Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BUENOS AIRES - CORDOBA
Pomiędzy stacjami Buenos Aires Retiro i Cordoba kursuje pociąg nocny. Pociag odjeżdża wieczorem z Retiro, w środku nocy dojeżdża do Rosario, skąd jedzie do Cordoby. Popularny i komfortowy pociąg, o świcie dojeżdża do stacji Canada de Gomez, skąd aż przez siedem godzin podróży do Cordoby możemy podziwiać bardzo ładne krajobrazy. W pociągu można skorzystać z wagonu sypialnego, ale cena zniechęca. O ile najtańsze bilety klasy Turista na cała trasę w 2014 roku kosztowały 30 $, to bilet z rezerwacją w dwuosobowym przedziale sypialnym kosztował 300 $ (za sateliteferroviaro.com), przy czym w cenę było wliczone śniadanie. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi około 700 kilometrów.

Najważniejsze miasta na trasie pociągu


ROSARIO - miasto liczące ponad milion mieszkańców, położone nad rzeką Parana, około 320 kilometrów na północ od Buenos Aires. Uchodzi za bardzo zadbane, świetnie rozplanowane miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na zdjęciach nie prezentuje się rewelacyjnie, natomiast w relacjach podróżników trudno natrafić na krytykę. W centrum Rosario przeważają wysokie biurowce. Z atrakcji turystycznych prym wiedzie Monumento Nacional a la Bandera - pomnik na cześć argentyńskiej flagi mierzący ponad 70 metrów wysokości, w środku którego znajduje się krypta twórcy argentyńskiej fragi - Manuela Belgrana. Z zabytków architektonicznych należy wymienić miejscową kaplicę i katedrę, natomiast o atrakcyjności tego miejsca świadczą raczej tereny nad rzeką Parana.

Do Rosario dojedziemy bezpośrednimi pociągami z Buenos Aires. Dalej możemy kontynuować podróż do Tucuman. Z Rosario można dojechać także do Cordoby.

CORDOBA to drugie miasto Argentyny pod względem liczby mieszkańców. Informacje w przewodnikach i stronach internetowych dotyczące ludności znacznie różnią się od siebie, więc najbezpieczniej przyjąć, że miasto zamieszkuje około 1,5 miliona osób. Cordoba to popularny cel wycieczek. Na zwiedzanie miasta wystarczy jeden dzień, centrum jest nieduże, zwarte, najważniejsze zabytki nie są zbytnio oddalone od siebie.

Najładniejsze miejsce w Cordobie to tzw. dzielnica Jezuitów, gdzie stoi kościół jezuicki, klasztor karmelitanek, kościół Santa Teresa i kilka mniej znaczących zabytkowych budowli. Dzielnica kończy się tuż przy Plaza San Martin - bardzo ładnym głównym placem miasta, gdzie wyróżnia się ratusz. Nie sposób nie zauważyć pięknego gmachu miejscowego uniwersytetu wzniesionego w 1613 roku. W mieście działa także kilka muzeów - najważniejsze to Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych, muzeum zabawek dziecięcych Museo de Ninos Barrilete, czy Okręgowe Muzeum Historyczne Marques de Sobre Monte. Zwiedzanie można zakończyć w miejscowym ZOO.

Do Cordoby dojedziemy pociągiem nocnym Buenos Aires Retiro - Rosario - Cordoba. Pociąg dojeżdża na miejsce dopiero około 14:00, więc po drodze będziemy podziwiać widoki argentyńskich terenów wiejskich.

Cordoba to ładne miasto, znane jednak przede wszystkim z bardzo dobrze rozwiniętego przemysłu samochodowego i lotniczego.

Cordoba posiada własne lotnisko. Wybrane połączenia lotnicze:
Cordoba - Buenos Aires ( Aerolineas Argentinas, Lan Airlines, TAM Linhas Aereas) Cordoba - Panama City (Copa)
Cordoba - Lima (Lan Airlines, Lan Peru)
Cordoba - Santiago ( LAN Airlines, Iberia)
Cordoba - Mendoza (Aerolineas Argentinas, SOL)
Cordoba - Jujuy (Aerolineas Argentinas, Austral)

Pociąg Buenos Aires Retiro - Cordoba na You Tube


Przejazd pociągu Buenos Aires Retiro - Cordoba
Przejazd pociągu Buenos Aires Retiro - Cordoba koło Manfredi

Trasa pociągu


Buenos Aires Retiro (Mitre) --> Rosario Norte --> Cañada de Gómez --> Villa María --> Córdoba

Retiro - Cordoba tren
Pociąg Buenos Aires - Cordoba - mapa (1141x633)
Buenos Aires Retiro - Cordoba train - route; map (1141x633)
Buenos Aires Retiro - Cordoba tren - mapa del recorrido (1141x633)

Mapa utworzona za pomocą
sharemap.org