Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ALASKA
Alaska RailroadJedna z najbardziej znanych kolei turystycznych na świecie. Alaska Railroad oferuje przejazdy pociągami wycieczkowymi na trasach: Anchorage - Talkeetna - Wasilla, Anchorage - Girdwood - Seward, Anchorage - Whittier - Spencer - Grandview i Anchorage - Denali - Fairbanks w sezonie letnim, kiedy pociągi kursują codziennie. Są to jednodniowe wycieczki powrotne z programem towarzyszącym i fotostopami.

W sezonie zimowym kolej kursuje na krótszej trasie Anchorage - Hurricane w pierwszy czwartek miesiąca oraz w weekendy na trasie Anchorage - Fairbanks.

W większości pociągów można podróżować wagonami dwóch klas: GoldStar Service - z darmową kawą, wodą sodową lub herbatą i gwarancją miejsca na wyższym pokładzie w wagonach piętrowych, a także dostęp do wagonu obserwacyjnego oraz w tańszej Adventure Class. W pociągach można także kupić przekąski lub posiłki w wagonie restauracyjnym, gdzie ceny, jak na wysokość cen na Alasce, nie są wygórowane, a przy zakupie online można jeszcze zaoszczdzić.

Ceny biletów zależą od klasy pociągu oraz terminu podróży. Bilet będzie kosztował mniej, jeżeli podróż odbędzie się poza sezonem. Na przykład w 2013 roku podróż Anchorage - Wasilla kosztowała 53 dolary amerykańskie w klasie Adventure lub 141 dolarów w GoldStar Service. Cena prawdopodobnie w jedną stronę. Z kolei podróż powrotna na trasie Anchorage - Girdwood kosztowała w klasie Adventure 93 dolary amerykańskie lub 193 dolary w klasie GoldStar Service. Wszystkie podane ceny obowiązywały w sezonie letnim.

Strona internetowa: www.alaskarailroad.com
Podróż pociągiem Anchorage - Girdwood na You Tube cz.1/2
Podróż pociągiem Anchorage - Girdwood na You Tube cz.2/2

Alaska Railroad
(aut. cubby t bear, CC-BY-SA, flickr.com)

Alaska Railroad
(aut. Cecil Sanders, CC-BY, flickr.com)

Miles Canyon Historic Railway SocietyMiles Canyon Historic Railway Society to organizacja non-profit, która zarządza odrestaurowaną kolejką kopalnianą oraz zabytkową linią tramwajową w Whitehorse.

Copperbelt Railway & Mining Museum - to nazwa muzeum górnictwa i kolejki kopalnianej koło Whitehorse, na 919.28 km Alaska Higway, około trzy kilometry od wzgórza Two Mile Hill. Muzeum jest czynne w sezonie, zwiedzający mogą obejrzeć wystawy dotyczące historii górnictwa w regionie oraz przejechać się kolejką kopalnianą na trasie o długości 2 kilometrów. Dla dzieci przygotowano plac zabaw, a dla dorosłych liczne ścieżki spacerowe w okolicznych lasach.

Strona internetowa: www.yukonrails.com/museum
Kolej kopalniana Copperbelt na You Tube (kiepska jakość)

Waterfront Trolley - zabytkowa linia tramwajowa w Waterfront. Zabytkowy, odrestaurowany tramwaj z 1925 roku kursuje codziennie od połowy maja do połowy września na trasie Spook Creek - Centrum Turystyczne (- Rotary Park). Po drodze zatrzymuje się na 5 (6) przystankach, w tym w pobliżu stacji kolei White Pass. Przejazd w jedną stronę trwa 25-30 minut. W 2013 roku bilet w jedną stronę kosztował 2$.

Strona internetowa: www.yukonrails.com/trolley
Waterfront Trolley na You Tube

Tanana Valley RailroadKolej miniaturowa kursująca kilka razy w roku przy niewielkim muzeum kolejowym w Pioneer park w Fairbanks. Muzeum otwarte w 2006 roku mieści się w dwóch niewielkich budynkach, natomiast na stronie internetowej brak szczegółowych informacji o kolejce. Jak można przeczytać na niektórych stronach, pociągi prowadzi parowóz wyprodukowany w 1899 roku.

Strona internetowa: www.fairnet.org/agencies/tvrr/tvrr.html
Tanana Valley Railroad na You Tube

White Pass and Yukon RailroadBudowę Kolei White Pass and Yukon Railroad rozpoczęto podczas gorączki złota w 1898 rok w okolicach Klondike. Dziś jest jedną z największych kolejowych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych i Kanady, bowiem trasa tej waskotorówki biegnie po terytorium obu państw.

Kolej wybudowano w ciągu 26 miesięcy, zużyto przy tym 450 ton materiałów wybuchowych. Budowę kolei zakończono w 1900 roku, a 29 czerwca 1900 roku trasę o długości 110 mil przejechał pierwszy pociąg. Nie był to pierwszy pociąg na Alasce, bowiem pociąg wycieczkowy przejechał ze stacji Skagway na przedmieścia tego miasteczka (6,4 km już w 1898 roku. Kolej kursowała od 1900 roku do 1982, kiedy została zamknięta.

Od 1988 po trasie kursują sezonowo pociągi wycieczkowe zestawione z wagonów retro. Pociągi przewożą turystów ze Skagway, gdzie w budynku dawnej dyrekcji kolei urządzono muzeum, do Carcross (67,5 kilometra). Trasa wiedzie przez przepiękne tereny pełne mostów (w tym największy na świecie most wspornikowy), tuneli, a podróżni mogą podziwiać majestatyczne szczyty gór, rwące rzeki i spokojne jeziora.

Jak podaje strona internetowa kolei, w 2012 roku na trasie Skagway - Carcross od maja do września przewieziono 390 000 turystów, chociaż tak naprawdę pociągi przejeżdżają tylko połowę pierwotnej linii.

Firma obsługująca kolej posiada bardzo szeroką ofertę wycieczek w sezonie letnim, często połączoną z wycieczkami promowymi lub innymi dodatkowymi usługami. Najpopularniejsza z wycieczek to "Bennett Scenic Journey", czyli po prostu przejazd ze Skagway do Carcross i z powrotem. Po drodze przewidziany jest fotostop nad jeziorem Emerald oraz lunch w odrestaurowanym budynku stacji Bennett (budynek wybudowano w 1910 roku). Po lunchu pasażerowie mają ponad godzinę na spacer wokół miejscowego jeziora, które było celem poszukiwaczy złota pod koniec XIX wieku. Podróż powrotna trwa 8 godzin. W 2013 roku cena za wycieczkę wynosiła 229 dolarów amerykańskich. Obywatele Polski muszą pamiętać o konieczności posiadania ważnej wizy amerykańskiej.

Strona główna: www.wpyr.com/index.html

White Pass and Yukon Railroad na You Tube:
White Pass and Youkon Railroad 2013 (13:50)
White Pass and Youkon Railroad 2011 (17:17)
Miasteczko Skagway 2011 (7:09)


White Pass and Yukon Railroad
(aut. Rennett Stowe, CC-BY, flickr.com)

White Pass and Yukon Railroad
(aut. Rennett Stowe, CC, flickr.com)