Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

TYDZIEŃ W TORUNIU
Rodzaj biletu: bilet sieciowy tygodniowy Przewozów Regionalnych lub REGIOkarnet. Na niektóre wycieczki jednodniowe "Bilet Podróżnika".

Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast i doskonała baza wypadowa do dłuższych i krótszych wycieczek. Idealne miejsce na spędzenie tygodnia w wakacje, bowiem noclegi dla turystów udostępniają wtedy akademiki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Studenci oraz pracownicy naukowi mogą nocować bardzo tanio, turyści indywidualni płacą drożej, lecz cena jest i tak konkrencyjna, biorąc pod uwagę warunki noclegu.

Toruń jest nie tylko świetną bazą wypadową, ale również miejscem, po którym można spacerować godzinami. Mówię oczywiście o zabytkowym centrum miasta, bowiem osiedla i dzielnice oddalone od centrum nie wyglądają już tak pięknie, a bezpieczeństwo pozostawia wiele do życzenia. Natomiast toruńska starówka to prawdziwa perełka - malownicze uliczki, piękny rynek, Krzywa Wieża, wiele innych zabytków i muzeów czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym. Po zwiedzaniu zabytków można pospacerować nad Wisłą lub wybrać się w krótki rejs po rzece.

Chyba najbrzydszym miejscem Torunia jest dworzec Toruń Główny i okolica. Dworzec wygląda okropnie, budki gastronomiczne tunel i pętla autobusowa również. Do centrum idzie się około 15 minut chodnikiem wzdłuż ruchliwej ulicy, przy czym po drugiej stronie chodnika są zarośla, które po zmroku mogą przerazić osoby o słabych nerwach i bujnej wyobraźni. Do centrum dochodzimy przez most-drogowy, z mostu rozpościera się bardzo ładny widok na Wisłę i centrum Torunia. Niewiele lepiej prezentuje się stacja kolejowa Toruń Miasto, choć położona jest dużo bliżej centrum. Toruńskie dworce kolejowe na pewno nie przyczyniają się do poprawy wizerunku miasta.

PROPOZYCJE WYCIECZEK JEDNODNIOWYCH


W przypadku większości z tych wycieczek zaleca się korzystanie z weekendowego "Biletu Podróżnika" uprawniającego do podróży pociągami TLK. Oferta połączeń InterREGIO jest, niestety, zbyt słaba na jednodniowe, szybkie i komfortowe wypady.

Toruń - Warszawa - ToruńBrzmi dziwnie, ale pociągi TLK pomiędzy Warszawą a Toruniem jadą 2 godziny i 45 minut, więc spokojnie da się zwiedzić Warszawę i wrócić w ten sam dzień w weekend, korzystając z "Biletu Podróżnika". Jest też pociąg IR, ale oferta tych pociągów jest wyjątkowo uboga.

Warszawy i jej atrakcji chyba nie muszę opisywać. W wersji minimum należy zobaczyć warszawską Starówkę, sfotografować Pałac Kultury i Nauki, zobaczyć z daleka Stadion Narodowy, a wizytę zakończyć zakupami w galerii "Złote Tarasy" przy dworcu Warszawa Centralna. Wystarczą trzy godziny.

Toruń - Łódź - ToruńZaniedbane miasto przemysłowe, do którego można dojechać pociągiem z Torunia w dwie godziny i 45 minut. Dobre połączenia pociągami TLK. Do czasu wybudowania nowego dworca głównego pociągi zatrzymują się na stacjach Łódź Widzew i Łódź Kaliska - trochę daleko od głównych atrakcji miasta - ulicy Piotrkowskiej i centrum handlowego "Manufaktura". W śródmieściu znajdziemy sporo zaniedbanych kamienic kontrastujących z pobliskimi blokowiskami i zabudową z czasów PRL-u. Do tego ruiny zakładów przemysłowych. Nic dziwnego, że Łódź bywa nazywana "polskim Manchesterem". Spotykam się ze skrajnymi opiniami na temat tego miasta - jedni są zachwyceni, inni uważają Łódź za jedno z najbrzydszych polskich miast. Prawdą jest, że bezpieczeństwo pozostawia dużo do życzenia, co skutecznie zniechęca turystów.

