Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!
Strona zakończyła działalność. Informacje w artykułach mogą być nieaktualne.

KOLEJE WĄSKOTOROWE NA WĘGRZECHNa Węgrzech kursuje kilkanaście kolei wąskotorowych, rozrzuconych po całym kraju. Jak dla mnie, jest to jedna z największych i najmniej znanych atrakcji tego kraju. Romantyczne przejażdżki po lasach, czy nad jeziorami powinny przyciągnąć turystów z całego świata, ale tak się nie dzieje. Jedynie kolej dziecięca w Budapeszcie cieszy się od lat ogromną popularnością. Poniżej znajdziecie aktualny wykaz kursujących kolei wąskotorowych, przy czym z każdym rokiem może być ich mniej. Kilka lat temu zamknięto romantyczną kolej wąskotorową w Kecskemet, którą bardzo chciałem się przejechać.

Artykuł został opracowany na podstawie danych zawartych w bezpłatnej ulotce wydanej przez Magyar Turizmus Zrt. W ulotce koleje opisano tak samo, jak opisałbym ja, więc ingerencje nie miały sensu. Przejazdy węgierskimi kolejami wąskotorowymi są jednym z moich marzeń podróżniczych, ale obecnie nie ma biletu sieciowego na Węgry, który umożliwiłby tanią podróż po tym kraju.

1. BUDAPESZT I OKOLICAKolejka dziecięca na wzgórzu SzéchenyiTrasa: Hűvösvölgy – Jánoshegy – Csillebérc – Normafa – Széchenyihegy
• długość trasy: 11,2 km
Strona internetowa: www.gyermekvasut.hu

Jedna z największych atrakcji turystycznych Budapesztu, mało znana wśród polskich turystów. Położona w zielonym sercu miasta w dzielnicach II i XII. Łączy stacje Széchenyi-hegy i Hűvösvölgy. Trasa o długości 11,2 km, a różnica poziomów wynosi 235 m. Pociągi kursują ze średnią prędkością 20 km/h, a przejazd trwa 40-45 minut. Przy stacji Hűvösvölgy utworzono niewielkie muzeum na temat działalności kolejki. Kolej kursuje przez cały rok (najczęściej nie kursuje w poniedziałki), poza sezonem zwykle jeździ 8 par pociągów dziennie, w sezonie nawet więcej. Na stacje kolejki można sięd dostać komunikacją publiczną - do stacji Széchenyi-hegy dojeżdżamy kolejką zębatą i kawałek idziemy pieszo, natomiast do stacji Hűvösvölgy dojeżdża tramwaj nr 61.

Kolejka dziecięca w Budapeszcie na You Tube
Kolejka dziecięca w Budapeszcie na You Tube


Kolej dziecięca w Budapeszcie
(aut. Szilvester Farkas; lic. CC-BY-SA; źródło: flickr.com)

Kolej dziecięca w Budapeszcie
(aut. Gothika; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w KemenceTrasa: Kemence – Godóvár – Feketevölgy – (Hajagos)
długość trasy: 4 km (do stacji Hajagos 8 km)
Rozkład jazdy: www.kisvasut.hu

Kolej Muzealna w Kemence to kolej leśna o rozstawie szyn 600 mm, położona w północnej części gór Börzsöny, przy granicy ze Słowacją. Najlepszy dojazd to przejazd pociągiem z Bratysławy do Štúrova, tam przesiadka na pociąg do Čaty i stamtąd do miejscowości Šahy, która leży 11 km od Kemence. Można się również przesiąść w miejscowości Levice. Kolej obsługiwana jest przez wolontariuszy. Uruchamiana w weekendy od pierwszego weekendu kwietnia, do ostatniego weekendu października.

