Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nasOBIDOS
W niemal każdym kraju, obok wielkich metropolii, znajdziemy maleńkie, piękne miasteczka, często nieodkryte perełki. Jednym z takich miasteczek jest portugalskie Obidos. Miasto liczące około 6 tysięcy mieszkańców może pochwalić się piękną, zwartą zabudową, pieczołowicie odbudowaną po trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Obidos trudno nazwać nieodkrytym miastem, bowiem w lecie tłumy turystów nie pozwalają dostrzec uroku miasta, natomiast wiosną i jesienią warto tu przyjechać choćby na kilka godzin.

Miasteczko znane jest z odbywającego się tu w marcu Festiwalu Czekolady, na który zjeżdżają najlepsi cukiernicy z całego świata. Podczas festiwalu prezentują swoje umiejętności, a odwiedzający mogą skosztować najróżniejszych rodzajów czekolady, obejrzeć pokazy kulinarne, albo obejrzeć występy artystyczne. Nie wszystko ma związek z czekoladą, a co roku festiwalowi towarzyszy inny motyw przewodni. W 2012 roku motywem było dwudziesta rocznica powstania paryskiego Disneylandu, więc program nawiązywał do bajek, a wśród imprez towarzyszących były projekcje filmów animowanych.

Oprócz pięknych, wąskich uliczek otoczonych zabytkowymi kamienicami, za najważniejsze miejsce w Obidos uważa się zamek nazywany jednym z siedmiu cudów Portugalii.

Jeżeli chodzi o dojazd koleją, to podróż do Obidos jest nie lada wyzwaniem. Obidos posiada niewielką stację kolejową oddaloną około półtora kilometra od zabytkowego centrum. To mały, budynek na "zadupiu" i pasażer może odnieść wrażenie, że pomylił miejscowości. Przez Obidos przejeżdżają pociągi Melecas - Caldas da Rainha. W Melecas można się przesiąść na pociąg do Lizbony, a z Caldas da Rainha odjeżdżają pociągi do Figueira da Foz.

Obidos (aut. Yudis Asnar, flickr.com, lic. CC-BY-2.0)