Świat Podróży Kolejowych

Obserwuj nas


Mapa odwiedzin


Statystyki od 25.04.2017 r.

Free counters!

KANADA - KOLEJE TURYSTYCZNE


WYBIERZ ARTYKUŁ LUB GALERIĘ ZDJĘĆ
Podróż koleją po Kanadzie   Koleje turystyczne   Nowa Fundlandia  

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017

Wykaz kolei turystycznych w Kanadzie. Listę podzieliłem na najpopularniejsze koleje turystyczne i pozostałe według prowincji.

NAJPOPULARNIEJSZE POCIĄGI TURYSTYCZNE


Algoma Central Railway


Algoma Central Railway znana jest również pod nazwą Agawa Canyon Railway i należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w prowincji Northern Ontario, przy czym trzeba nadmienić, że trasa kolei wiedzie przez miejsca chętnie odwiedzane przez turystów, znane z walorów przyrodniczych i wielu możliwości aktywnego spędzania czasu.

Pociąg pasażerski kursuje z Sault Ste do oddalonego o 475 kilometrów miasteczka Hearst, skąd kursuje autobus dowożący pasażerów do Cochrane.

Oprócz regularnego pociągu pasażerskiego kursuje kilka pociągów wycieczkowych na różnych trasach. Szczegółowe informacje na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.agawacanyontourtrain.com

Algoma Central Railway na You Tube (05:04)(2016)
Algoma Central Railway - przejazd przez kanion Agawa na You Tube (10:35)(2010)

Algoma Central Railway (aut. Joe Ross, CC-BY, flickr.com)

Alberni Steam Train


Alberni Steam Train to popularna kolej retro na wyspie Vancouver. Kursuje w sezonie letnim ze stacji Port Alberni do przystanku McLean Mill znajdującego się w lesie. Trasę o długości 8 kilometrów pokonuje w 35 minut. Na stacji końcowej za dodatkową opłatą można zwiedzić młyn. W 2013 roku cena biletu za przejazd tam i z powrotem osoby dorosłej wynosiła 20 dolarów kanadyjskich, czyli około 61 złotych.

Pociągi zestawione są z parowozu wyprodukowanego w 1929 roku, po generalnym remoncie oraz zwykłych wagonów bez szyb. Poza kursami regularnymi uruchamiane są pociągi specjalne w wybrane dni poza sezonem.

Strona internetowa: http://www.albernisteamtrain.com

Alberni Steam Train na You Tube (02:55)(2016)

Algoma Steam Railway (aut. Drew Jacksich, CC-BY, flickr.com)

Prairie Dog Central Railway


Popularna kolej retro kursująca w sezonie po krótkiej trasie niedaleko miasta Winnipeg. Pociągi rozpoczynają bieg na stacji Inkster Junction, po drodze zatrzymują się na stacjach Hitch'n Post, Grosse Isle, aby zakończyć przejazd w Warren. W pociągu nie ma toalet, dostępne są jedynie toalety na stacji Inkster Junction, a na stacjach Grosse Isle i Warren ustawiono toalety typu toi-toi. Pociągi zestawione są z parowozu i wagonów retro.

Strona internetowa: www.pdcrailway.com

Prairie Dog Central Railway na You Tube (01:46)(2012)

Prairie Dog Central Railway (aut. Robert Lindsell, CC-BY, flickr.com)

Hull-Chelsea-Wakefield Steam Train


Sezonowe przejazdy pociągiem po trasie Hull-Chelsea-Wakefield, uważanej za jedną z najpiękniejszych na wschodzie Kanady. Trasa licząca 32 kilometry prowadzi przez wiejskie tereny wzdłuż rzeki Gatineau otoczonej przez wzgórza i pagórki. W miasteczku Wakefield przewidziany jest dwugodzinny postój, połączony ze zwiedzaniem miasta (z przewodnikiem lub bez). Pociągi zestawione są z reguły z parowozu i wagonów retro, ale w razie awarii parowozu pociąg prowadzi lokomotywa spalinowa. Zarządcą kolei jest Chemin de fer de l'Outaouais.

W 2011 roku po ulewnych deszczach i powodzi wstrzymano kursowanie pociągu do odwołania ze względu na podmyte tory. Pomimo zapowiedzi na razie nie reaktywowano pociągu.

Kamloops Heritage Railway


Kolej parowa kursująca w sezonie po krótkiej trasie pomiędzy Kamloops a Armstrong. Pociągi zestawione z lokomotywy parowej CNR 2141 "Spirit of Kamloops" oraz wagonów retro były bardzo popularne wśród turystów przyjeżdżających do Kamloops. Dużą popularnością cieszyły się także pociągi specjalne, między innymi "Spirit of Christmas" i "Ghost Train".