Kolej leśna w Kemence na You Tube
Kolej leśna w Kemence na You Tube

Kolej leśna w KirályrétTrasa: Kismaros – Morgó – Szokolya – Paphegy – Királyrét
długość trasy: 12 km (łączna długość to ponad 14,5 km)
Strona internetowa: www.kisvasut-kiralyret.hu

Jedna z najstarszych kolejek leśnych na Węgrzech - kursuje od 1893 roku . Kolejka Leśna w Királyrét jest częścią dawnej sieci kolejek w górach Börzsöny niegdyś liczącej ponad 200 km. Skład kolejki jeździ w dolinie potoku Morgó zbierającej wody całego basenu gór Börzsöny od brzegu Dunaju z miejscowości Kismaros poprzez wioskę Szokolya do Királyrét,popularnej bazy wypadowej wypraw po górach Börzsöny. Rozstaw szyn 760 mm, maksymalna prędkość 25 km/h. Nową atrakcją kolejki jest śmiesznie wyglądający wagon "Vili", napędzany energią słoneczną.

Kolej wąskotorowa w Királyrét na You Tube
Kolej wąskotorowa w Királyrét na You Tube


Kolej leśna w Királyrét
(aut. Kaboldy; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Királyrét
(aut. Antal Gertheis 2011; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w NagybörzsönyTrasa: Nagyirtás – Nagybörzsöny
długość trasy: 7805 m
Strona internetowa: www.kisvasut-kiralyret.hu

Kolejka wąskotorowa w Nagybörzsöny jest kolejką o specyficznej trasie górskiej: jedyną na Węgrzech linią kolejową o obrotnicy tzw. szczytowej. Jest drugą z dawnej sieci kolejek leśnych w górach Börzsöny. Rozstaw szyn 760 mm, maksymalna prędkość 15 km/h. Zazwyczaj kursuje w weekendy od 1 maja do 1 listopada oraz dodatkowo w piątki od połowy lipca do połowy września - aktualnego rozkładu jazdy nie ma (na stronie internetowej widnieje rozkład na 2008 rok). Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. Aby dostać się do stacji kolejki, należy dojechać pociągiem z Budapesztu lub Bratysławy do miejscowości przygranicznej Szob, a stamtąd autobusem do Nagybörzsöny. Przejazd autobusem z Szob do Nagybörzsöny trwa 35 minut.

Kolej leśna w Nagybörzsöny na You Tube


Kolej leśna w Nagybörzsöny
(aut. Stipkovits Fulop; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Nagybörzsöny
(aut. Arnold Balazs; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w SzobTrasa: Szob – Máriakút – Márianosztra
długość trasy: 7 km
Strona internetowa: borzsonykisvasut.uw.hu

Malownicza kolej wąskotorowa położona tuż przy granicy ze Słowacją, w odległości sześćdziesiąt kilometrów od Budapesztu. Niedawno odbudowana z pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej, okazyjnie kursuje na trasie Szob – Márianosztra. Linia została wybudowana w 1912 roku do obsługi kamieniołomów w miejscowości Márianosztra. Rozkład jazdy na stronie oficjalnej, bardzo ciekawa trasa i tabor.

Kolej wąskotorowa Szob - Marianostra na You Tube
Kolej wąskotorowa Szob - Marianostra na You Tube
Kolej wąskotorowa Szob - Marianostra na You Tube

2. PÓŁNOCNY REGION WĘGIERKolej leśna w FelsőtárkányTrasa: Felsőtárkány – Stimeczház
długość trasy: 5 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Kolejka Państwowych Kolei Leśnych kursuje w górach Bükk (Bukowych), na północ od Egeru. Obok linii kolejki znajduje się zwierzyniec, a przy stacji końcowej rozpoczyna się szlak turystyczny po najciekawszych atrakcjach przyrodniczych parku. Ze stacji końcowej można dojść do znanego źródła Vöröskő-forrás, co jakiś czas tryskające w górę niczym gejzer. Kolej położona jest niedaleko miasta Eger, kursuje zazwyczaj od weekendy i święta od ostatniego weekendu kwietnia do ostatniego weekendu września. Przejazd w jedną stronę trwa 25 minut. Do Felsőtárkány z Eger można dojechać autobusem. Pasażerowie kolejki najczęściej przewożeni są w składzie zestawionym z lokomotywy spalinowej i wagonów bez okien, tzw. letniaków.