Toruń - Olsztyn - ToruńStolica Warmii z bardzo ładnym centrum, trochę oddalonym od głównego dworca kolejowego. Miasto warte odwiedzenia, może pochwalić się klimatyczną, sympatyczną, choć niewielką starówką. Z zabytków wyróżnia się zamek, Brama Wysoka oraz konkatedra św. Jakuba. Trzeba podkreślić, że starówka jest zadbana i czysta, przynajmniej tak mi się wydawało podczas pobytu. Na zwiedzanie centrum wystarczą 3-4 godziny, miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na któreś z jezior lub zwiedzać okoliczne lasy. Czyste powietrze, ładne zabytki, przyjemna atmosfera - bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę.

Toruń - Poznań - Gniezno - ToruńJak wielokrotnie podkreślałem, Poznań to jedno z moich ulubionych miast, bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę lub dłuższy pobyt. Z Torunia do Poznania można dojechać pociągami REGIO, InterREGIO lub TLK, na odcinku Poznań - Gniezno należy się liczyć z wysokim obłożeniem. W Poznaniu jest wiele do zobaczenia, począwszy od Starego Rynku z pięknym ratuszem, przez Ostrów Tumski, po jezioro Malta. Nad wspomnianym jeziorem zaczyna się trasa kolejki wąskotorowej kursującej w wakacje i wybrane weekendy. W drodze powrotnej można zahaczyć o Gniezno - centrum pierwszej stolicy Polski można zwiedzić w ciągu półtorej godziny. W dni kursowania Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej na pobyt w Gnieźnie trzeba poświęcić cały dzień.

Toruń - Chełmża - Grudziądz - ToruńTrasa obsługiwana przez przewoźnika Arriva RP. Bilety tygodniowe sieciowe i REGIOkarnet są honorowane w pociągach tego przewoźnika. W dni robocze możliwe bardzo wysokie obłożenie szynobusów. Przy odrobinie szczęścia można dojechać pociągiem z Grudziądza do Laskowic Pomorskich, tam przesiąść się na pociąg do Bydgoszczy i wrócić pociągiem z Bydgoszczy do Torunia, robiąc w ten sposób "kółeczko". Mimo wszystko męczące i trudne do wykonania.

CHEŁMŻA - miasteczko malowniczo położone nad jeziorem, marnuje swój potencjał turystyczny. W centrum rynek i kilka zabytkowych ulic, ale wszystko, łącznie z dworcem kolejowym, bardzo zaniedbane. Można się na chwilę zatrzymać.

GRUDZIĄDZ - przez wielu uważane za jedno z najbrzydszych miast w Polsce, mimo wielu zabytków. Spichrze nad Wisłą, czy zabytkowe kamienice bledną jednak, kiedy zobaczy się wstrętny dworzec kolejowy, szare, monotonne ulice oraz dresiarzy snujących się po centrum. Mimo wszystko miasto warte odwiedzenia, podobno w ostatnich latach odnowiono sporo miejsc. Na zwiedzanie należy przeznaczyć przynajmniej dwie godziny. Spichrze, Rynek, Brama Wodna, Mury Miejskie - Grudziądz ma sporo do zaoferowania, łącznie z linią tramwajową, ale mogliby coś zrobić z tym paskudnym dworcem...

PROPOZYCJE JEDNODNIOWYCH "KÓŁECZEK"Tylko jedna ciekawa propozycja.

Toruń - Bydgoszcz - Inowrocław - ToruńBYDGOSZCZ - największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, prowadzące intensywną kampanię promocyjną w mediach. Najładniejsze miejsca Bydgoszczy położone są nad rzeką Brdą - to przede wszystkim Stare Spichrze oraz domy szachulcowe na Wyspie Młyńskiej. Tę część Bydgoszczy na pewno warto zobaczyć, z dworca kolejowego dojdziemy tam pieszo w ciągu 10-15 minut, w zależności od wybranej trasy. W lecie można się dodatkowo przejechać tramwajem wodnym. Wśród zabudowy nad rzeką wyróżnia się także budynek Opera Nova, ładnie oświetlony nocą.

Bydgoszcz to z jednej strony ładne, dynamicznie rozwijające się miasto, z drugiej jest coś jednak w tym mieście, że nigdy nie czułem się tu bezpiecznie - mam tu na myśli dworzec kolejowy i okolice. Gdyby nie to, na pewno poleciłbym Bydgoszcz jako miejsce na nawet całodniowy pobyt.

