice. Jedno z przęseł zostało w 1945 roku wysadzone przez wycofujące się wojska niemieckie, ale już dwa lata później wiadukt odbudowano. Poza wiaduktem warto pospacerować po centrum miasta - najładniejsze miejsca to rynek i Planty. Zachowało się trochę zabytkowych domów i budynków.

LEGNICA - dawniej piękne miasto, bardzo zniszczone w 1945 roku. Puste miejsca po zniszczonych zabytkach zastąpiono głównie budynkami z wielkiej płyty, przez co centrum nie wygląda zbyt ładnie. Z ocalałych zabytków każdy zwróci uwagę na piękne kamienice śledziowe, kamienice, ratusz i zamek. Na koniec można wstąpić do Muzeum Miedzi. Legnicę warto odwiedzić, mimo zniszczeń kilka miejsc w centrum zachowało swój urok.

Z Legnicy kierujemy się w stronę Jaworzyny Śląskiej, z przystankiem w miasteczku Jawor. Do miasteczka można dojechać szynobusem lub autobusem komunikacji miejskiej.

JAWOR - całkiem ładne miasteczko, które można obejść w półtorej godziny. Najbardziej znanym zabytkiem jest Kościół Pokoju zbudowany w latach 1654 - 1655. Zbudowany z drewna, gliny i słomy zachwyca od ponad 350 lat, a w 2001 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza kościołem w Jaworze trzeba zobaczyć rynek z ratuszem. Sam dworzec kolejowy również ładny, lecz zaniedbany.

W Jaworzynie Śląskiej przesiadka na pociąg do Jeleniej Góry. Jeżeli macie czas, zwiedźcie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa tuż obok dworca Jaworzyna Śląska. W drodze powrotnej można zwiedzić Wałbrzych.

Jelenia Góra - Kłodzko - Świdnica - Wałbrzych - Jelenia GóraNa pierwszy rzut oka dziwna trasa, lecz godna uwagi. Najpierw jedziemy z Jeleniej Góry na dworzec Wałbrzych Główny, gdzie przesiadamy się do pociągu Wałbrzych - Kłodzko. Szkoda, że na tej trasie kursują szynobusy, bowiem to jedna z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Niedawno wyremontowany dworzec Kłodzko Główne leży daleko od centrum miasta, ale jeżeli wysiądziemy tutaj i przejdziemy się 15 minut, mamy szansę zrobić piękne zdjęcie panoramy Kłodzka.

KŁODZKO - piękne miasto, jedna z pereł Dolnego Śląska. Kłodzko najbardziej znane jest z potężnej twierzy, którą można zwiedzać, a dla turystów przygotowano Podziemną Trasę Turystyczną. Śródmieście nie jest duże, lecz zachwyci niejednego doświadczonego podróżnika - wsród odnowionych kamieniczek można znaleźć kilka niesamowitych zaułków. Często fotografowany bywa gotycki most na Młynówce, nawiązujący stylem do Mostu Karola w Pradze. Piękne miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jeżeli macie czas, wybierzcie się do kopalni złota w pobliskim Złotym Stoku.

W pierwszej wersji rozkładu jazdy 2013/2014 można było dojechać pociągiem bezpośrednim z Kłodzka do Świdnicy (pociąg Kłodzko - Legnica). Nie wiem, jaka będzie sytuacja po korektach, mam nadzieję, iż informacje zawarte w tym artykule będą aktualne. Jeżeli nie, to odpuszczamy Świdnicę i kierujemy się z powrotem na Wałbrzych. Wałbrzyski dworzec główny położony jest daleko od centrum miasta. Do centrum można dojechać busem lub autobusem komunikacji miejskiej, ewentualnie przesiąść się na pociąg jadący w stronę Wrocławia i wysiąść na stacji Wałbrzych Miasto.

ŚWIDNICA - moim zdaniem jedno z najbardziej niedocenianych polskich miast. Piękne miasto z bardzo ładnymi zabytkami, wśród których prym wiedzie największy drewniany kościół w Europie (Kościół Pokoju), a niewiele ustępuje mu piękny rynek. Poza tym interesujące muzea: Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Muzeum Broni i Militariów. Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu.

Ze Świdnicy do Wałbrzycha można się dostać na dwa sposoby - pierwszy to powrót pociągiem z przesiadką w Jaworzynie Śląskiej (trudny do wykonania), drugi to przejazd busem do Wałbrzycha przez Świebodzice. W ostateczności można zatrzymać się na godzinę w Świebodzicach, lecz poza rynkiem nie ma tam nic ciekawego. Busy jeżdżą bardzo często.