Kolej leśna w Felsőtárkány na You Tube


Kolej leśna w Felsőtárkány
(aut. József Birncsik; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Felsőtárkány
(aut. József Birncsik; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej Gyöngyös MátravasútTrasa: Gyöngyös – Mátrafüred, Gyöngyös – Lajosháza
długość trasy: 18 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Kolej wąskotorowa znajdująca się w odległości godziny jazdy samochodem z Budapesztu, przewozi pasażerów na dwóch liniach: kolejka jadąca w prostej linii w okolicach Mátrafüred jeździ w terenie, w sadach plantacji winorośli z piękną panoramą na Kékestető. Na krańcach miasta druga linia – jadąca wzdłuż potoku – kieruje się na północny zachód ku miejscowościom Lajosháza-Szalajkaház. Jest to jedna z najpopularniejszych węgierskich kolei wąskotorowych. Do Gyöngyös nie kursują bezpośrednie pociągi z Budapesztu. Do miasta można jedynie dojechać z przesiadką. Najpierw jedziemy pociągiem Budapeszt Keleti - Sátoraljaújhely, wysiadamy w Vámosgyörk, skąd po długim czasie (oczekiwanie na przesiadkę zwykle trwa około godzinę), odjeżdża pociąg Vámosgyörk - Gyöngyös, który do Gyöngyös dojeżdża w zaledwie 15 minut. Łączny czas podróży z Budapesztu wynosi 2 godziny i 16 minut.

Kolej Gyöngyös na You Tube


Kolej Gyöngyös Mátravasút
(aut. Antal Gertheis 2011; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej Gyöngyös Mátravasút
(aut. Mami; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w LillafüredTrasa: Miskolc – Papírgyár – Lillafüred – Garadna
długość trasy: 14, 16 km
Strona internetowa: www.eszakerdo.hu

Jedna z najpopularniejszych węgierskich kolei wąskotorowych, której trasa prowadzi przez malowniczy las. Bardzo dobrze rozreklamowana, dzięki czemu przyciąga turystów z Węgier i z innych krajów. Po drodze mija się wiele interesujących miejsc, między innymi hotel "Palota" oraz wodospady. Stacja początkowa/końcowa kolejki znajduje się na peryferiach Miasta Miszkolc, dokładnie 5 kilometrów od dworca Miskolc Tiszai, gdzie dojeżdżają pociągi z Budapesztu i Koszyc. Do stacji można dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Kolej uruchamiana jest regularnie, przez większą część roku. Pociąg pokonuje czternastokilometrową trasę w godzinę.

Kolejka leśna w Lillafüred na You Tube
Kolejka leśna w Lillafüred na You Tube


Kolej leśna w Lillafüred
(aut. Szalax; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Lillafüred
(aut. Honza Groh; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w PálházaTrasa: Pálháza – Kőkapu – Rostalló
długość trasy: 10 km
Strona internetowa: www.eszakerdo.hu

Trasa kolei leśnej prowadzi wzdłuż popularnej doliny potoku Kemence, a z przystanków położonych na linii można kontynuować pieszą wędrówkę po którymś ze szlaków turystycznych. Linia położona na uboczu, na pierwszy rzut oka w ogóle nie pasująca do terenów leśnych, ale przez to jeszcze bardziej atrakcyjna. Najbliżej położone stacje kolejowe to Satorajuhely i Slovenske Nove Mesto (około 17 km od Palhazy). Stacja kolejowa Slovenske Nove Mesto leży na szlaku kolejowym Koszyce - Cierna nad Tisou. Pociągi kursują zwykle od połowy kwietnia do końca października. Dziesięciokilometrową trasę pociąg pokonuje w 55 minut, przy czym postój na jednej ze stacji trwa 15 minut.

Kolej wąskotorowa Pálháza - Rostalló na You Tube

Kolej leśna w SzilvásváradTrasa: Szilvásvárad – Lovaspálya – Szalajka – Fatelep - Szalajka- Fátyolvízesés (wodospad)
długość trasy: 3,64 km
Strona internetowa: www.egererdo.hu

Szlak kolejki prowadzi przez malowniczą dolinę Szalajka od toru jeździeckiego do wodospadu Fátyol. Kolejka jest usytuowana na najbardziej stromych szlakach, a jednocześnie odznacza się największym ruchem pasażerskim spośród kolejek wąskotorowych regionu. Po drodze kolejka zatrzymuje się przy stawie rybnym Szalajka oraz przy Muzeum Leśnym. Kolej kursuje przez cały rok, przejazd w jedną stronę trwa 15 minut. Szilvásvárad położone jest 30 kilometrów od Eger, skąd kursują pociągi lokalne.

