Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

BUENOS AIRES - POSADAS
Stan: kursowanie pociągu zawieszone do odwołania

Pociąg o nazwie "El Gran Capitán" należał do najbardziej znanych argentyńskich pociągów. Wyjeżdżał ze stacji Lacroze w Buenos Aires, aby pokonać tysiąckilometrową trasę do Posadas - miasta na granicy z Paragwajem (według fahrplancenter.com trasa liczy 1100 km). Trasa pociągu prowadziła wzdłuż rzeki Urugwaj, Parany oraz kilku mniejszych rzek, przez pustkowia, a momentami także wzdłuż granicy z Urugwajem i Brazylią. Po drodze pociąg na dłużej zatrzymywał się na dworcu głównym w mieście Concordia. Na trasie kursował skład wagonowy - wagony stare i wysłużone, mimo to pociąg cieszył się sporą popularnością wśród turystów.

Pociąg El Gran Capitán" nie kursował także od 10 kwietnia 1993 roku, kiedy w Argentynie przestały kursować niemal wszystkie pociągi pasażerskie, do 2003 roku, kiedy zreorganizowano koleje i pociągi pasażerskie wróciły na tory. Po 9 latach kursowania, na początku 2012 roku, kursowanie pociągu znów zawieszono. Mówi się o przywróceniu tego połączenia, lecz patrząc na sytuację na innych argentyńskich liniach kolejowych, trudno w to uwierzyć.

Linia Buenos Aires - Posadas ma ogromny potencjał turystyczny. Po drodze można np. zatrzymać się na jeden lub kilka dni w Concordii, a przy okazji zwiedzić urugwajskie Salto. Z kolei z miasta Paso de los Libres można przejść do brazylijskiego miasta Uruguayana, a z Posadas do paragwajskiego Encarnacion. Ogromne, niewykorzystane możliwości.

Ważniejsze stacje na trasie pociągu "El Gran Capitán"ZARATE - miasto przemysłowe średniej wielkości, położone około 86 kilometrów od Buenos Aires. Typowe miasto satelickie stolicy, w Polsce takie miasta nazywane są "sypialniami wielkich miast". Liczy około 100 tysięcy mieszkańców. Największa atrakcja to most Zarate - Brazo Largo nad rzeką Paraną. Jest to most drogowo-kolejowy o długości około 550 metrów oddany do użytku na początku 1978 roku i wyremontowany w 2008 roku. Most popularny wśród samobójców, bowiem jezdnia i chodnik znajdują się 50 metrów nad taflą wody. Pociąg "El Gran Capitán" również przejeżdżał przez most. Zarate to miasto przemysłowe, zabudowa chaotyczna, głównie blokowiska i zaniedbane dzielnice. Z ładnych budynków warto wymienić ratusz. Do miasta można dotrzeć pociągiem podmiejskim z Buenos Aires lub licznymi autobusami.

BASAVILBASO - małe miasto bez szczególnych atrakcji turystycznych. Krzyżują się tu linie kolejowe Parana - Concepcion de Uruguay i Buenos Aires - Posadas

CONCORDIA - średniej wielkości miasto (ok. 170 tysięcy mieszkańców) założone w 1831 roku nad brzegiem rzeki Urugwaj. Miasto przemysłowo-handlowe warte odwiedzenia, również ze względu na granicę z Urugwajem. Atrakcje turystyczne to wyremontowany budynek dworca kolejowego Concordia Central, pałac Arruabarrena, katedra, Muzeum Regionalne i Muzeum Sztuk Wizualnych. Na rzece Urugwaj, pomiędzy Concordią a urugwajskim Salto wybudowano potężną elektrownię wodną, produkującą prąd dla obu państw. W Concordii warto się zatrzymać na dłużej. Nie jest to jakieś szczególnie piękne miasto, lecz można tu przyjemnie spędzić czas na spacerach i zakupach.

PASO DE LOS LIBRES - nieduże, liczące około 40 tysięcy mieszkańców, argentyńskie miasto graniczne. W samym mieście jest niewiele do zobaczenia, poza kościołem i ładnym pomnikiem generała Madariagi, ale można tu przekroczyć granicę z Brazylią, wystarczy przejść przez most na rzece Urugwaj.

POSADAS - stacja końcowa pociągu "El Gran Capitán. Położone na brzegu Parany jest stolicą prowincji Misiones. Należy do największych argentyńskich miast (ponad 300 tysięcy mieszkańców). Ośrodek przemysłowy i handlowy, port rzeczny. Posiada własne lotnisko 7 kilometrów od miasta. Poza katedrą i mostem stanowiącym w zasadzie przejście graniczne z Paragwajem w Posadas nie ma interesujących atrakcji turystycznych, co nie oznacza, że miasto jest brzydkie. To nowoczesne miasto, raczej rzadko odwiedzane przez turystów. Warto pospacerować promenadą nad brzegiem Parany, a później wybrać się do paragwajskiego Encarnacion. Z lotniska można dolecieć do Buenos Aires liniami Aerolineas Argentinas lub Austral. Miasto partnerskie Wrocławia.

