Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

ALABAMA
UWAGA!!! W artykułach o poszczególnych stanach zamieszczam informacje tylko o najważniejszych kolejach turystycznych. Opracowanie szczegółowe jest niemożliwe ze względu na bardzo dużą liczbę różnych pociągów, muzeów kolejowych i kolei miniaturowych.

Bocznica w GadsdenOprócz kolei turystycznych w Alabamie jest jedno interesujące miejsce związane z koleją. W miasteczku Gadsden wybudowano bocznicę biegnącą po ulicach miasta, po której normalnie kursują pociągi towarowe. Warto zobaczyć filmik:

Gadsden na You Tube

Heart of Dixie Railroad MuseumHeart of Dixie Railroad Museum to muzeum kolejnictwa w miasteczku Calera. Muzeum można zwiedzać w każdą sobotę oraz w wybrane niedziele (podczas imprez) zwykle od połowy maja do końca września. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, mile widziane są dobrowolne datki.

Muzeum uruchamia także w wybrane dni pociągi retro "Calera & Shelby Train Ride" kursujące po około ośmiokilometrowej trasie z Calera do Springs Junction. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej i wagonów retro lub wagonów otwartych, tzw. "letniaków". Kursują także w miesiącach, w których muzeum jest nieczynne.

Przy Heart of Dixie Railroad Museum działa także kolej miniaturowa kursująca po krótkiej trasie po muzeum.

Jak informuje na swoich stronach muzeum, dwie lokomotywy spalinowe kursujące po trasie turystycznej, w czasie wojny koreańskiej przewoziły pociągi ze sprzętem dla Stanów Zjednoczonych w Korei Płd. Dużą popularnością cieszy się także wagon Frisco 1062 wyprodukowany w 1910 roku.

Strona internetowa: www.hodrrm.org
Calera & Shelby Railroad na You Tube
Kolej miniaturowa przy muzeum

North Alabama Railroad MuseumNorth Alabama Railroad znajduje się w Chase koło Huntsville. Muzeum otwierane jest tylko w wybrane dni, kiedy uruchamiane są pociągi "Mercury & Chase Railroad" ze stacji Normal do Naugher Road (około 8 kilometrów), przy czym cały tabor mieści się w lokomotywowni w Chase. Pociągi kursują najczęściej w co drugą sobotę od marca lub kwietnia do grudnia. Przejazd tam i z powrotem zwykle trwa godzinę.

Strona internetowa: www.northalabamarailroadmuseum.com
Mercury & Chase Railroad na You Tube


Mercury & Chase Railroad
(aut. Jeff Hunter, CC-BY, flickr.com)

Mercury & Chase Railroad
(aut. Jeff Hunter, CC-BY, flickr.com)

Tannehill Miniature RailwayKolej miniaturowa przy Tannehill Ironworks Historical State Park. Kursuje w wybrane dni po około półtorakilometrowej trasie wokół miejscowego kempingu. Wagony pociągów są stylizowane na XIX wiek.

Wales West Light RailwayKolej wąskotorowa na terenie Wales West RV Resort & Light Railway w Silverhill. Pociągi kursują po krótkiej trasie, a nazwa kolei pochodzi od repliki lokomotywy parowej "Dame Ann" sprowadzonej z Walii. Oprócz lokomotywy parowej park ma do dyspozycji lokomotywę spalinową Gareth oraz wagony "letniaki". Kolej kursuje w wybrane dni przez cały rok.

Na terenie parku działa także kolej miniaturowa.

Strona internetowa: www.waleswest.com
Wales West Light Railway na You Tube
Wales West Miniature Railway na You Tube