Kolej leśna w Szilvásvárad na You Tube
Kolej leśna w Szilvásvárad na You Tube


Kolej leśna w Szilvásvárad
(aut. József Birincsik; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Szilvásvárad
(aut. IJoe; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

3. PÓŁNOCNA NIZINA WĘGIERSKAKolej wąskotorowa w HortobágyTrasa: Hortobágy – Kondástó
długość trasy: 5 km
Strona internetowa: www.hnp.hu

Mało znana kolejka wąskotorowa, pierwotnie obsługiwała stawy rybne położone na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Hortobágy. Kiedy tereny te objęto ochroną, ktoś wpadł na pomysł, że kolejka mogłaby przyciągnąć turystów i w 2007 roku reaktywowano tę trasę. Trasa kolei prowadzi wzdłuż stawów, na uboczu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i ruchliwych szlaków turystycznych. Pięciokilometrowa przejażdżka to niezapomniane przeżycie. Na terenach tych znajdują się także siedliska rzadkich gatunków ptaków. Pociągi kursują od kwietnia do października - od poniedziałku do piątku dla grup, w soboty i niedziele trzy razy dziennie uruchamiane są przejazdy ogólnodostępne. W wakacje również przejazdy od poniedziałku do piątku dostępne są dla wszystkich chętnych. Najbliższa stacja kolejowa to Hortobágy, położona około 100 metrów od stacji kolejki. Można tu dojechać pociągami relacji Fuzesabony - Debreczyn.

Kolejka w Hortobágy na You Tube
Kolejka w Hortobágy na You Tube


Kolej wąskotorowa w Hortobágy
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Kolej wąskotorowa w Hortobágy
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Debreczyn – kolej leśna „Zsuzsi”Trasa: Debrecen-fatelep – Csereerdő – Sámsoni út – Hármashegyalja
długość trasy: 17 km
Strona internetowa: zsuzsivasut.hu

Najstarsza czynna kolej wąskotorowana Węgrzech. Po raz pierwszy wyjechała w trasę w 1882 roku, obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Debreczyna. Przejazd tą kolejką reklamowany jest jako podróż w czasie, mimo bliskości Debreczyna trasa prowadzi przez cichy las, z ciekawymi stanowiskami przyrodniczymi i szlakami turystycznymi. W 2013 roku kursowała od końca kwietnia do 8 grudnia kilka razy dziennie. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut.

Kolejka "Zsuzsi" w Debreczynie na You Tube cz. 1/4
Kolejka "Zsuzsi" w Debreczynie cz. 2/4 na You Tube
Kolejka "Zsuzsi" w Debreczynie cz. 3/4 . na You Tube
Kolejka "Zsuzsi" w Debreczynie cz. 4/4 . na You Tube

Kolej wąskotorowa w parku rozrywki w DebreczynieDługość trasy: 1100 m
Strona internetowa: www.zoodebrecen

Druga z debreczyńskich kolei wąskotorowych, usytuowana na terenie czegoś w rodzaju parku kultury i wypoczynku, czyli ogrodu zoologicznego połączonego z parkiem i wesołym miasteczkiem. Kursuje przez cały rok w godzinach otwarcia kompleksu, z przejeżdżającego pociągu widać zwierzęta spacerujące po wybiegach. Pociągi uruchamiane są w zależności od liczby odwiedzających, którzy zgłoszą chęć przejazdu.

Kolejka parkowa w Debreczynie . na You Tube cz. 1/2
Kolejka parkowa w Debreczynie . na You Tube cz. 2/2


Kolej wąskotorowa w Debreczynie
(aut. József Venczel; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej wąskotorowa w Debreczynie
(aut. József Venczel; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

4. ZACHODNI KRAJ NADDUNAJSKIKolej leśna w CsömödérTrasa: Lenti – Csömödér – Kistolmács
długość trasy: 32 km
Strona internetowa: www.zalaerdo.hu.