Strona internetowa: www.kamrail.com

Kamloops Heritage Railway na You Tube (01:21)(2015)

Kamloops Heritage Railway (aut. Andrew Bowden, CC-BY, flickr.com)

ALBERTAFort Edmonton ParkInteresujący park (skansen) w Edmonton. Niektóre ulice w tym miejscu noszą swoje nazwy od lat, do których odnoszą się budynki i pomieszczenia na tych ulicach, np. 1846 Fort – A Fort Built on Fashion, 1905 Street – Thrilling Times, czy 1920 Street – Tough Times, Modern Times. Wśród atrakcji skansenu są przejażdżki pociągiem retro zestawionym z parowozu i wagonów retro oraz zabytkowymi tramwajami. Jak nietrudno się domyślić, pociąg i tramwaje kursują po krótkich trasach, ale ze względu na otoczenie na pewno będzie to niezapomniana podróż.

Strona internetowa: www.fortedmontonpark.ca
Pociąg w Fort Edmonton Park na You Tube (11:30)(2015)

Kolej w Fort Park Edmonton (aut. Mack Male, CC-BY-SA, flickr.com)

Heritage Park Historical VillageRównie interesujący skansen w Calgary. Mnóstwo eksponatów, pomieszczeń, wystaw, idealny na rodzinną wizytę. Po skansenie również kursuje pociąg retro zestawiony z parowozu i wagonów retro. Przejazdy odbywają się codziennie od maja do sierpnia oraz w weekendy we wrześniu.

Strona internetowa: www.heritagepark.ca
Pociąg w skansenie w Calgary na You Tube (02:13)(2012)

Pociąg w skansenie w Calgary (aut. Bernard Spragg, GNU, flickr.com)

KOLUMBIA BRYTYJSKABear Creek Park TrainKolej parkowa kursująca po parku w Beer koło Surrey. Oddana do użytku w 1996 roku wozi pasażerów po krótkiej okrężnej trasie. Przejazd trwa zaledwie 10 minut.

Strona internetowa: www.bctrains.com
Bear Creek Park Train na You Tube (00:40)(2011)

BC Forest Discovery CentrePociąg kursujący w wybrane dni oraz w sezonie letnim na krótkiej trasie po wyspie Vancouver, wokół jeziora Somenos.

Strona internetowa: www.bcforestdiscoverycentre.com

BC Forest Discovery Centre Train na You Tube (03:00)(2016)

Fort George RailwayParowa kolej miniaturowa kursująca po parku Fort George w miasteczku Prince George. Brak szczegółowych informacji.

Fort Steele Steam RailwayPociąg retro kursujący w sezonie letnim po skansenie w Fort Steele. Pociągi odjeżdżają ze stacji początkowej co półtorej godziny od 11:30 do 16:30. Przejazd trwa zaledwie 20 minut, jak informuje zarządca, pozwala to jednak poczuć atmosferę minionych czasów.

Strona internetowa: fortsteele.ca/attractions/railway
Fort Steele Steam Railway na You Tube (06:23)(2011)

Wagon kolei w Fort Steele (aut. Jason L, CC-BY-SA, flickr.com)

Fraser Valley Heritage RailwayTramwaje retro sezonowo kursujące po dawnej linii podmiejskiej BC Interurban. Pasażerowie podróżują pomiędzy stacjami Cloverdale a Sullivan. Podróż powrotna trwa 55 minut, przejazdy odbywają się najczęściej w niedziele, kiedy kursuje 5 tramwajów dziennie. Na stronie internetowej brak szczegółowych informacji.

Strona internetowa: www.fvhrs.org
Fraser Valley Heritage Railway na You Tube (02:36)(2017)

Kimberley's Underground Mining RailwayOdbudowana dawna kolej kopalniana w mieście Kimberley. Kursuje w sezonie letnim, na stronie internetowej w momencie pisania artykułu nie było szczegółowych informacji.

Strona internetowa: www.kimberleysundergroundminingrailway.ca
Kimberley's Underground Mining Railway na You Tube (02:30)(2014)

Nelson Electric Street TramwayZabytkowa linia tramwajowa kursująca po kanadyjskim mieście Nelson. Regularnie tramwaje kursowały w tym mieście od 27 grudnia 1899 roku z kilkoma przerwami do 20 czerwca 1949 roku, kiedy zostały ostatecznie zlikwidowane. Linię turystyczną uruchomiono w 1982 roku. Od 1992 linią turystyczną zarządza stowarzyszenie Nelson Electric Tramway Society.

Obecnie linię obsługuje tramwaj nr 23 zakupiony w 1925 roku z Cleveland w stanie Ohio. W ruchu rozkładowym kursował od 1925 do 1949. Po likwidacji tramwajów w Nelson służył między innymi jako buda dla psów i sklep z pamiątkami. Zabytkowym tramwajem można się przejechać jedynie w sezonie letnim po linii tramwajowej o długości 1200 metrów.