INOWROCŁAW - ważny węzeł kolejowy, jedno z największych miast na Kujawach, uważane za miejscowość uzdrowiskową. Miasto o dużym potencjale, lecz trochę zaniedbane, przynajmniej tak mi się wydawało podczas krótkiego pobytu. Nie byłem w części z tężniami solankowymi, natomiast centrum całkiem ładne, choć nie tak piękne, jak pokazują w programach telewizyjnych. Dworzec kolejowy i okolica odstraszają potencjalnych turystów. Jeżeli ograniczymy się do zwiedzania centrum z pominięciem dzielnicy uzdrowiskowej, to wystarczą trzy godziny. Najlepiej prezentuje się deptak i rynek, ogólnie miasto całkiem ładne, choć wrażenie psuje chaotyczna zabudowa w centrum - szczególnie coś w stylu centrum handlowego niedaleko najładniejszych miejsc. Z dworca kolejowego do centrum idziemy 10-15 minut.

PROPOZYCJE WYCIECZEK KOLEJOWO-AUTOBUSOWYCHNiestety, kolej nie dociera wszędzie. Nawet fanatyczni miłośnicy kolei muszą czasami przesiąść się do autobusów. Czasami warto, o czym mogą świadczyć podane przykłady.

Toruń - Aleksandrów Kuj. - Ciechocinek - Aleksandrów Kuj. - Włocławek - ToruńPropozycja wycieczki raczej dla osób nudzących się w Toruniu. Spokojnie można wykreślić z planu podróży, ale można też pojechać.

ALEKSANDRÓW KUJAWSKI - poza zabytkowym dworcem kolejowym i kościołem nie ma tu nic ciekawego. Miejsce przesiadkowe w drodze do Ciechocinka. Dawniej do uzdrowiska kursowały pociągi, obecnie trzeba się przejechać autobusem. Przejazd trwa 15 minut.

CIECHOCINEK - jedyne polskie miasto, do którego nie dociera kolej, a w którym działa kasa biletowa. Znane uzdrowisko. Warto tu przyjechać, aby chwilę odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i pospacerować po Parku Zdrojowym i tężniach solankowych. W Pijalni Wód Mineralnych można skosztować wód leczniczych. Miejsce na spokojną, kilkugodzinną wycieczkę.

WŁOCŁAWEK - niezbyt ładne miasto średniej wielości, choć daleko mu do miana najbrzydzszego miasta Polski, co niektórzy sugerują na forach internetowych. Największa atrakcja to zapora i bulwary nad Wisłą. Centrum zaniedbane, nie czułem się też bezpiecznie. Dworzec kolejowy nie dodaje miastu uroku. Znajdzie się wprawdzie kilka ładnych budynków, lecz to niewiele mając na uwagę ogólne wrażenie. Na zdjęciach z samochodu Google widać, iż trochę zmieniło się na lepsze od mojego ostatniego pobytu. Można zwiedzić, ale wątpię, czy ktoś będzie chciał w tym mieście zostać na dłużej.

Toruń - Grudziądz - Chełmno - Świecie - Toruń


Kolejna z ciekawych wycieczek kolejowo autobusowych, trochę trudna do realizacji. Z Torunia jedziemy pociągiem Arrivy RP do Grudziądza, stamtąd autobusem do Chełmna (ok. 50 minut). Z Chełmna autobusem do Świecia (15 minut), a ze Świecia do Terespola Pomorskiego (15 minut). Z Terespola Pomorskiego można dojechać pociągiem do Bydgoszczy, a stamtąd do Torunia. Możliwy również powrót z Terespola Pomorskiego przez Laskowice Pomorskie do Grudziądza i stamtąd do Torunia.

Oczywiście jest kilka innych opcji, na przykład bezpośredni przejazd autobusem z Chełmna do Torunia (najszybsze autobusy jadą godzinę) lub z Chełmna do Chełmży (30 minut), zwiedzanie Chełmży i powrót do Torunia pociągiem. Możliwości sporo.

CHEŁMNO - bardzo ładne miasto, nazywane bliźniaczym miastem Torunia. Miasto liczy około dwudziestu tysięcy mieszkańców i zalicza się do najładniejszych polskich miasteczek. Z czasów krzyżackich zachowało się sporo zabytków. Doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę - turyści zachwyceni są Starym Miastem z pięknym rynkiem i ratuszem, murami miejskimi, czy Bramą Grunwaldzką. Jest co zwiedzać, więc gorąco polecam każdemu turyście.

ŚWIECIE NAD WISŁĄ - miasto niewiele większe niż Chełmno, położone u ujścia Wdy do Wisły. Spokojne miasto, może nie tak bogate w zabytki jak Chełmno, ale również warte odwiedzenia ze względu na atmosferę i malownicze położenie. Najważniejsze zabytki to zamek, rynek z wieżą ratuszową i stary kościół farny. Ogólne wrażenie psują trochę blowiska, lecz również polecam każdemu.