Kolej leśna w Csömödér jest częścią sieci kolejek leśnych przebiegających przez krainę Göcsej jest sieć kolejek leśnych o długości 102 kilometrów. Pociągi pasażerskie kursują tylko na jednej trzeciej długości linii, pozostałe linie używane są do przewozu towarów, głównie drewna. Stacje na linii kolejki połączone są ze szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi. Kolej kursuje od ostatniego tygodnia kwietnia do końca września. Większośc pociągów jedzie w relacji Csömödér – Kistolmács, tylko jeden pociąg dziennie pokonuje całą trasę. Przejazd 32 kilometrów zajmuje dwie godziny i 45 minut, przy czym w Csömödér jest półgodzinny postój. Do Csömödér można dojechać pociągiem lokalnym relacji Zalaegerszeg - Redics.

Kolejka w Csömöder na You Tube


Kolej leśna w Csömödér
(aut. Varta Attila; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Csömödér
(aut. Staga Kistelmacs; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej wąskotorowa w NagycenkTrasa: Fertőboz – Barátság – Kastély (Nagycenk)
długość trasy: 3,6 km
Strona internetowa: www.gysev.hu

Typowo turystyczna kolej wąskotorowa wybudowana przy pałacu Széchenyi w Nagycenk w 1972 roku. Pociąg zestawiony z lokomotywy parowej i wagonów retro kursuje po trasie o długości 3600 metrów od połowy kwietnia (w 2013 od 20 kwietnia) do 29 września. Pociąg cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Budapesztu i turystów. Linia obsługiwana jest przez przewoźnika GySev. W Fertőboz, gdzie znajduje się stacja początkowa kolejki, można dojechać pociągami z Sopron (czas przejazdu 9 minut) i Györ (czas przejazdu 80 minut). Kolejka w Nagycenk na You Tube


Kolej wąskotorowa w Nagycenk
(aut. Roman Klementslitz; lic. CC-BY-SA; źródło: Wikimedia)

Kolej wąskotorowa w Nagycenk
(aut. Pellinger Attik; lic. CC-BY; źródło: Wikimedia)

5. POŁUDNIOWY KRAJ NADDUNAJSKIKolej leśna w AlmamellékTrasa: Almamellék – Lukafai - Sasrét
długość trasy: 8 km
Strona internetowa: www.mecsekerdo.hu

Kolej wąskotorowa o rozstawie szyn 600 mm została wybudowana w 1901 roku przez barona Rezső Biedermanna. Trasa kolejki prowadzi przez malownicze tereny parkowe, między innymi przez staw rybny, pałac myśliwski i Muzeum Fajek w Ibafa. Z przystanków przy linii można kontynuować zwiedzanie parku pieszo po licznych ścieżkach przyrodniczych. W 2014 roku pociągi będą kursowały dwa razy dziennie w weekendy od 26 kwietnia do 26 października. Przejazd w jedną stronę trwa planowo 25 minut.

Kolej wąskotorowa Almamelléki Erdei Vasút na You Tube

Kolej leśna w GemencTrasa: Pörböly – Gemenc – Keselyűs – Bárányfok
długość trasy: 30 km
Strona internetowa: www.gemenczrt.hu

Kolej wąskotorowa w Parku Narodowym Duna-Dráva nad Dunajem, niedaleko granicy węgiersko-chorwackiej. W 2013 roku kursowała na trasie Pörböly – Gemenc (20 kilometrów). Kolej kursuje przez cały rok, pokonanie trasy o długości 20 kilometrów trwa godzinę i 20 minut. Park Narodowy i okolice oferują szerokie możliwości aktywnego wypoczynku - spacery, kajakarstwo, czy rejsy promami po Dunaju.

