Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

VIEDMA - BARRILOCHE
Jedno z najciekawszych połączeń kolejowych w Argentynie. Ponad 800 kilometrów przez Patagonię. Większość trasy pociąg pokonywał nocą, ale najpiękniejsze widoki można było zobaczyć w dzień (kierunek do Barriloche). W połowie grudnia 2013 r. połączenie zawieszono. W maju 2014 roku połączenie reaktywowano. Pociągi zestawione są z nowych chińskich wagonów sypialnych, z miejscami do siedzenia, z wagonu restauracyjnego i prawdopodobnie ze starszych wagonów do przewozu samochodów.

ViedmaViedma to niezbyt duże miasto położone około 240 kilometrów od Bahia Blanca. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczna, nie ma tu nic ciekawego, ale jest to stacja początkowa pociągu nocnego do Bariloche. Rozkład jazdy jest tak ułożony, że do stacji docelowej pociąg dojeżdża dopiero o 11:00, więc po drodze będziecie mogli obserwować piękne, argentyńskie krajobrazy; podobnie zresztą jak przy podróży z Bariloche do Viedmy. Jak kiedyś czytałem, pociąg zestawiony jest ze starych, portugalskich wagonów, podobno w składzie kursują także kuszetki. Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei i chcesz zwiedzić Argentynę, koniecznie jedź do Viedmy.

Do Viedmy można dojechać bezpośrednimi autobusami z Buenos Aires i Bahia Blanca. Mnie spodobała się oferta firmy Empresa Ceferino. Szczegóły na stronie internetowej: www.empresaceferino.com.ar

Aktualny rozkład jazdy pociągu Viedma - Bariloche wraz z cenami dostępny jest na stronie:www.sateliteferroviario.com.ar/horarios/bariloche.htm. Zwracajcie uwagę na górę strony. Jeżeli jest tam ikona "Norm", pociąg kursuje normalnie, jeżeli "Obs", grozi zawieszenie kursów, a ikona "Susp" oznacza zawieszenie kursowania pociągu.

Kiedyś był to pociąg bezpośredni z Buenos Aires, ostatnio coraz częściej mówi się o przywróceniu tego połączenia, ale w argentyńskich realiach będzie o to trudno.

BarilocheBariloche to końcowa stacja pociągu z Viedmy. Było to bardzo ładne miasto, w ostatnim dziecięcioleciu, w związku ze zwiększonym natężeniem ruchu turystycznego, wybudowano tu sporo nowoczesnych budynków, psujących ogólne wrażenie. San Carlos de Bariloche to świetna baza wypadowa na wycieczki po górach i bezdrożach Patagonii. W samym Bariloche największa atrakcja turystyczna to Muzeum Patagonii, gdzie można zobaczyć między innymi wypchane zwierzęta.

Do niedawna z Bariloche kursował także parowy pociąg turystyczny San Carlos de Bariloche do Perito Moreno-Los Juncos, szerzej opisane w podrozdziale "Koleje turystyczne".

Bariloche położone jest w pobliżu granicy chilijskiej. Kursują stąd bezpośrednie autobusy do chilijskiego miasta Puerto Montt (w 2013 roku 1 autobus dziennie o 8:00), skąd można kontynuować podróż nocnymi autobusami do stolicy Chile - Santiago. Rozkłady jazdy najlepiej sprawdzać na stronie przewoźnika "Cruz del Sur" www.busescruzdelsur.cl

Odległośc z Bariloche do Buenos Aires wynosi 1640 kilometrów. Jeżeli nie jesteś miłośnikiem kolei i nie chce ci się tracić czasu w pociągach, lepiej skorzystać z połączeń lotniczych. Do Bariloche latają samoloty z Buenos Aires (Aerolineas Argentinas, LAN Lineas, American Airlines, Austral i TAM Linhas Aereas), El Calafate (Aerolineas Argentinas), Mar de Plata ( L.A.D.E.) oraz Esquel ( L.A.D.E. , SOL).

Pociąg Viedma - Bariloche na You Tube


Podróż pociągiem Viedma - Bariloche na You Tube
Wnętrze wagonu sypialnego

Trasa pociągu Viedma - Bariloche


Viedma --> V. O. Connor --> San Antonio Oeste --> Aguada Cecilio --> Valcheta --> Nahuel Niyeu --> Ramos Mexía --> Sierra Colorada --> Los Menucos --> Aguada de Guerra --> Maquinchao --> Ing. Jacobacci --> Clemente Onelli --> Comallo --> Pilcaniyeu --> Bariloche

Pociąg Viedma - Barriloche - mapa (3318x597)
Viedma - Barriloche train - route; map (3318x597)
Tren Patagónico - mapa del recorrido (3318x597)


Mapa utworzona za pomocą sharemap.org