Strona internetowa: www.nelsonstreetcar.org
Nelson Electric Street Tramway na You Tube< (11:08)(2013)

Stanley Park Miniature TrainKolej miniaturowa (wygląda raczej na parkową) kursująca w sezonie po parku Stanleya w Vancouver. Rocznie przewozi około 200 tysięcy pasażerów. Trasa pociągu liczy dwa kilometry.

Stanley Park Miniature Train na You Tube (15:30)(2016)

ONTARIOHuntsville & Lake of Bays RailwayPociągi retro kursujące w wybrane dni pomiędzy Huntsville - Fairy Lake. Zwykle obsługiwane prze parowozy, ale nie zawsze. Szczegółowe informacje na stronie internetowej, nie udało mi się znaleźć podstawowych rzeczy typu długość trasy.

Strona internetowa: www.portageflyer.org
Huntsville & Lake of Bays Railway na You Tube (10:24)(2016)

Port Stanley Terminal RailKolej turystyczna kursująca od ponad 30 lat w malowniczej wiosce Port Stanley, położonej nad brzegiem jeziora. Przejazdy odbywają się od marca do grudnia najczęściej w weekendy, jedynie w sezonie letnim pociągi kursują codziennie. Trasa pociągu liczy 11 kilometrów. Na zdjęciach kolej prezentuje się bardzo ładnie.

Strona internetowa: www.pstr.on.ca
Port Stanley Terminal Railway na You Tube (04:32)(2011)

Port Stanley Terminal Railway (aut. Loozrboy, CC-BY-SA, flickr.com)

South Simcoe RailwayPociągi parowe kursujące z Tottenham do Beeton. Pasażerowie mogą się przejechać pociągiem zestawionym z parowozu i wagonów retro z lat dwudziestych ubiegłego wieku, oczywiście odnowionych. Przejazd tam i z powrotem trwa około 50 minut. Pociągi kursują w wybrane dni, rozkład jazdy na stronie internetowej.

Strona internetowa: www.steamtrain.ca
South Simcoe Railway na You Tube (03:41)(2011)

South Simcoe Railway (aut. Peter Broster, CC-BY, flickr.com)

Waterloo Central RailwayPociągi parowe z Waterloo do St Jacobs. Pociągi kursują w wybrane dni tygodnia od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut, w ciągu dnia kursują 3 pociągi w każdą stronę.

Strona internetowa: waterloocentralrailway.com
Waterloo Central Railway na You Tube (04:19)(2016)

York Durham Heritage RailwayPociągi retro na trasie Uxbridge - Stouffville kursujące w wybrane dni. Przejazdy odbywają się w każdą niedzielę od czerwca do końca października. Pociągi zestawione są najczęściej z lokomotywy spalinowej, wagonów z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, wagonu z lat dwudziestych ubiegłego wieku oraz wagonu bagażowego przerobionego na wagon obserwacyjny.

Strona internetowa: www.ydhr.ca
York Durham Heritage Railway na You Tube (06:58)

QUEBECL’AmiralPociąg turystyczny kursujący po malowniczych liniach kolejowych w okolicy miasta Gaspe najczęściej na linii Gaspe - Pierce. Przejazd pomiędzy Gaspe a Pierce trwa godzinę i 45 minut. Pociąg uznawany jest za luksusowy, ale na stronie internetowej jest bardzo mało informacji.

Strona internetowa: trainamiral.com
Pociąg L'Amiral na You Tube (03:36)(2013)

Orford ExpressPociąg "obiadowy", czyli taki, w którym podczas przejazdu pasażerowie jedzą posiłek. Kursuje w wybrane dni na trasie Sherbrooke - Magog (38 kilometrów) lub Sherbrooke - Eastman (48 kilometrów). Oferta dań, jak również oferta wycieczek w panoramicznych wagonach restauracyjnych jest szeroka i interesująca, jednak ceny wydają się astronomiczne, jak na tak krótką wycieczkę. Ciekawa propozycja na podróż, ale na pewno nie dla miłośników kolei.

Strona internetowa: www.orfordexpress.com
Pociąg Orford Express na You Tube (08:58)(2011)

Train of Le Massif de CharlevoixLuksusowy pociąg kursujący z Quebec do La Malbaie na trasie o długości około 70 kilometrów. W ofercie jest kilka różnych wycieczek, ceny bardzo wysokie. Trasa jest znana z krajobrazów zapierających dech w piersiach.

Strona internetowa: www.lemassif.com
Train of Le Massif de Charlevoix na You Tube (04:14)(2011)

Train of Le Massif de Charlevoix (aut. Ravi Sarma, CC-BY, flickr.com)

WYSPA KSIĘCIA EDWARDAElmira Railway MuseumMałe muzeum kolejowe na stacji Elmira organizuje w sezonie letnim przejażdżki koleją miniaturową po krótkiej trasie.

Strona internetowa: www.elmirastation.com
Elmira Railway na You Tube