Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

TSUNAMI TRAIN
Sri Lanka to wyspa ciężko doświadczona nie tylko przez historię, ale również przez klęski żywiołowe. Jednak jedna katastrofa szczególnie zapisała się w dziejach nie tylko tego kraju.

26 grudnia 2004 roku południową Azję nawiedziło potężne tsunami. Potężne, kilkunastometrowe fale wdarły się w głąb lądu niszcząc wszystko na swojej drodze. Z powierzchni ziemi zniknęły małe wioski, o których świat nigdy nie słyszał. Ale dotknięte kataklizmem zostało również Galle - miasto znane na całym świecie i krótko opisane wyżej. Zburzone budynki, zniszczona infrastruktura, dziesiątki tysięcy ofiar - przerażające filmy przedstawiające żywioł przez wiele dni były emitowane w mediach całego świata.

Tsunami spowodowało również największą katastrofę kolejową w historii świata. Pociąg relacji Kolombo - Galle jadący po linii kolejowej do Matary zbliżał się do Peraliya, kiedy ogromna fala zmyła pociąg porywając cały skład w głąb dżungli.

Nie wiadomo, ilu pasażerów jechało w pociągu. Pewne jest, że w środku panował tłok, a dużo osób jechało na dachu. Pociąg był zestawiony z czterech wagonów. Udało się odnaleźć około 900 ciał. Różne źródła podają rozbieżny bilans zabitych, najczęściej pada liczba 1700 osób, czasami można się natknąć na informacje mówiące, że zginęło ponad 2000 pasażerów. W artykułach o Sri Lance w języku polskim przeczytacie, iż nie przeżył nikt. W artykułach zagranicznych mówi się o około stu ocalałych. Bez względu na liczbę ofiar trudno sobie nawet wyobrazić ogrom tej tragedii.

Niedaleko miejscowości Hikkaduwa znajduje się posąg Buddy upamiętniający ofiary tej katastrofy.

Poniżej możecie obejrzeć siedemnaście zdjęć lankijskich pociągów kolei rządowych. Zdjęcia zostały udostępnione przez różnych autorów na portalu flickr.com na licencji Creative Commons - CC-BY lub CC-BY-SA. Fotogrfie pochodzą z ostatnich pięciu lat, nie były retuszowane i pokazują autentyczny stan lankijskich kolei.

Autorem wszystkich zdjęć jest ShashiBellamkonda, który udostępnił zdjęcia na licencji CC-BY na portalu flickr.com. Zdjęcia zostały wykonane w 2008 roku.

Tsunami Train


Tsunami Train


Tsunami Train


Tsunami Train


Tsunami Train


Tsunami Train


Tsunami Train