Kolej leśna w Gemenc na You Tube


Kolej leśna w Gemenc
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Gemenc
(aut. nieznany; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w KaszóTrasa: Szenta – Kaszó
długość trasy: 8 km
Strona internetowa: www.kaszort.hu

Typowa kolej leśna kursująca po krótkiej, połóżonej na uboczu linii wąskotorowej biegnącej przez las, wzdłuż mokradeł, a kończy się nad jeziorem Balata. Pociągi zestawione są najczęściej z lokomotywy spalinowej, wagonu przerobionego na wagon otwarty do przewozu rowerów oraz tzw. letniaków. Obecnie kolej prawdpodobnie kursuje przez cały rok w skróconej trasie Kaszó - Balata (zaledwie 3 kilometry). Pociągi uruchamiane są dwa razy dziennie, przejazd w jedną stronę trwa 15 minut.

Kolej wąskotorowa Kaszó - Szenta na You Tube

Kolej leśna w MesztegnyőTrasa: Mesztegnyő – Felsőkak
długość trasy: 9 km
Strona internetowa: www.sefag.hu

Kolej leśna w Mesztegnyő to idealna propozycja dla turystów wypoczywających nad Balatonem, bowiem znaduje się 30 kilometrów od największego węgierskiego jeziora. Trasa prowadzi przez las i wzdłuż jezior. Kolejka, za sprawą specyficznej atmosfery, zbiera bardzo dobre recenzje. Kursuje zazwyczaj od pierwszego kwietnia do połowy grudnia. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut.

Kolej wąskotorowa w Mesztegnyő na You Tube


Kolej leśna w Mesztegnyő
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Kolej leśna w Mesztegnyő
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Kolej dziecięca w Peczudługość trasy: 570 m
mecsekikisvasut.extra.hu

Najkrótsza kolej wąskotorowa na Węgrzech. Typowa kolej parkowa kursująca pomiędzy miejscowym wesołym miasteczkiem a ogrodem zoologicznym. Trasa liczy 570 metrów długości i biegnie przez las w parku kultury i wypoczynku Mecsek. Pociągi uruchamiane są przez cały rok w weekendy, w sezonie letnim kolej kursuje codziennie.

Kolejka dziecięca w Peczu na You Tube


Kolej dziecięca w Peczu
(aut. Vavadi Zsolt; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej dziecięca w Peczu
(aut. Vavadi Zsolt; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

BALATONKolej polowa w BalatonfenyvesTrasa: Balatonfenyves – Központi főmajor (centralna zagroda, przyp.tłum.) – Somogyszentpál
długość trasy: 13 km
Strona internetowa: www.mav.hu/szolgaltatasok/balatonfenyves_kk.php

Ostatnia czynna kolej polowa na terenie Węgier. Dawniej była częścią sieci podobnych kolejek, których łączna długość wynosiła kilka tysięcy kilometrów. Obecnie pociąg kursuje jedynie po trzynastokilometrowym odcinku. Pociągi kursują codziennie - na trase wyjeżdża 5 par pociągów. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut. Bardzo popularna, choć trochę trudno dostępna kolejka; do Somogyszentpál można dojechać autobusem.

Kolejka wąskotorowa Balatonfenyves-Somogyszentpál na You Tube
Kolejka wąskotorowa Balatonfenyves-Somogyszentpál na You Tube


Kolej polowa w Balatonfenyves
(aut. Arnold Balazs; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

Kolej polowa w Balatonfenyves
(aut. Arnold Balazs; lic. GNU; źródło: Wikimedia)

6. NIECZYNNE KOLEJE WĄSKOTOROWE NA YOU TUBEW ostatnich latach na Węgrzech zlikwidowano kilka kolejek wąskotorowych. Ze względów czasowych nie napisałem szczegółowego artykułu, ale umieszczam odnośniki do najciekawszych filmów z tymi kolejami na You Tube:

Film dokumentalny o kolejce Kecskemet - Kiskőrös
Przejazd kolejką Kecskemet - Kiskőrös
Przejazd kolejką Nyiregyhaza - Balsha - Dombrad
Film dokumentalny o kolei wąskotorowej w Nyírvidéki
Inny film o kolejce w Nyírvidéki
Kolejka wąskotorowa w Bekecsabie
Film dokumentalny o kolejce w Csanytelek


Zlikwidowana kolej wąskotorowa w Kecskemet
(aut. Nbcee; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)

Zlikwidowana kolej wąskotorowa w Dombovar
(aut. Aspectomat; lic. bez licencji; źródło: Wikimedia)