Miasta graniczne tuż obok stacji pociągu "El Gran Capitán"Jak już pisałem, turyści podróżujący pociągiem "El Gran Capitán" mogą zatrzymać się na dłużej na niektórych stacjach i przekroczyć granicę z Urugwajem, Brazylią oraz Paragwajem. Miasta po drugiej stronie nie należą do najpiękniejszych, ale zawsze można powiedzieć, że było się w kolejnym kraju.

SALTO (URUGWAJ) - drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto Urugwaju. Samo miasto nie ma turystom za wiele do zaoferowania, zabudowa jest chaotyczna, ładne ulice z resztkami kolonialnej architektury sąsiadują z zaniedbanymi budynkami i blokami, lecz mimo wszystko to drugie miasto Urugwaju, dlatego warto je zobaczyć. Miasto połączone jest z resztą Urugwaju drogą i linią kolejową. Dworzec kolejowy to zaniedbany, popadający w ruinę budynek, a pociągi pasażerskie nie jeżdżą tu od dawna. Pomiędzy Concordią a Salto wybudowano potężną elektrownię wodną Salto Grande, o której wcześniej wspominałem.

URUGUAYANA (BRAZYLIA) - wbrew nazwie to brazylijskie miasto, tyle że położone nad rzeką Urugwaj. Do miasta łatwo dotrzeć z Paso de los Libres. Uruguayana nie wyróżnia się niczym szczególnym, miasto przeciętne, jakich wiele, choć turystów może zainteresować pałac i opuszczona stacja kolejowa. Poza tym szerokie ulice, szarość, ogólnie miasto, jakich wiele. Około 100 kilometrów od Uruguayany leży miasteczko Itaqui, gdzie znajdziemy budynek o nazwie Przewodowski Teatro, inaczej mówiąc Teatr Przewodowskiego. Jest to jeden z najstarszych teatrów w Ameryce Południowej, nazwany na cześć Stanisława Przewodowskiego, syna polskich emigrantów. Stanisław Przewodowski był komendantem marynarki brazylijskiej w Itaqui. Zasłynął podczas wojny paragwajskiej (1868-1872) i konfliktów z Argentyną. (źródło: Zdzisław Malczewski, "Polonii brazylijskiej obraz własny: zapiski emigranta : 2007-2010").

ENCARNACION (PARAGWAJ) - miasto graniczne Paragwaju, położone naprzeciw Posadas, na drugim brzegu rzeki Parany. Podzielone na dwie części - stara część leży w pobliżu rzeki, druga - nowoczesna dalej. Encarnacion połączone jest linią kolejową ze stolicą Paragwaju - Asuncion, jednak ze względu na częste powodzie i związany z tym zły stran torowiska linia nie jest używana. Encarnacion i Asuncion dzieli 350 kilometrów, od wielu lat mówi się o modernizacji linii kolejowej oraz ewentualnym przywróceniu połączenia Encarnacion - Asuncion, co pewnie nigdy nie dojdzie do skutku. Ciekawe miasto o interesującej zabudowie, dużo bezpieczniejsze niż Asuncion i na pewno atrakcyjniejsze dla turystów. Obok nowych biurowców znajdziemy zaniedbane dzielnice ze starą zabudową, a w gorące dni można poszukać ochłody na miejskiej plaży. Ruchliwe, tętniące życiem miasto, odbywają się tu najhuczniejsze obchody karnawału w Paragwaju. W samym mieście największą atrakcją turystyczną są lokomotywy parowe kursujące już bardzo rzadko przez centrum miasta z portu rzecznego do stacji rozrządowej. 30 kilometrów od Encarnacion można obejrzeć pozostałości dawnych misji jezuickich, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedyny z paragwajskich zabytków.

"El Gran Capitán" na You Tube


Reportaż o pociągu "El Gran Capitán" na You Tube (14:32)
Reportaż o pociągu "El Gran Capitán" na You Tube część 2 (14:55)
Przejazd przez most w Zarate (05:29)

Trasa pociągu El Gran Capitán


Buenos Aires Lacroze --> Gral. Sarmiento --> Capilla --> Zárate (Urquiza) --> Lib. G. San Martín --> Medanos --> E. Carbó --> Larroque --> Irazustra --> F.M. Parera --> Urdinarrain --> Gilbert --> Basavilbaso --> Libaros --> G. Urquiza --> Las Moscas --> Domínguez --> Villaguay Este --> Clara --> Jubileo --> San Salvador --> Gral. Campos --> Yerua --> Yuqueri --> Concordia --> Magnasco --> La Criolla --> Isthilart --> Federación --> Santa Ana --> Chajarí --> Mocoretá --> Juan Pujol --> Labougle --> Monte Caseros --> Km 173 --> Pucheta (Pda.) --> Bompland --> Paso de los Libres --> Tapebicuá --> 25 de Febrero --> La Cruz --> Alvear --> Torrent --> Santo Tomé --> Gob. Virasoro --> Llega tren a Apóstoles --> Sale de Apóstoles --> Pindapoy --> Garupá --> Posadas

El Gran Capitán - mapa del recorrido
Pociąg El Gran Capitán - mapa
El Gran Capitán train - route
El Gran Capitán - mapa del recorrido
Mapa w rozdzielczości 1033x647