WAŁBRZYCH - uważany za najbrzydsze polskie miasto, znany z wysokiego bezrobocia i biedy. Co do urody - nie zgadzam się. Jakkolwiek blokowiska są okropne, to centrum jest niesamowite - nawet zaniedbane ulice ze zrujnowanymi kamienicami mają coś, czego brakuje innym miastom. Atmosfera jest niesamowita, czułem się tam, jakbym się przeniósł do innej epoki. W ostatnich latach kilka ulic wyremontowano. Rynek prezentuje się bardzo ładnie, jest gdzie zjeść, brakuje natomiast toalet publicznych. Biedę widać na każdym kroku, to miasto o ogromnym, marnowanym przez dekady potencjale turystycznym. Miasto niezbyt bezpieczne, choć czułem się tam bezpieczniej niż np. w Katowicach, czy Bielsku-Białej. Nie jest to miasto dla lubiących przepych, czystość, elegancję, ale ambitni podróżnicy powinni się tu zatrzymać choćby na kilka godzin. Autobusem lepiej nie przyjeżdżajcie, dworzec autobusowy to wstyd dla miasta.

Jelenia Góra - Liberec - Jablonec nad Nisou - J. GóraPropozycja jednodniowej wycieczki do Republiki Czeskiej. Możliwa do wykonania. Z Jeleniej Góry jedziemy do Szklarskiej Poręby, gdzie przesiadamy się na szynobus do Harrachova. To typowy górski ośrodek turystyczny, znany ze skoczni, na której do niedawna odbywały się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jeśli ktoś ma ochotę, może wybrać się na pieszą wędrówkę po szlakach górskich, jeżeli nie, przesiada się na pociąg do Liberca.

LIBEREC - średniej wielkości miasto położone na północy Czech. Centrum ładne, na widokówkach często pojawia się charakterystyczny ratusz na rynku. W mieście i okolicy panują bardzo dobre warunki do aktywnego wypoczynku - od szlaków turystycznych, przez renomowany aquapark, po trasy narciarskie. Jeżeli macie czas, uwzględnijcie w planach wyjazd kolejką gondolową na górę Ještěd, skąd rozpościera się piękna panorama Liberca i okolicy.

JABLONEC NAD NISOU - z Liberca do miasta Jablonec nad Nisou można pojechać tramwajem łączącym oba miasta - trzynastokilometrową odległość tramwaj pokonuje w około 30 minut. Przyjemne miasto, chociaż pod względem urody daleko mu do najładniejszych czeskich miast. Dobre miejsce na dwugodzinną wycieczkę połączoną ze spacerem po centrum miasta.

Powrót do Jeleniej Góry tą samą trasą. Chętni mogą również wykupić nocleg w Libercu i pojechać na jeden dzień do niemieckiej Żytawy, gdzie regularnie kursują pociągi parowe. Niedroga, ciekawa propozycja wycieczki.

Jelenia Góra - Kowary - Karpacz - Jelenia GóraKowary i Karpacz to miasta, do których jeszcze kilkanaście lat temu dojeżdżały pociągi. Obecnie można się tam dostać autousem, a propozycję tę umieściłem na mojej stronie, ponieważ w sezonie dojadą tam InterREGIObusy Przewozów Regionalnych. Od wielu lat miłośnicy kolei walczą o reaktywację przewozów na linii kolejowej do Karpacza, lecz moim zdaniem szanse na powodzenie są znikome. Obym się mylił.

KOWARY - zaskakująco ładne miasto z zadbanym centrum, słynące z wycieczek po sztolniach w dawnej kopalni uranu, po których oprowadzają przewodnicy przebrani w stroje walońskie. Inna ciekawa atrakcja dla całej rodziny to Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Z zabytków architektury turyści najczęściej fotografują rynek wraz z przyległymi, malowniczymi uliczkami i kowarski zamek. Warto tu przyjechać całą rodziną.

KARPACZ - dawna osada poszukiwaczy złota, obecnie jedna z najpopularniejszych polskich miejscowości wypoczynkowych. Zadbane, choć w sezonie zatłoczone miasto. Najbardziej znanym zabytkiem jest świątynia Wang - zbudowana w XIII wieku w Norwegii, nad jeziorem Vang. Karpacz oferuje sporo atrakcji - Miejskie Muzeum Zabawek, Dziki Wodospad, tor saneczkowy i bobslejowy. W okolicach bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Dobra propozycja dla całej rodziny - wady to tłumy i wygórowane ceny.