Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BUENOS AIRES - TUCUMAN
Pociąg Buenos Aires - Tucuman to komfortowy pociąg pokonujący 1170 kilometrów (według fahrplancenter.com). Co ciekawe, od stacji Buenos Aires Retiro do stacji Rosario Norte jedzie aż 7 godzin bez zatrzymywania się (315 km). Pod wieczór dojeżdża do miejscowości Rafaela, skąd kontynuuje podróż do Tucuman, gdzie dojeżdża około 10 rano. Bardzo długa podróż przez pustkowia. Propozycja raczej tylko dla miłośników kolei, z powrotem lepiej lecieć samolotem. Pociąg zestawiony jest z wagonów z miejscami do siedzenia i wagonów sypialnych. Z oczywistych względów lepiej wybrać te drugie.

Najważniejsze miasta na trasie pociągu


ROSARIO - miasto liczące ponad milion mieszkańców, położone nad rzeką Parana, około 320 kilometrów na północ od Buenos Aires. Uchodzi za bardzo zadbane, świetnie rozplanowane miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na zdjęciach nie prezentuje się rewelacyjnie, natomiast w relacjach podróżników trudno natrafić na krytykę. W centrum Rosario przeważają wysokie biurowce. Z atrakcji turystycznych prym wiedzie Monumento Nacional a la Bandera - pomnik na cześć argentyńskiej flagi mierzący ponad 70 metrów wysokości, w środku którego znajduje się krypta twórcy argentyńskiej fragi - Manuela Belgrana. Z zabytków architektonicznych należy wymienić miejscową kaplicę i katedrę, natomiast o atrakcyjności tego miejsca świadczą raczej tereny nad rzeką Parana.

Do Rosario dojedziemy bezpośrednimi pociągami z Buenos Aires. Dalej możemy kontynuować podróż do Tucuman. Z Rosario można dojechać także do Cordoby.

TUCUMAN to jedno z największych argentyńskich miast, dla wielu turystów krótki przystanek w drodze do położonej na północ Salty. Miasto zapisało się w historii jako miejsce, gdzie w 1816 roku odbywał się kongres, na którym ogłoszono niepodległość Argentyny. W Tucuman, wśród współczesnej zabudowy, zachowało się kilka godnych uwagi zabytków. Najważniejszy z nich to Dom Niepodległości (Casa de la Independencia). Większość zabytków skupionych jest wokół Plaza de la Independencia. Należy do nich Dom Gubernatora. Ciekawym miejscem jest Casa del Obispo Colombres, w którym zachowało się pierwsze na świecie urządzenie przemysłowe do rozdrabniania cukru poruszane przez woły. Podczas spaceru można odwiedzić muzea: Okręgowe Muzeum Historyczne (Museo Historico de la Provincia), Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueologico) i Muzeum Folklorystyczne Manuela Belgrana.

Miasto przyjemne, choć w sezonie upał często bywa nie do wytrzymania. Do Tucuman można dojechać bezpośrednim pociągiem z Retiro. O ile mi wiadomo, połączenie obsługuje przewoźnik Ferrocentral znany z bardzo wysokiej jakości usług. Tucuman posiada także własne lotnisko, gdzie lądują samoloty z Buenos Aires (Aerolineas Argentinas, LAN Airlines i Austral). Pomiędzy lotniskiem a centrum miasta kursują mikrobusy skomunikowane z lotami.

Pociąg Buenos Aires - Tucuman na You Tube


Filmik z podróży pociągiem Buenos Aires - Tucuman - wnętrze wagonu sypialnego
Przejazd pociągu Buenos Aires - Tucuman (wagony przewoźnika TBA)

Trasa pociągu


Buenos Aires Retiro --> Rosario Norte --> Gálvez --> Rafaela --> Ceres --> Pinto --> Colonia Dora --> La Banda --> Tucumán

Retiro - Tucuman tren
Pociąg Buenos Aires - Tucuman - mapa (990x604)
Buenos Aires Retiro - Tucuman train - route; map (990x604)
Buenos Aires Retiro - Tucuman tren - mapa del recorrido (990x604)


Mapa utworzona za pomocą sharemap.org