Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BUENOS AIRES - MAR DEL PLATA
Popularna linia kolejowa ze stolicy kraju do Mar del Platy - znanej nadmorskiej miejscowości. Do niedawna niektóre pociągi kończyły bieg w Miramar, obecnie wszystkie kursują tylko w relacji do Mar del Plata. Trasę obsługuje pociąg Semi-Rapido i pociąg Rapido "El Marplatense". Ten ostatni nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich, a skład pociągu tworzą dawne wagony kolei portugalskich. Jakiś czas temu na linii kursował pociąg TALGO, jednak jego kursowanie zostało zawieszone do odwołania. Trudno mi coś powiedzieć o walorach tej trasy - na mapie wszystko wygląda jak pustkowia poprzecinane kilkoma niewielkimi miasteczkami. Według fahrplancenter.com odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 400 kilometrów.

Ważniejsze stacje na trasie pociągu Buenos Aires - Mar Del Plata


CHASCOMUS - senne, prowincjonalne miasteczko ożywające w słoneczne weekendy i miesiące zimowe (w Polsce), kiedy turyści ściągają nad tutejsze jezioro o tej samej nazwie, co miasto. Trochę zaniedbane miasto, poza jeziorem nie ma tu nic, co zatrzymałoby turystów na dłużej, natomiast samo jezioro, parki nad jego brzegami oraz bulwar prowadzący w to miejsce, mogą się podobać.

DOLORES - miasteczko liczące około 20 tysięcy mieszkańców. Typowe argentyńskie prowincjonalne miasteczko bez szczególnych atrakcji turystycznych, choć na zdjęciach wygląda całkiem ładnie. Najładniejsze miejsca to park miejski, kościół i główny plac miasta - Plaza Castelli. Ładnie prezentuje się również budynek miejscowego szpitala.

MAR DEL PLATA - znany argentyński kurort nadmorski. Po stolicy prawdopodobnie najpopularniejsze miasto Argentyny pod względem liczby odwiedzających je turystów. Siódme co do wielkości miasto kraju. Jeden z najważniejszych portów rybackich w Argentynie. Turyści licznie ściągają do Mar del Platy ze względu na wielokilometrowe, piaszczyste plaże. Miasto może pochwalić się świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, bogatą bazą noclegową począwszy od niedrogich hosteli, po luksusowe hotele i bardzo dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, poza pociągiem z Buenos Aires można tu dojechać autostradą ze stolicy, a niedaleko miasta znajduje się lotnisko. Poza plażami warto zobaczyć najróżniejsze style architektoniczne reprezentowane w zabudowie miasta - charakterystyczny budynek to np. Villa Normandy z 1919 roku, czy mniejsze budynki wybudowane w stylu "Mar del Plata". W miesiącach zimowych (w Argentynie wtedy panuje lato) miasto bardzo zatłoczone.

Połączenia lotnicze z lotniska Mar Del Plata:
Mar Del Plata - Buenos Aires (Aerolineas Argentinas, Austral, SOL)
Mar Del Plata - Bariloche (Aerolineas Argentinas)
Mar Del Plata - Bahia Blanca (Aerolineas Argentinas)

Pociąg Buenos Aires Constitución - Mar Del Plata na You Tube


Przejście przez pociąg Talgo, który jeździł do Mar Del Plata
Przejście przez pociąg El Marplatense
Pociąg Semi-Rapido odjeżdża Mar Del Platy do Buenos Aires

Trasa pociągu


Buenos Aires Constitución --> Brandsen --> Chascomús --> Dolores --> Maipú --> Llega a Mar del Plata

Pociąg Buenos Aires - Mar Del Plata - mapa
Buenos Aires Constitución - Mar Del Plata train - route
Buenos Aires Constitución - Mar Del Plata tren - mapa; ruta
(aut. Dariusz Sieczkowski, za pomocą sharemap.org)